"Найцінніше – в безпеці": директорка Волинського краєзнавчого музею про роботу під час війни

"Найцінніше – в безпеці": директорка Волинського краєзнавчого музею про роботу під час війни

Ексклюзивно
"Найцінніше – в безпеці": директорка Волинського краєзнавчого музею про роботу під час війни
Директорка Волинського краєзнавчого музею Оксана Важатко. Фото: Суспільне Луцьк

З початком повномасштабної війни робота музеїв на території Волинської області частково змінилася. Зараз музейники збирають експонати та розгортають виставки, присвячені війні проти агресора.

Про роботу музеїв в час повномасштабної війни, а також збереження пам’яток, в інтерв'ю "Суспільному Луцьк" розповіла директорка Волинського краєзнавчого музею Оксана Важатко.

"Війна змінила абсолютно все"

– Як загалом війна вплинула на роботу музеїв в області?

Вона, безумовно, змінила абсолютно все. Величезне відчуття відповідальності за збереження того, що збиралося у мережі музеїв Волинського краєзнавчого музею від 1929 року. Це друга війна для музейних предметів. Частина колекції була втрачена у Другій світовій війні, і тому ми зараз робимо все можливе, щоб наші предмети пережили цю війну цілими і залишилися для наших нащадків.

"24 лютого цінні експонати з музею вивезли в безпечні місця"

– Як розпочався ранок 24 лютого для працівників краєзнавчого музею на Волині? Як рятували експонати, чи було куди і чи надійно вони наразі захищені?

– Я написала в чаті Волинського краєзнавчого музею прохання до працівників, хто може прийти на роботу для того, щоб знімати найцінніші експонати. І дуже дякую нашим працівникам – більшість з них були о 8:00 на робочому місці, і дуже швидко почали демонтовувати цінні експонати в експозиціях. Музей волинської ікони, художній музей – демонтовувати повністю. Станом на другу половину 24 лютого ми повністю спакували і спустили в більш безпечні місця всі наші експонати.

"Найцінніше – в безпеці": директорка Волинського краєзнавчого музею про роботу під час війни
Фото: Суспільне Луцьк

– Чи є експонати, які колеги надіслали з інших міст, де нині тривають бойові дії?

– До Волинського краєзнавчого музею не зверталися інші музеї з проханням про прийом їхніх експонатів. Тому що, коли ми беремо на зберігання експонати інших музеїв, ми, безумовно, несемо відповідальність за їхнє збереження. Ми не маємо таких дуже безпечних площ.

– Коли і які саме музеї на Волині вже відновили роботу?

– На Волині зараз, якщо ми говоримо безпосередньо про сім відділів Волинського краєзнавчого музею, то роботу відновили всі відділи. Ми приймаємо відвідувачів, оскільки і до війни, за тими ж графіками. Волинський краєзнавчий музей працює сім днів тиждень і надає можливість відвідати експозиції з 10:00 до 18:00. Наразі залишаються закритими відділ давньої та новітньої історії, позаяк вони значною мірою демонтовані. І зараз, так як війна продовжується, ми не можемо відновити їхню роботу. В такому форматі зараз працює і Музей волинської ікони, і художній музей. Частково відновили експозиції Колодяжненський музей Лесі Українки, Затурцівський музей В’ячеслава Липинського, але знову ж таки – без предметів, які входять до Державної частини музейного фонду України.

– Чим зараз живуть музейники і хто Вас підтримує?

– Музейники намагаються виконувати свої базові завдання – збирати, зберігати, науково опрацьовувати і презентувати історико-культурну спадщину. Ми маємо таку додаткову ділянку роботи, яка, мабуть, притаманна кожному свідомому громадянину – це волонтерство. Ми, ніби, перетворилися на такий невеличкий центр плетіння маскувальних сіток. За ось цей період війни, починаючи з 24 лютого, працівники музею сплели понад 100 сіток різного розміру. І це нам дає певну віддачу – і моральну, і практичну.

"Маємо уламки ракети і залишки літака з Луцького аеродрому"

– Які особливі тут є речі в цьому залі, особливі експонати?

– Ми через волонтерів передаємо ці сітки на південь, на схід. Натомість волонтери приносять, привозять нам речі, пов’язані з цією війною. Таким чином ми формуємо фонд сучасної українсько-російської війни. Фактично ця виставка – це презентація тієї роботи зі збирання експонатів впродовж останніх місяців.

"Найцінніше – в безпеці": директорка Волинського краєзнавчого музею про роботу під час війни
Суспільне Луцьк

З цією війною акценти розставлені з першого дня. Ми чітко знаємо, хто наш ворог і в принципі ці предмети тільки підкреслюють те, що ми воюємо із фаховою армією, збройними силами РФ. Колись, для нащадків, ми зможемо продемонструвати, яким було їхнє обмундирування, якою зброєю вони воювали, які ракети використовували проти нас. Про особливі предмети, мабуть, важко сказати. Тому, що кожен з предметів має свою певну історію та несе за собою часто окремий біль. У нас тут розташовані уламки ракети і залишки літака з нашого Луцького аеродрому. І також форма, в якій пожежники гасили нафтобазу в нашому місті.

