"Головне — щоб не було зловживань": нардепи оцінили, якою має бути відповідальність за колабораціонізм

"Головне — щоб не було зловживань": нардепи оцінили, якою має бути відповідальність за колабораціонізм

Ексклюзивно
"Головне — щоб не було зловживань": нардепи оцінили, якою має бути відповідальність за колабораціонізм
. politeka.net

Громадяни України, які погодились на співпрацю з російською окупаційною адміністрацією, повинні нести за це відповідальність, однак щодо деяких мешканців окупованих територій, наприклад медиків та комунальників, необхідні послаблення.

Про це в ефірі телемарафону на Суспільному повідомив народний депутат від фракції партії "Слуга народу" Федір Веніславський та нардеп від "Європейської солідарності" Олег Синютка.

Як зазначив Синютка, доля закону про колабораціонізм була дуже складною в українському парламенті.

"Напевне, пів року чи більше були спроби, щоб цей закон був проголосований", — зауважив нардеп.

За його словами, врешті голосування щодо документа відбулось лише 3 березня, коли почалася повномасштабна агресія, і коли кожен парламентарій розумів, що проти колаборантів треба застосовувати різкі заходи впливу.

"Бо ми говорили про колаборантів ще впродовж 2019-2022 років, бо ми розуміли, що дуже багато колаборантів повертаються у владу. І врешті-решт під час повномасштабної російської агресії вони і проявили себе як кремлівські кроти, як ФСБшники. Сьогодні, в першу чергу, треба говорити про відповідальність тих, хто уже де-факто порушив закон, і суспільна думка вже точно розуміє, що це — колаборант", — підкреслив політик.

Серед таких колаборантів він назвав затриманого на початку війни екснардепа Віктора Медведчука.

"Даремно тривалий період часу ми не маємо інформації з судових засідань, бо суспільство має отримати сатисфакцію стосовно цієї особи, яка, на переконання більшості, точно сприяла російській агресії. Якщо ми на прикладі таких осіб не продемонструємо дієвість чинного законодавства, що тоді говорити про лікаря чи вчителя", — вважає Синютка.

На переконання Федора Веніславського, колабораціонізм — це зло, яке необхідно було криміналізувати ще з початку війни 2014 року.

"На превеликий жаль, після того, як ми прийшли до влади ("Слуга народу" — ред.), у парламенті були жаркі дискусії. І лише після початку повномасштабної війни вдалося формалізувати ті законодавчі ініціативи, авторами яких були ми, в тому числі я", — зауважив нардеп.

За його словами, необхідно вдосконалювати законодавче регулювання, оскільки проблема колабораціонізму має два кінці.

"З одного боку, ми повинні чітко давати сигнал для тих негідників, які свідомо співпрацюють з окупаційним урядом, вихваляють державу-агресора, заперечують українську державність, незалежність, передають матеріальні ресурси. З іншого боку, є звичайні люди, які або рятуючи своє життя, або рятуючи своїх близьких, змушені працювати на тих чи інших посадах, але не в органах влади, не виконуючи управлінських функцій", — пояснив політик.

Веніславський наголосив, що законом встановлюється — якщо людина виконує функції, наприклад, в комунальній мережі і охороні здоров’я, то звинувачувати її в колабораціонізмі не зовсім коректно.

"Це все одно наші люди, які залишаються на ТОТ. Кримінальна відповідальність має індивідуалізований характер, і вина кожної конкретної особи, яка звинувачується в колабораціонізмі, має бути встановлена органами досудового розслідування і підтверджена рішенням суду", — зазначив він.

За словами Олега Синютки, Україна має судити та притягувати до кримінальної відповідальності тих, з боку кого є колабораціонізм є очевидним.

"Стосовно вчителів, мені здається, тут все просто. Окупант буде переводити навчання на російські засади. Думаю, і право, і обов’язок кожного вчителя відмовитися вчити за такими окупаційними нормами українських дітей. Чи це буде історія, чи це буде математика — це буде навчання на засадах окупанта. А український вчитель має за цей період отримати підтримку від держави, якщо немає можливості переїхати на неокуповану територію", — підкреслив нардеп.

На його переконання, той, хто пішов в окупаційну школу, щоб вчити дітей за окупаційними програмами, має за це відповідати.

"Але поки ми дійдемо до вчителя, лікаря, давайте спочатку притягнемо до відповідальності, наприклад, правоохоронців. За даними СБУ, 90 правоохоронців в Донецькій області і Маріуполі перейшли на бік окупантів. З одного боку, влада повинна ефективно діяти, щоб покарати колаборантів", — наголосив Синютка.

Федір Веніславський нагадав, що щодня в Україні реєструються десятки та сотні кримінальних проваджень щодо реальних колабораціоністів, проводяться досудові розслідування, й при цьому жодного надмірного навантаження на суд не буде. Водночас він застеріг правоохоронні органи від зловживань.

"Але головне, щоб не було зловживань. Я зараз розглядаю одну справу, де під виглядом арешту російського майна йде рейдерська атака на об’єкт власності українського громадянина за участю ДБР, Офісу генпрокурора. Ось цього має не бути точно", — підсумував депутат.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 175. Текстовий онлайн

На початок