В той час, як російські війська терплять низку поразок в Україні, Москва намагається заручитися підтримкою Пекіна щодо свого вторгнення, напередодні ключової зустрічі президента Росії Володимира Путіна і китайського лідера Сі Цзіньпіна, яка відбудеться наприкінці тижня.
Про це пише видання CNN.
Високопоставлені російські і китайські чиновники виступили єдиним фронтом, щоб підготувати грунт для очікуваної зустрічі Путіна і Сі Цзіньпіна на полях регіонального саміту в Узбекистані — їхньої першої особистої зустрічі після вторгнення Росії в Україну.
Підготовка до зустрічі проходить на фоні російської військової поразки. Після українського контрнаступу, російські війська змушені були покинути стратегічне для них місто Ізюм — їх головний бастіон на північному сході України.
"Це була найгірша поразка Москви з моменту її відступу з Києва в березні й ознака того, що війна, можливо, вступає в нову фазу. За останній тиждень українські війська відбили понад три тисячі квадратних кілометрів території — це більше, ніж російські війська захопили за всі свої операції з квітня", — пише видання.
За даними російського парламенту, високопоставлений китайський лідер нібито висловив підтримку війні Росії в Україні. Однак, ці твердження не включені в заяву китайської сторони й суперечать попереднім зусиллям Пекіна зберігати нейтралітет.
8-9 вересня високопоставлений законодавець Китаю Лі Чжаньшу – близький соратник Сі Цзіньпіна й третій за рангом лідер Комуністичної партії Китаю зустрівся з головою Державної Думи Росії В'ячеславом Володіним та іншими російськими законодавцями в Москві, після участі в економічному форумі.
Згідно із заявою Державної Думи, Лі запевнив її членів, що "Китай розуміє і підтримує Росію з питань, які представляють її життєво важливі інтереси, зокрема щодо ситуації в Україні".
Раніше Китайські офіційні особи публічно не схвалювали "необхідність" російського вторгнення і не визнавали, що Пекін "надає допомогу", — пише видання.
Однак, у китайській версії протоколу, Лі взагалі не цитується як такий, що робить будь-які посилання на Україну.
Згідно з офіційними даними інформагентства "Сіньхуа", Лі висловив готовність Китаю "продовжувати працювати з Росією, щоб твердо підтримувати один одного з питань, що стосуються основних інтересів і серйозних проблем один одного".
Значна розбіжність між заявами Пекіна і Москви привернула увагу експертів, — пишуть автори матеріалу.
"Російська версія зайшла набагато далі, ніж будь-яка китайська версія. Якщо вони не прояснять це з Пекіном, це може по-справжньому розлютити декого в Пекіні", — повідомив Браян Харт, науковий співробітник проєкту China Power в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень.
Ще за кілька тижнів до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Сі Цзіньпін і Путін заявили, що у двох країн було "необмежене" партнерство.
Однак ситуація змінилась. "Пекін не може спокійно сидіти і дивитися, як Росія зазнає поразки на Україні, тому що це призведе до серйозного ослаблення Росії, яка є менш корисним союзником і менш здатна відвернути Вашингтон, і може створити політичну нестабільність в Москві", — заявив професор з глобальних питань в Університеті Джона Хопкінса Хел Брендс, пише видання.
"В міру погіршення становища Росії, Путін буде шукати посилення підтримки з боку Китаю. Якщо Пекін не знайде спосіб надати таку підтримку, ми можемо побачити велику напруженість в китайсько-російському партнерстві раніше, ніж припускали багато аналітиків", — додав Брендс.
Президент Китаю Сі Цзіньпін вирушить у поїздку Центральною Азією, вперше з часу пандемії. Турне китайського лідера заплановане на 14-16 вересня. Під час поїздки лідер Китаю матиме можливість зустрітись з президентом Росії Володимиром Путіним під час саміту Шанхайської організації співробітництва.
Ця зустріч стане першою з того моменту, як Москва почала своє вторгнення в Україну 24 лютого.
Читайте також
Перше за два роки закордонне турне лідера Китаю. Які країни відвідає Сі Цзіньпін