Україна переломила хід війни на свою користь. Київ, імовірно, дедалі більше диктуватиме місце та характер основних бойових дій. Водночас нинішній контрнаступ не завершить війну. Кампанія на північному сході України зрештою досягне кульмінації, що дозволить росіянам відновити міцну лінію оборони та, можливо, навіть проводити локалізовані контратаки. Про це йдеться в аналітичному звіті американского Інституту вивчення війни (ISW).
Щоб завершити звільнення окупованої Росією території, Україні доведеться розпочати наступні контрнаступальні операції — ймовірно, декілька. Ймовірно, війна затягнеться до 2023 року, зазначили аналітики.
Українські війська завдали великої оперативної поразки Росії, відвоювавши майже всю Харківську область у швидкому контрнаступі, йдеться у звіті. Український успіх став результатом вмілого планування та проведення кампанії, яке включало зусилля з максимізації впливу західних систем зброї, таких як HIMARS.
За даними аналітиків, повернення Україною Ізюма поклало край перспективі досягнення Росією своїх заявлених цілей у Донецькій області. Після відступу з Києва на початку квітня заявленими цілями Росії було захоплення всієї території Луганської та Донецької областей, нагадали в ISW. Російська кампанія для досягнення цих цілей полягала в наступі по дузі від Ізюма через Сєвєродонецьк до району міста Донецька. Ця атака мала на меті захопити Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Слов'янськ, Бахмут і Краматорськ і продовжитися до західного кордону Донецької області.
Втрата Ізюма прирікає на зрив початковий російський план кампанії на цьому етапі війни та гарантує, що просування росіян у напрямку Бахмута чи навколо міста Донецька не буде вирішальним — якщо воно взагалі відбудеться. Російські наступальні операції проти Бахмута та навколо Донецька втратили будь-яке реальне оперативне значення для Москви та лише втрачають частину надзвичайно обмеженої ефективної бойової сили, яку зберігає Росія, пояснили аналітики.
Інші ключові висновки ISW:
- Українські війська завдали великої оперативної поразки Росії, відвоювавши майже всю Харківську область у швидкому контрнаступі.
- 11 вересня українська влада зупинила останній діючий реактор на Запорізькій атомній електростанції.
- Міністерство оборони Росії підтвердило, що російські війська відходять з позицій на всій території Харківської області, крім східної частини.
- Російські мілблогери визначили річку Оскіл, яка тече від Куп’янська до Ізюма, новою лінією фронту після відходу росіян із позицій у східній Харківській області.
- Українські сили просунулися до Вовчанська та Великого Бурлука, на південь від кордону.
- Українські сили продовжують вести позиційні бої та завдавати ударів по російських військових, матеріально-технічних і транспортних засобах на південному напрямку.
- Російські війська здійснили обмежені наземні удари в районі Авдіївки та Бахмута.
- Російська влада продовжує залучати бойову силу з різних зовнішніх джерел для підтримки операцій в Україні та намагається виплатити компенсацію добровольцям.
- Успіх останніх українських контрнаступів, ймовірно, сприяв оголошенню Росією про відкладення референдумів про анексію на невизначений термін.
Що відомо
- Армія РФ зосередилась на встановленні контролю над територією Донецької області, утриманні тимчасово захоплених територій та зриві наступу українських військ на окремих напрямках. Росіяни продовжують обстріл українських позицій, ведуть повітряну розвідку та намагаються відновити втрачене положення. Про це повідомляє Генштаб ЗСУ у ранковому зведенні 12 вересня. Зберігається подальша загроза авіаційних та ракетних ударів по всій території України. Протягом доби військові РФ завдали 18 ракетних та 39 авіаційних ударів по військових та цивільних об’єктах на території України.
- Продовжується звільнення населених пунктів від російських загарбників у Харківській та Донецькій областях. В ході відступу російські війська спішно кидають свої позиції та тікають вглиб тимчасово зайнятих територій або на територію Російської Федерації.
Війна. Усі останні новини