"Найцінніше – в безпеці": директорка Волинського краєзнавчого музею про роботу під час війни
Фото: Суспільне Луцьк

Від початку війни ми оголосили акцію для діток: збираємо малюнки і разом із сітками передаємо дитячі роботи на передову. На одній із стін нашої експозиції розташовані малюнки хлопчика Максимка, який має певну форму ДЦП, але разом з мамою він малює ці малюнки і так само їх передає. Частину малюнків залишили, щоб продемонструвати, що кожен член суспільства шукає спосіб, як може бути корисним.

"Головна аудиторія – школярі. Відвідувачів у нас зараз небагато"

– Що можемо сказати про роботу музеїв Волині у час повномасштабної війни – виживання чи життя? Чи доводиться додатково заробляти?

– Зараз у цьому значенні ми дуже мало маємо додаткових коштів. Але варто зауважити, що на сьогодні всі статті витрат, передбачені бюджетом Волинського краєзнавчого музею, повністю фінансуються. Працівники музею не відчувають зменшення заробітної плати. Наші головні статті витрат – це комунальні платежі, охорона, які повністю забезпечуються.

– Яка ситуація загалом з відвідувачами, чи є вони? Чи багато з них переселенців?

– Відвідувачів справді небагато. Адже головною аудиторією мережі музеїв Волинського краєзнавчого музею є шкільна аудиторія. Як правило, це були школи, групи і класи. Зараз, безумовно, відвідуваності дуже мало. Переважно поодинокі відвідувачі і немає такого поняття, як туристичні групи. На сьогодні музей відвідало трохи більш як 5 000 осіб. А якщо говорити про ВПО – то це понад 1 200 людей, які були задіяні до різних заходів в музеї, майстеркласах, виставок.

– Чи багато працівників наразі ходять на роботу, який відсоток з них перебувають у відпустках або на простої?

– В простої працівники Волинського краєзнавчого музею зараз не перебувають. Ми приймаємо відвідувачів, отже мають бути науковці, які забезпечують прийом відвідувачів, технічні служби мають забезпечувати порядок в музеях, фондовики і науковці мають слідкувати за колекціями, тому не так просто визначити. Квітень і травень ми були частково на простої. Зараз насправді багато людей у відпустках. І на осінь будемо або приступати до роботи такої вже повноцінної, або, якщо будуть інші зовнішні обставини, якимось іншим чином облаштовувати свою роботу.

– Чи організовуєте в рамках Волинського краєзнавчого музею якісь благодійні екскурсії зі збором коштів для потреб Збройних Сил України?

– Була така акція 17 липня у Колодяжненському літературно-меморіальному музеї. Ми прийняли рішення цю презентацію зробити як благодійну акцію. Вхід був як благодійна пожертва кожного, хто відвідав цю презентацію. Друковану сорочку з комірцем, відтворену за комірцем Олени Пчілки і окремо комірець, відтворений за комірцем Олени Пчілки представили для того, щоб вони були продані як лоти, а гроші були передані для "Ангару".

– Що можна сказати про екскурсії онлайн? Чи відбуваються вони наразі? Чи є можливість у відділів краєзнавчого музею працювати дистанційно з відвідувачами?

– Якщо ми говоримо про мережу Волинського краєзнавчого музею, то інтернет мають всі відділи. Сторінки в соцмережах мають всі відділи нашого музею, а стосовно сайтів, справа трошки гірша. Ми маємо тільки сайт Волинського краєзнавчого музею і загальний сайт для всіх музеїв Волинської області. Зараз за кошти Євросоюзу готуємо новий сайт, який буде мати підсторінки для всіх відділів краєзнавчого музею.

– Чи є можливості і коли в музеях Волині можуть з’явитися такі інтерактивні експозиції або виставки?

– Коли ми готували виставку до 150-тиріччя Лесі Українки, то ставили планшети з інформацією, де кожен міг подивитися якусь додаткову інформацію, робили куточок для читання літератури. Це теж своєрідний інтерактив.

"З війною волинські музеї втратили планомірний шлях розвитку"

– Що втратили музеї Волині з часу повномасштабного вторгнення російських військ на територію України?

– Найбільше, що ми втрачаємо – це людські життя. Всі решта втрати ми зможемо відновити – була б перемога. Втратили відвідувачів, втратили поступовий і планомірний шлях розвитку, який ми собі закладали в кінці минулого року і планували щось в цьому році відтворити. Взагалі останні роки доволі складно. Тому, що коронавірусна хвороба, війна внесли доволі круті корективи і постійно приходиться міняти вектори, пристосовуватися. Але це робить нас сильнішими та загартовує. Ми зараз зосереджуємося на збереженні наших пам’яток, працюємо над повним виконанням грантового проєкту від швейцарського фонду, який займається саме порятунком культурної спадщини в умовах воєнних конфліктів.

– Чи можна говорити про дати, коли музеї на Волині можуть повноцінно відновити свою роботу і повернути всі ці експонати?

– В наступний день після перемоги.

– Яка значення музеїв нині, в час повномасштабної війни?

– Найбільше значення в тому, що ми фіксуємо, збираємо матеріали і зберігаємо оцю матеріальну пам'ять про ось цю сучасну війну.

Термінові новини читайте в Telegram та Viber Суспільного Луцьк.

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди