Енергетика та інфраструктура: президент Латвії та прем'єр Польщі обговорили співпрацю із Зеленським

Енергетика та інфраструктура: президент Латвії та прем'єр Польщі обговорили співпрацю із Зеленським

Енергетика та інфраструктура: президент Латвії та прем'єр Польщі обговорили співпрацю із Зеленським
Фото: AP

9 вересня Київ відвідали президент Латвії Егілс Левітс та прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький, які зустрілися із президентом Володимиром Зеленським. Сторони обговорили співпрацю у сфері енергетики та інфраструктури.

Про це повідомляє кореспондент Суспільного.

Зокрема, президент Зеленський заявив, що попри заборону експорту вугілля, Україна шукає шляхи енергетичної допомоги для Польщі.

"Для нас це — пріоритет у наших відносинах. Попри те, що у нас є заборона щодо експорту вугілля на цей складний період, ми сьогодні будемо шукати і знаходити можливість, як допомагати Польщі. Тому що Польща, незважаючи ні на що, знаходила ті чи інші кроки, допомоги нам, коли їй було непросто. Так само і ми, незважаючи на війну будемо знаходити моменти, де ми можемо реально допомогти", — зазначив він.

Президент додав, що також сторони обговорили шляхи скорочення черг на кордоні.

"Там багато питань є, є питання, які я можу говорити вголос: це гуманітарне перевезення, гуманітарна допомога, є ці черги. Але є й речі, про які я не можу говорити вголос, де ми постійно працюємо і змогли зробити таку серйозну інфраструктуру для допомоги безпеки України", — зауважив гарант.

При цьому Матеуш Моравецький повідомив, що Польща планує полегшити перетин свого державного кордону для українських вантажівок, зокрема тих, що перевозять гуманітарну допомогу.

"Відсьогодні, ми відкриваємо додатковий пункт перетину кордону для порожніх вантажівок. А через місяць, у жовтні, ми хочемо відкрити ще один пункт перетину кордону для порожніх вантажівок. Це допоможе розвантажити рух на кордоні і допоможе тим вантажівкам, які виїхали з гуманітарною допомогою і вони повертаються порожніми. Ми працюємо, щоб вирішити цю проблему", — зазначив керівник польського уряду.

Моравецький додав, що Польща закликатиме країни Європи та США надати Україні пакет допомоги в 9 мільярдів євро, про який йшлося раніше.

"На найближчому засіданні Європарламенту будемо говорити про якомога швидкий вступ України до Європейського союзу", — сказав він.

Своєю чергою, Егілс Левітс повідомив, що Латвія долучиться до післявоєнної реконструкції України.

"За програмою допомоги для України, ми беремось за Чернігівську область. У пріоритеті - відбудова шкіл, щоб забезпечити дітям гідний навчальний процес", — повідомив посадовець.

Зеленський подякував європейським партнерам за підтримку.

"Сьогодні ми обговорили питання фінансової підтримки, я вдячний нашим партнерам за те, що вони просувають позицію України в Європейському союзі, розблокування макрофінансової допомоги. Ця фінансова підтримка буде продовжуватись", — зауважив він.

Гарант подякував лідерам держав, за те, що вони зробили амбітні кроки підтримки України в надані їй статусу кандидата в члени Європейського союзу.

"Ми будемо робити все, що залежить з нашого боку, а вони — щоб ми в цьому році відкрили робочий діалог про майбутній конкретний вступ України в Європейський Союз", — додав Зеленьский.

Під час зустрічі політиків на площі Конституції біля Верховної ради за участі Володимира Зеленського відкрили ще 2 таблиці на Алеї сміливості — президенту Латвійської Республіки Егілсу Левітсу та прем‘єр-міністру Польщі Матеушу Моравецькому.

Що відомо

  • Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький у п’ятницю, 9 вересня, прибув з візитом до Києва. Планується, зокрема, серія зустрічей, під час яких обговорюватимуть питання енергетичної та військової безпеки.
  • Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький закликав країни НАТО надати Україні більше важкого озброєння для захисту від російської агресії. Про це він заявив на пресконференції у Гаазі з підготовки до саміту НАТО.
  • У червні канцелярія прем’єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького повідомила, що Польща планує укласти з Україною контракт про постачання зброї для ВСУ на загальну суму у 630 мільйонів доларів, він стане найбільшим контрактом за останні 30 років.
  • У своїй колонці для британської газети Telegraph прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький написав, що ідеологія путінського "русского міра" — це еквівалент комунізму та нацизму XX століття. За його словами спеціальна стратегія президента РФ Володимира Путіна небезпечна, як "ракова пухлина", яка пожирає не тільки більшу частину російського суспільства, а й становить смертельну загрозу для Європи. Моравецький закликав повністю викорінити путінську ідеологію.
На початок