НБУ заборонив обмінникам виставляти табло з курсом валют

НБУ заборонив обмінникам виставляти табло з курсом валют

НБУ заборонив обмінникам виставляти табло з курсом валют
. Фото: УНІАН/Віктор Ковальчук

Національний банк повідомив, що посилює вимоги до низки небанківських фінансових установ та операторів поштового зв'язку, які здійснюють обмін валют, задля мінімізації спекуляцій на валютному ринку в умовах війни.

Про це повідомляє пресслужба НБУ.

"З метою підвищення конкуренції та збільшення пропозиції готівкової іноземної валюти Національний банк починаючи з травня 2022 року послабив низку обмежень щодо роботи банків у цьому сегменті ринку. Відповідні заходи мали на меті як зниження спекулятивного тиску у готівковому сегменті, так і зменшення обсягів так званого "банкоматного туризму".

При цьому, попри позитивний ефект від таких заходів, з’явилися негативні тенденції зі спекулятивними ознаками у небанківському сегменті готівкового валютного ринку, зауважили в НБУ.

"Так, небанківські установи, які здійснюють торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, розпочали штучно підвищувати курс у готівковому сегменті валютного ринку, підтримуючи цим фактично існування "банкоматного туризму". Таке підвищення курсу виглядає безпідставним на тлі відносної стабілізації попиту й пропозиції у безготівковому сегменті валютного ринку та може свідчити про винятково спекулятивні підходи до курсоутворення небанківськими установами", — підкреслили в установі.

Відтак Національний банк посилив вимоги до небанківських установ щодо організації торгівлі готівковою валютою.

Що змінюється

Нові норми вимагають надавати населенню інформацію про курси валют у стандартизованому вигляді в чітко визначеному форматі — копії наказу (розпорядження) про встановлення курсів купівлі та продажу іноземних валют. Ця інформація має розміщуватись винятково в касах установ та їхніх структурних підрозділів.

При цьому небанківським фінустановам та операторам поштового зв'язку забороняється інформувати про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют поза межами кас установ та їхніх структурних підрозділів, привертаючи до них додаткову надмірну увагу будь-якими цифровими значеннями чи символами.

Також відновлюється обов’язок щодо подання фінустановами інформації до Реєстру приміщень, в яких здійснюються валютні операції, що передбачають використання готівки в національній або іноземній валютах.

Окрім того, для контролю за дотриманням небанківськими фінустановами та операторами поштового зв'язку порядку здійснення валютних операцій та гарантії безпеки в період дії воєнного стану процес обміну валют має здійснюватися з обов'язковим веденням відеоспостереження.

"Крім того, висувається низка вимог до приміщень, в яких здійснюється купівля та продаж валютних цінностей. Зокрема, з метою підвищення безпеки центробанк перегляне технічні вимоги до кас", — зауважили в НБУ.

На додачу, для посилення контролю за додержанням вимог щодо валютних операцій винятково із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (РРО), інформація про використовувані РРО передаватиметься до Національного банку. В НБУ вважають, що це дозволить підсилити податкову дисципліну.

"Відповідні небанківські установи ухиляються і практично не сплачують податок на прибуток. Так, сплачений податок на прибуток таких компаній становить всього 0,00185% від обсягу купленої ними валюти або близько 7 млн грн за рік на весь ринок. За оцінками НБУ, в першому півріччі 2022 року середня сума податку на прибуток, сплачена одним підрозділом відповідних небанківських установ, становила 165 гривень на місяць", — пояснили в Нацбанку.

Регулятор зауважив, що ці зміни не стосуються банків, оскільки на сьогодні з їхнього боку практично немає зловживань у сфері готівкових валютних операцій.

"Проте у разі виявлення таких зловживань, аналогічне регулювання буде запроваджено і для банківських установ", — підсумували в НБУ.

Що відомо

  • 27 липня Національний банк України дозволив банкам продавати клієнтам більше готівкової валюти.
  • У квітні НБУ повідомив, що до кінця війни триматиме офіційний курс замороженим на рівні 29,25 гривні за долар. Таким курс був у перший день повномасштабного вторгнення Росії.
  • З 14 квітня Національний банк дозволив банкам здійснювати продаж іноземної готівки у валюті населенню. За словами регулятора, його рішення дозволить боротися з нелегальним обміном валют і знизити ризики для громадян. При цьому банки зможуть продавати іноземну готівку в обсязі, який розраховується як різниця купленої та проданої валюти.
  • З 21 травня Нацбанк скасував обмеження на встановлення курсу, за яким фінансові установи можуть продавати іноземну валюту і списують з рахунків кошти в гривні.

Читайте також

В НБУ розповіли, що станеться з економікою України та чи залишиться гривня стабільною

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок