РФ відправляє до спецтаборів військових, які відмовляються воювати проти України — ЗМІ

РФ відправляє до спецтаборів військових, які відмовляються воювати проти України — ЗМІ

РФ відправляє до спецтаборів військових, які відмовляються воювати проти України — ЗМІ
Ілюстративне фото: Getty Images

Російське військове командування створює спецтабори для військовослужбовців, які відмовляються брати участь у війни РФ проти України, паралельно намагаючись компенсувати нестачу сили прихованою мобілізацією.

Як повідомляє "Нова газета Европа", зокрема, керівник громадського руху "Громадянин. Армія. Право", правозахисник Сергій Кривенко розповів, що один за таких центрів створено на окупованій Луганщині. Військове командування називає його "Центром психологічної підтримки військовослужбовців" — саме туди і направляють "відмовників".

За його словами, військові та їхні родичі кажуть, що людей утримують там у жахливих умовах, на них чинять психологічний тиск, деякі говорять і про фізичну дію. Також Кривенко зазначає, що якихось солдатів все ж вивозять до пунктів постійної дислокації або відправляють у відпустку, проте багато хто продовжує там залишатися, їх залякують і вмовляють продовжити участь у військових діях.

"Всі ці спецтабори заборонені російським законом, військове командування ніяк не коментує інформацію про їхнє існування, відповідно самі табори і ті, хто в них потрапив, перебувають у "сірій зоні": за словами родичів і самих військових, вони є — а офіційно подібних установ не існує. І в них не допускають адвокатів та правозахисників", — йдеться у повідомленні.

Вікторія Маладаєва з організації "Вільна Бурятія" пояснює виникнення спецтаборів для охочих розірвати контракт тим, що через масовий потік відмовників, велику кількість загиблих і поранених без явної мобілізації російська армія не може заповнювати свої людські ресурси.

"В армії немає постачання гарматного м'яса. Власне тому вони й не хочуть відпускати старе гарматне м'ясо. Навесні Росією була прихована мобілізація, всіх набирали, робили "чес" по селах маленьких, збирали добровольців, контракти укладали", — розповіла правозахисниця.

За її словами, попри це люди почали розуміти, що контракти підписувати не можна.

"Вихід звідти лише один — це "вантажем 200" у цинковій труні. Ми наводили приклад двох військовослужбовців із Кяхти — це маленьке прикордонне містечко в Бурятії. Звідти у квітні на війну поїхали двоє військовослужбовців. У травні вони вже загинули. Згодом повідомлялося, що кілька травневих добровольців загинули вже на початку липня. Там один навіть два тижні не прожив після відправки до України, загинув одразу. І люди просто почали розуміти, що це квиток на один кінець", — каже Вікторія.

На думку Сергія Кривенка із фонду "Громадянин. Армія. Право", створення таборів для відмовників — це вказівка зверху.

"На початку липня стали військові відправляти до цих СІЗО, там, судячи з повідомлень і звернень, зібрані військові з різних частин — з Бурятії, Туви. Тобто це не ініціатива якогось одного конкретного командира. Усіма силами вони намагаються скоротити потік відмовників. Паралельно з цим у Росії вони намагаються якнайбільше вербувати на контракт по всіх лініях: через військкомати, через регіони, через владу регіонів", — пояснив він.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 171. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок