Є можливість припинення стамбульської угоди щодо зерна у разі дій Росії — Мінінфраструктури

Є можливість припинення стамбульської угоди щодо зерна у разі дій Росії — Мінінфраструктури

Ексклюзивно
Є можливість припинення стамбульської угоди щодо зерна у разі дій Росії — Мінінфраструктури
. Фото: Unsplash

Договір щодо створення безпечних коридорів для експорту зерна та іншої продукції, гарантами якого, зокрема, є ООН та Туреччина, діятиме впродовж 120 днів. Втім, його можна як продовжити, так і припинити достроково у разі надзвичайних ситуацій.

Заступниця міністра інфраструктури Олександра Азархіна у коментарі Суспільному розповіла, що удар по Одеському порту — "дуже поганий сигнал", і Україна "сподівається на відповідну реакцію союзників та партнерів, бо саме ООН та Туреччина мають надавати оцінку таким речам".

Азархіна зазначила, що ключове завдання для України — розблокувати морські порти, бо це важливо не лише для економіки, але й продовольчої ситуації у світі, тому що нестача зерна впливає на інфляцію

"Коли ми говоримо, що відбувся обстріл в Одеському порті, то ми бачимо обличчя Росії, але це не означає, що ми відмовляємося відкрити експорт, бо портовики, як і дорожники й вся наша система працюють під ризиком. Ми не будемо відмовлятися від цілей", — наголосила вона.

Ініціатива у Стамбулі діє на 120 днів наразі, сказала заступниця міністра інфраструктури України. Вона пояснила, що, за винятком надзвичайних ситуацій, її можна продовжити. Втім, "якщо Росія діятиме так, як їй притаманно", то є можливість і припинення дії договору. Водночас Азархіна додала, що це не буде в інтересах України.

Читайте також: "Домовленості, підписані напередодні, знівельовані від самого початку" — експерт про удар РФ по зерну в Одесі

"Безумовно, пріоритет — це продовольча продукція, бо великі накопичення на складах, але в України немає обмежень, аби використовувати ці транспортні коридори й для іншої продукції. Це не має бути зброя, але все інше ніхто не обмежує", — додала вона.

Азархіна також зазначила, що наслідки обстрілу вивчаються, і наголосила, що для України на першому місці залишається безпека, а на другому — дозволити експортувати зерно.

"Те, що відбувається на території морських вод України, відбувається лише під контролем України, тобто головна умова — це відсутність росіян у цьому процесі."Однак при вході в турецькі протоки, буде інспекція з представниками ООН, Туреччини та Росії. Тут ми будемо також покладатися на наших партнерів. Ми розуміємо, що для нас пріоритет демілітаризація", — підсумувала заступниця міністра інфраструктури.

Що відомо

  • Російські військові 23 липня атакували Одеський морський торговий порт крилатими ракетами типу "Калібр". У ньому знаходилось зерно, яке мали відправити на експорт.
  • Обстріл стався наступного дня після підписання Україною, Туреччиною та ООН у Стамбулі угоди, яка стосується розблокування портів та вивезення українського зерна. Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН також підписала і Росія.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 150. Текстовий онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок