Перейти до основного змісту
Росія створила мережу агентів для швидкого захоплення ЧАЕС — розслідування Reuters

Росія створила мережу агентів для швидкого захоплення ЧАЕС — розслідування Reuters

Росія створила мережу агентів для швидкого захоплення ЧАЕС — розслідування Reuters
. ЧАЕС. Фото: AP

Для швидкого захоплення Чорнобильської атомної електростанції Росія ще задовго до повномасштабного вторгнення 24 лютого почала надсилати в Україну агентів під прикриттям. Вони мали налагодити контакт з посадовцями, відповідальними за безпеку ЧАЕС, і забезпечити відсутність збройного опору після приходу ЗС РФ.

Про це йдеться в розслідуванні агентства Reuters.

Росія створила мережу агентів для швидкого захоплення ЧАЕС — розслідування Reuters
Всередині реакторного залу на ЧАЕС у березні 2021 року. Фото: Гліб Гараніч/Reuters

"Чорнобиль служив пунктом видачі документів із штаб-квартири СБУ. За оплату українські чиновники передавали російським розвідникам інформацію про військову готовність України", — йдеться у розслідуванні.

Reuters також вперше наводить судові документи та свідчення, які розкривають роль начальника охорони Чорнобиля Валентина Вітера, який зараз перебуває під вартою і його підозрюють у державній зраді. Вітер у день захоплення російськими військовими ЧАЕС був відсутній на робочому місці. Слідчим він сказав, що в день вторгнення спілкувався телефоном з командиром частини Нацгвардії. Вітер порадив командиру не наражати на небезпеку свій підрозділ. В результаті 169 нацгвардійців були захоплені в полон.

У ДБР Reuters повідомили, що розслідують дії Нацгвардійців. Натомість у Нацгвардії наголосили, що Женевська конвенція забороняє бойові дії на території ядерних об'єктів.

Росія створила мережу агентів для швидкого захоплення ЧАЕС — розслідування Reuters
Мішки з піском служать барикадою біля четвертого реактора Чорнобиля. Фото: Гліб Гараніч/Reuters

Одне джерело, яке безпосередньо обізнане з планами вторгнення Кремля, повідомило Reuters, що російські агенти були направлені в Чорнобиль у листопаді 2021 року, щоб підкупити чиновників і підготувати ґрунт для швидкого захоплення. Reuters не зміг незалежно перевірити деталі цього твердження. Проте посилаються на інформацію від Державного бюро розслідувань, яке порушило справу щодо колишнього високопосадовця розвідки Андрія Наумова за підозрою у державній зраді за передачу іноземній державі таємниці безпеки Чорнобиля. Адвокат Наумова відмовився від коментарів.

Інші джерела розповіли виданню, що Москва розраховувала активувати "сплячих" агентів усередині українського апарату безпеки. Джерела підтвердили повідомлення західної розвідки про те, що Кремль схиляв ексдепутата Олега Царьова до керівництва урядом у Києві після окупації. А в червні колишній генеральний прокурор України повідомив, що кум Путіна Віктор Медведчук мав зашифрований телефон, виданий Росією, щоб він міг спілкуватися з Кремлем.

"Крім зовнішнього ворога, у нас, на жаль, є ворог внутрішній, і цей ворог не менш небезпечний", – сказав в інтерв’ю Reuters секретар РНБО Олексій Данілов.

За словами Данілова, на момент вторгнення, у Росії були агенти в українському секторі оборони, безпеки та правоохоронних органів. Він відмовився назвати імена, але сказав, що їх потрібно "нейтралізувати" за будь-яку ціну.

Що відомо

  • Окупанти захопили ЧАЕС 24 лютого — у перший день повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
  • 11 березня Україна поінформувала МАГАТЕ про те, що повністю втратила зв'язок із захопленою російськими військами Чорнобильською АЕС.
  • 30 березня у Раді повідомили, що система моніторингу рівня радіаційного забруднення на Чорнобильській АЕС не працювала 5 днів. Станом на 25 березня було виявлено перевищення у понад 7 разів.
  • Російські військові, які захопили Чорнобильську АЕС та інші об‘єкти у Зоні відчуження, 31 березня залишили ЧАЕС і двома колонами вирушили в бік українського кордону з Республікою Білорусь.
  • 18 травня Державне бюро розслідувань висунуло підозру у дезертирстві заступнику генерального директора Чорнобильської атомної електростанції, який втік зі службового місця на початку вторгнення російських військ в Україну. Також його перевіряють на можливу співпрацю з окупантами.
  • 25 травня Офіс генпрокурора назвав ім’я російського військового, відповідального за окупацію Чорнобильської АЕС. За словами колишньої генпрокурорки Ірини Венедіктової, генерал-майора поліції РФ Олег Якушев керував розграбуванням під час окупації ЧАЕС.
  • 19 липня в СБУ повідомили, що зібрали докази того, що підрозділи Збройних сил Росії, які захопили об’єкти "Чорнобильської АЕС" та контролювали їх з 24 лютого до 31 березня 2022 року, вчинили акт ядерного тероризму.

Читайте також

Чорнобиль: про окупацію, вандалізм та пограбування станції — очима її співробітників

"Ми їх залякали, що станція взлетить": працівниця ЧАЕС про російську окупацію

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Топ дня
Вибір редакції
На початок