Черкаські школи відмовилися від російської мови

Черкаські школи відмовилися від російської мови

Черкаські школи відмовилися від російської мови
Суспільне Черкаси

У Черкасах не лишилося жодної школи, де б вивчали російську мову та літературу. В 11-ій школі з початком повномасштабної війни перейшли на українську мову, навіть без підручників, розповіла Суспільному заступниця директора Лариса Гойколова. У 27-ій школі, де російську викладали факультативно, кошти від утилізації російських підручників спрямують на потреби ЗСУ, розповіла директорка закладу Леся Пасічник.

Учителька молодших класів Світлана Кравчук дистанційно проводить уроки математики для третьокласників. 40 років навчала дітей російською мовою, хоча в побуті україномовна. Нині викладає українською мовою. За її словами, труднощі виникають із термінологією, тому під рукою вчителька поки ще тримає шпаргалку, іноді підказують учні.

Черкаські школи відмовилися від російської мови
Учителька молодших класів Світлана Кравчук. Суспільне Черкаси

"Ми одне одному допомагаємо: я – їм, а вони – мені. Коли в нас було викладання російською мовою, то українська мова була усним курсом. А тепер ми перейшли на підручники для української школи, і дітям трішки важко засвоювати терміни", — пояснила Світлана Кравчук.

Черкаські школи відмовилися від російської мови
Суспільне Черкаси

Учні, які перші два з половиною роки засвоювали знання російською мовою, розповіли, що жодного дискомфорту від переходу на державну мову не відчули. Кажуть: навчатися легко та вважають, що українську мову треба вивчати, бо це підтримка українських захисників.

Черкаська школа № 11 від часу свого заснування була російськомовною. Українську мову вивчали як окремий предмет, розповіла заступниця директора Лариса Гойколова. Переломним моментом стало повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

"У нас такий настрій почався, і в колективі, і серед дітей — відторгнення, несприйняття російської мови. І ніхто не змушував до цього. Якось одномоментно всі перестали підтримувати спілкування російською мовою", — пояснила заступниця директора з навчально-виховної роботи школи № 11 Лариса Гойколова.

Єдина проблема із переходом на державну мову в школі – це підручники. Нині їх збирають по усьому місту. А поки діти користуються електронними версіями книг, розповіла бібліотекарка Людмила Аксьонова. А російськомовні книжки чекають на утилізацію на дальніх полицях книгосховища.

"Російські книги стоять нагорі на стелажах, їх зараз не використовують, а із жовтня будемо їх на списання готувати", — повідомила бібліотекарка.

Черкаські школи відмовилися від російської мови
Бібліотекарка Людмила Аксьонова. Суспільне Черкаси
Читайте також: Де черкаським вчителям та учням завантажити безоплатні електронні підручники

У спеціалізованій 27-ій школі, яка також має статус школи нацменшин, російську мову досі викладали факультативно, по кілька годин на тиждень. Рішення про скасування цього предмету також приймали колегіально, повідомила класна керівниця 10 класу Валентина Лимар.

Черкаські школи відмовилися від російської мови
Викладачка школи № 27 Валентина Лимар. Суспільне Черкаси

"Кожна родина мала право вибору. І це було рішення одноголосне всього батьківського колективу та всіх дітей", — розповіла вчителька.

Якщо раніше школа паралельно працювала за двома навчальними планами, то новий навчальний рік почали вже за єдиним, повідомила директорка закладу Леся Пасічник. Скорочення таких предметів як російська мова та література, не зумовило скорочення кадрів.

Черкаські школи відмовилися від російської мови
Директорка школи № 27 Леся Пасічник. Суспільне Черкаси

"Було два викладачі. Одна з них за віком, пенсійним віком, і за власним бажанням, вирішила залишити не тільки стіни школи, а й взагалі роботу, а інший викладач працює в класах і викладає зарубіжну літературу", — прокоментувала директорка школи № 27 Леся Пасічник.

За її словами, російські підручники також здаватимуть на макулатуру. А це не один десяток кілограмів. Вторговані кошти передадуть на потреби ЗСУ.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також

На початок