Апеляційний суд зобов’язав ПриватБанк виплатити понад $250 мільйонів Суркісам

Апеляційний суд зобов’язав ПриватБанк виплатити понад $250 мільйонів Суркісам

Апеляційний суд зобов’язав ПриватБанк виплатити понад $250 мільйонів Суркісам
Суспільне мовлення

Київський апеляційний суд відхилив апеляційну скаргу та залишив у силі постанову Печерського райсуду, якою Приватбанк зобов'язали виплатити понад 250 млн доларів офшорним компаніям родині Суркісів.

Юристи "Приватбанку" під час брифінгу повідомили, що в разі несплати цих коштів на банк можуть накласти санкції, зокрема штрафи. А міністр юстиції Денис Малюська у Facebook зазначив, що таке рішення суду "принципово нічого не змінює у цій справі".

"09 лютого 2017 року суд зобов'язав ПриватБанк обслуговувати депозити певних іноземних компаній без жодних обмежень і відповідно до депозитних договорів. 20 лютого 2020 року той самий суд "роз'яснив" свою попередню ухвалу, фактично просто повторивши її зміст. Суть та сама — ПриватБанк має обслуговувати депозити без жодних обмежень і відповідно до депозитних договорів. 15 квітня 2020 року суд апеляційної інстанції залишив ухвалу без змін. Що змінилося за три роки? Практично нічого", — написав міністр.

У в ПриватБанку вважають, що рішення суду не має сенсу, оскільки воно вже фактично виконане, бо депозити Суркісів під час націоналізації перетворили в акції банку і продали державі за 1 гривню.

Що відомо

  • Велика палата Верховного суду призначила на 27 квітня розгляд справи за депозитами родини Суркісів, до результатів рішення якої прив’язали справи щодо оскарження законності націоналізації ПриватБанку. Родина Суркісів намагається оскаржити процедуру bail-in — обміну депозитів на 29,3 мільярда гривень у ПриватБанку на акції цього банку, які держава у ході націоналізації придбала за 1 гривню.
  • Родина Суркісів оскаржувала процедуру bail-in, яку Національний банк проводив у ході націоналізації. Ця процедура передбачає, що великі депозити низки осіб у банку обміняли на акції ПриватБанку, а самих цих осіб визнали пов’язаними з банком.
  • Обмінявши депозити на акції ПриватБанку держава у 2016 році фактично визнала родину Суркісів акціонерами ПриватБанку, а їхні акції, разом з акціями всіх інших акціонерів, зокрема Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, купила за 1 гривню.
  • Процедуру провели для того, аби зменшити тягар на націоналізований банк, адже він не мав змоги обслуговувати значні за розміром депозити пов’язаних осіб — розмір депозитів Суркісів (Ігор, Григорій, Рахміль, Світлана, Марина Суркіси та Ковалик Поліна) складав понад 1 мільярд гривень.
  • Водночас інші суди, зокрема розгляд справи Шостим апеляційним адміністративним судом, що розглядає справу про законність націоналізації ПриватБанку, прив’язали свої рішення до рішення Верховного суду у справі родини Суркісів та перенесли розгляд апеляцій держави на рішення судів попередніх інстанцій, якими націоналізацію ПриватБанку визнали незаконною.
  • Цікаво, що справу, пов’язану з процедурою bail-in, 16 березня розглядав ще й Високий суд Англії та Уельсу. Зокрема, цей суд розглядав обмін зобов’язань ПриватБанку за євробондами, випущеними у 2010 та 2013 роках (ці облігації купили колишні власники ПриватБанку та пов’язані з ними особи).
  • Високий суд ухвалив рішення на користь ПриватБанку та дозволив йому не платити борг колишнім власникам.
На початок