Україна відкрита до розслідувань, але звіт не враховує контексту війни — Міноборони про Amnesty International

Україна відкрита до розслідувань, але звіт не враховує контексту війни — Міноборони про Amnesty International

Важливо
Україна відкрита до розслідувань, але звіт не враховує контексту війни — Міноборони про Amnesty International
Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр. Фото: УНІАН

Україна відкрита до розслідування порушень під час війни як російських військових, так і Збройних сил України. Про це під час брифінгу 4 серпня повідомила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр, коментуючи звіт Amnesty International, в якому ідеться, що ЗСУ розміщують зброю в жилих районах. Водночас у Міноборони зазначили, що звіт не враховує контекст подій російсько-української війни, не враховує умови, в яких діють ЗСУ та не аналізує порушення військ держави-агресора.

"Україна продовжує політику відкритості та об'єктивного підходу до юридичної оцінки дій, як агресора, так і дій наших військових, які ведуть оборонні заходи. Я нагадаю, що війна в Україні іде з 2014 року і з того часу Україна сама звернулась до Міжнародного кримінального суду і дозволила юрисдикцію МКС на своїй території розслідувати воєнні злочини та злочини проти людяності. На відміну від Росії, яка навпаки закриває всі свої злочини від міжнародної спільноти і не виконує рішення Європейського суду з прав людини", — зазначила Маляр.

Вона нагадала, що українські правоохоронці та суди розслідували і виносили вироки військовим, які вчиняли злочини в зоні бойових дій. Водночас Маляр наголосила, що звіт не враховує низку факторів війни РФ проти України.

"Без контексту, якщо ми говоримо про голі дії, об'єктивною оцінка не буде. Якщо такі факти є у міжнародних організацій, наші правоохоронні органи, готові з'ясовувати обставини. Потрібно звернути уваги, такі дослідження не враховують низку факторів, те, що росіяни використовують тактику захоплення і утримання населених пунктів. Поки ми чекатимемо російського ворога в полі, як це нам радять, росіяни займуть всі наші будинки, українські міста і села", — додала Маляр.

"Коли у тексті про дії українських ЗСУ під час війни немає аналізу дій ворога, це схоже на дослідження дій жертви, без врахування дій озброєного гвалтівника".

У Міноборони наголосили, що ЗСУ обороняються і за принципом досягнення найбільшої ефективності відбувається розміщення підрозділів ППО для прикриття неба над населеними пунктами.

Читайте також: "Шкода, що така організація бере участь у кампанії РФ з дезінформації". В ОПУ відреагували на звіт Amnesty International

Також Маляр нагадала, що сили оборони, а також місцева влада інформують місцеве населення про евакуацію: "Сили оборони спільно з військовими адміністраціями і органами місцевого самоврядування регулярно закликають місцеве населення та проводять евакуацію цивільних, з районів, прилеглих до бойових, населених пунктів, усім надаються рівні права на добровільній основі щодо переміщення у безпечні райони, але не всі мирні погоджуються на це".

Маляр також наголосила, що у звіті не аналізуються дії держави-агресора.

"Коли у тексті про дії українських ЗСУ під час війни немає аналізу дій ворога, це схоже на дослідження дій жертви, без врахування дій озброєного гвалтівника. Тобто, отримати об'єктивні висновки за такого підходу просто неможливо. Ми розуміємо, що РФ не допускає (на тимчасово окуповані території) міжнародні організації... Україна наразі не лише жертва агресії, яку ще світ не бачив, а жертва власної відкритості. Побідні звіти не мають нічого на меті, спотворюють реальну картину міжнародного злочину агресії, які вчиняються на нашій території з 2014 року. У звіті немає (інформації) про умови, в яких діє Україна, а це умови оборони, відповідно немає хронології подій, про те, що злочин вчиняє РФ, а Україна боронить свою землю та рятує своє власне існування як держава", — додала Маляр.

Глава Міноборони України Олексій Резніков згодом додав, що війська РФ застосували проти мирного населення усі типи зброї, крім ядерної, вчиняють масові вбивства військовополонених і чинять злочин геноциду проти українського народу.

"Україна – правова держава. Ми всебічно аналізуємо і даємо оцінку, у тому числі – юридичну, подіям на війні, як того вимагають наші зобов’язання. Але ми не дозволимо паплюжити нашу армію, наших ЗАХИСНИКІВ. Це я як юрист говорю", — додав Резніков.

Про що ідеться у звіті Amnesty International

4 серпня міжнародна правозахисна організація Amnesty International опублікувала звіт "Українська військова тактика ставить під загрозу мирне населення". У ньому зокрема ідеться, що військові базуються в житлових районах, включаючи школи та лікарні. Така тактика суперечить міжнародному гуманітарному праву, адже таким чином цивільні об’єкти перетворюються у військові цілі.

"Ми зафіксували картину, коли українські війська наражають на ризик цивільне населення і порушують закони війни, коли діють у населених пунктах. Перебування в оборонній позиції не звільняє українських військових від дотримання міжнародного гуманітарного права", — заявила Аньєс Калламар, генеральний секретар Amnesty International.

Amnesty International проводили своє розслідування у квітні-липні у Харківській, Миколаївській, Донецькій та Луганській областях. Вони вивчали місця, по яких Росія вела обстріли, а також опитували очевидців і родичів загиблих. За даними Amnesty International, українські військові завдавали ударів із житлових районів, а також перебували у цивільних об'єктах у 19 містах та селах зазначених областей.

Amnesty International зазначає, що гуманітарне право не забороняє сторонам конфлікту розміщатись у навчальних закладах, в яких не йдуть заняття, але військові — за відсутності вагомих причин — не повинні використовувати будівлі, що розташовані біля житлових будинків.

Водночас наголошується, що такі порушення не виправдовують невибіркові атаки Росії, в результаті яких загинули та були поранені незліченна кількість мирних жителів.

Війна. Усі останні новини

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

На початок