Половина бюджету-2023 піде на ЗСУ. Звідки уряд братиме гроші

Половина бюджету-2023 піде на ЗСУ. Звідки уряд братиме гроші

Важливо
Половина бюджету-2023 піде на ЗСУ. Звідки уряд братиме гроші
Фото: УНІАН

Україна домовилася з Європейським Союзом про макрофінансову допомогу в розмірі 8 мільярдів доларів, 5 мільярдів з який надійдуть до кінця вересня.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання уряду 14 вересня зазначив, що бюджет не збалансований, але "направлений на перемогу" і додав, що Україна продовжує співпрацювати з Міжнародний валютний фонд, який готує особливу програму фінансової підтримки.

Загалом від ЄС Україна отримуватиме по 3 мільярдів на місяць у наступному році фінансової допомоги, а 12 мільярдів надасть МВФ.

"50% видатків військові, 35% соціальні, капітальні видатки практично відсутні. Будемо скорочувати видатки на 25% на всі органи влади", — повідомив прем'єр.

Шмигаль також зазначив, що пріоритет України — митний безвіз, щоб мати нульові мита з ЄС. Він розповів, що наразі 65% експорту йде на країни Європейського Союзу, завдяки чому "ми маємо такий оптимістичний бюджет на наступний рік".

Підтримка бізнесу в Україні

Крім цього, 30 млрд гривень планують знайти для фінансування програми підготовки спеціалістів в ІТ, оскільки на 2,5 млн зменшилася кількість людей, які платять податок на доходи чи ЄСВ.

"Тому шукаємо шлях відновлення МСБ Малий та середній бізнеси— це диверсифікації ризиків. Бо не можливо одною ракетою знищити малий чи середній бізнес. Як це роблять з великими підприємствами типу "Азовсталь". Тому до підтримки великого бізнесу перейдемо після війни, щоб зараз створити робочі місця через самозайнятість", — додав він.

Експортний потенціал

Попри те, що Україна втратила 80% кордону з точки зору експортного потенціалу зокрема і через блокування портів, наразі є стратегія як це покращити.

"Працюємо над покращення роботи митниці на кордоні з Польщею. Це безмитні коридори. Контроль буде лише на виїзді з України і на кордоні країни прибуття, наприклад, вже у Берліні. Для цього працюють з урядами Польщі, Румунії, Словаччини. На розбудову пунктів пропуску шукають нові кошти. Цього року планують відкрити 3 нові пункти пропуску, і розширюють пропускну здатність вже тих, що діють", — розповідає Шмигаль.

Крім цього до кінця року запускають електронну чергу — автомобілі реєструватимуться і приїздитиму на свій час на кордон, щоб не було багатогодинних черг на митниці і корупції.

Також прем'єр розповів, що 25 жовтня в Берліні буде конференція щодо відновлення країни.

"Ми не хочемо витрачати 3-4 роки на розроблення планів, ми хочемо почати модернізацію наступного дня після повернення території. Ми ведемо перемовини, що основним джерелом відновлення мають бути конфісковані російські активи — це 300-500 млрд доларів, які зараз арештовані", — підсумував він.

Пенсії

Пенсії будуть індексуватися вже з 1 вересня і в наступному році на це закладені кошти.

"Будемо запроваджувати накопичувальні пенсії, бо соціальні пенсії не забезпечують гідного рівня життя. Це пріоритет для нашого уряду. Ми будемо змінювати законодавство попри умови, які склалися", — наголосив прем'єр.

Відновлення територій

Світовий банк верифікував 105 млрд доларів на відновлення об’єктів які постраждали від російської агресії й 13,6 млрд потрібні у цьому і наступному році для швидкого відновлення об’єктів необхідних для виживання людей на деокупованих територіях

Він також додав, що близько 35 тисяч людей увійшли в добробат, які допомагають відновлювати інфраструктуру і житлові об’єкти.

Повернення акцизу

Чинне законодавство України не передбачає зміни в оподаткуванні. Прем'єр-міністр зазначив, що планують повернути акциз на пальне.

"Ми маємо бути передбачуваними, щоб мати програму МВФ. Але після війни ми хочемо зробити Україну більш привабливою в податковій сфері", — пояснив він.

Що відомо

  • Кабінет міністрів на засіданні 13 вересня затвердив проєкт бюджету на 2023 рік. На оборону та безпеку України буде спрямовано 1 трлн 136 млрд гривень або майже 50% всього бюджету.
  • У серпні 2022 року, як повідомив Мінфін, до загального фонду державного бюджету України надійшло 204,6 млрд гривень, а фактичний дефіцит державного бюджету становив 5,4 млрд грн.
На початок