Москва намагається заручитися підтримкою Пекіна. Чого чекати від зустрічі Путіна та Сі Цзіньпіна

Москва намагається заручитися підтримкою Пекіна. Чого чекати від зустрічі Путіна та Сі Цзіньпіна

Москва намагається заручитися підтримкою Пекіна. Чого чекати від зустрічі Путіна та Сі Цзіньпіна
Бразилія, 14 листопада 2019 року. Лідери Росії та Китаю, (Фото Михайла Свєтлова / Getty Images)

В той час, як російські війська терплять низку поразок в Україні, Москва намагається заручитися підтримкою Пекіна щодо свого вторгнення, напередодні ключової зустрічі президента Росії Володимира Путіна і китайського лідера Сі Цзіньпіна, яка відбудеться наприкінці тижня.

Про це пише видання CNN.

Високопоставлені російські і китайські чиновники виступили єдиним фронтом, щоб підготувати грунт для очікуваної зустрічі Путіна і Сі Цзіньпіна на полях регіонального саміту в Узбекистані — їхньої першої особистої зустрічі після вторгнення Росії в Україну.

Підготовка до зустрічі проходить на фоні російської військової поразки. Після українського контрнаступу, російські війська змушені були покинути стратегічне для них місто Ізюм — їх головний бастіон на північному сході України.

"Це була найгірша поразка Москви з моменту її відступу з Києва в березні й ознака того, що війна, можливо, вступає в нову фазу. За останній тиждень українські війська відбили понад три тисячі квадратних кілометрів території — це більше, ніж російські війська захопили за всі свої операції з квітня", — пише видання.

За даними російського парламенту, високопоставлений китайський лідер нібито висловив підтримку війні Росії в Україні. Однак, ці твердження не включені в заяву китайської сторони й суперечать попереднім зусиллям Пекіна зберігати нейтралітет.

8-9 вересня високопоставлений законодавець Китаю Лі Чжаньшу – близький соратник Сі Цзіньпіна й третій за рангом лідер Комуністичної партії Китаю зустрівся з головою Державної Думи Росії В'ячеславом Володіним та іншими російськими законодавцями в Москві, після участі в економічному форумі.

Згідно із заявою Державної Думи, Лі запевнив її членів, що "Китай розуміє і підтримує Росію з питань, які представляють її життєво важливі інтереси, зокрема щодо ситуації в Україні".

Раніше Китайські офіційні особи публічно не схвалювали "необхідність" російського вторгнення і не визнавали, що Пекін "надає допомогу", — пише видання.

Однак, у китайській версії протоколу, Лі взагалі не цитується як такий, що робить будь-які посилання на Україну.

Згідно з офіційними даними інформагентства "Сіньхуа", Лі висловив готовність Китаю "продовжувати працювати з Росією, щоб твердо підтримувати один одного з питань, що стосуються основних інтересів і серйозних проблем один одного".

Значна розбіжність між заявами Пекіна і Москви привернула увагу експертів, — пишуть автори матеріалу.

"Російська версія зайшла набагато далі, ніж будь-яка китайська версія. Якщо вони не прояснять це з Пекіном, це може по-справжньому розлютити декого в Пекіні", — повідомив Браян Харт, науковий співробітник проєкту China Power в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень.

Ще за кілька тижнів до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Сі Цзіньпін і Путін заявили, що у двох країн було "необмежене" партнерство.

Однак ситуація змінилась. "Пекін не може спокійно сидіти і дивитися, як Росія зазнає поразки на Україні, тому що це призведе до серйозного ослаблення Росії, яка є менш корисним союзником і менш здатна відвернути Вашингтон, і може створити політичну нестабільність в Москві", — заявив професор з глобальних питань в Університеті Джона Хопкінса Хел Брендс, пише видання.

"В міру погіршення становища Росії, Путін буде шукати посилення підтримки з боку Китаю. Якщо Пекін не знайде спосіб надати таку підтримку, ми можемо побачити велику напруженість в китайсько-російському партнерстві раніше, ніж припускали багато аналітиків", — додав Брендс.

Президент Китаю Сі Цзіньпін вирушить у поїздку Центральною Азією, вперше з часу пандемії. Турне китайського лідера заплановане на 14-16 вересня. Під час поїздки лідер Китаю матиме можливість зустрітись з президентом Росії Володимиром Путіним під час саміту Шанхайської організації співробітництва.

Ця зустріч стане першою з того моменту, як Москва почала своє вторгнення в Україну 24 лютого.

Читайте також

Перше за два роки закордонне турне лідера Китаю. Які країни відвідає Сі Цзіньпін

На початок