Попасна: життя між окупаціями

Попасна: життя між окупаціями

Попасна: життя між окупаціями
Попасна, Reuters

Автопробіги, концерти, змагання з риболовлі. Саме так у цей день сім років поспіль у Попасній відзначали день звільнення міста від російських окупантів. Восьму річницю вона зустрічає знову під прапорами загарбників. Вдруге окупувати Попасну російська армія змогла лише знищивши майже вщент. Якими були вільні роки для українського міста — згадуємо разом із попаснянами.

За словами керівника Попаснянської міської військово-цивільної адміністрації Миколи Ханатова, кожен будинок в Попасній або пошкоджений, або зруйнований.

"Стовідсотково зараз сказати, який стан буде на закінчення війни – неможливо. Втрачені всі інфраструктурні об’єкти, всі комунальні установи", – каже Ханатов.

Попасна: життя між окупаціями
Попасна, Reuters

У 2014-му після так званого референдуму місто було окуповане понад два місяці.

“Перші бої були десь 18 – 19 липня. Прапор України замайорів над адмінбудівлями 22-го липня. Штурмував батальйон “Донбас”, Фактично важке озброєння не використовувалось. Використовувались пару танків, мінометів, і піхота", – розповів про звільнення міста голова Попаснянської райдержадміністрації (грудень 2014 – жовтень 2016) Роман Власенко.

"Коли на першому БТРі я побачила нашого мера Юрія Івановича Онищенка, для мене це був взагалі шок. Хто міг подумати, що разом із батальйоном буде наш мер. Ми радісно сприйняли цей момент. І я пам’ятаю, що кричу йому: Юрій Іванович, ура!", – згадує жителька Попасної, волонтерка Ірина Крамаренко.

Місто залишилось прифронтовим, але почало відбудовуватись та розвиватись.

"Центральні частини міста багато років вже забули що таке прильоти, вибухи. Тому розвивати була можливість", – говорить житель Попасної, громадський діяч Станіслав Богданов.

"Фактично за два роки ми відновили всі об’єкти соціальної інфраструктури, які були в Попаснянському районі, відновили всі будинки багатоповерхові. По приватному сектору питання таке, індивідуальне. Рівень тих інвестицій. які ми залучили у 15 – 17 роках, приблизно 200 – 300 мільйонів гривень", – каже Роман Власенко.

Щоб повернути в місто життя, працювали також міжнародні організації, зокрема "Людина в біді", "Норвезька рада у справах біженців", "Міжнародний комітет Червоного Хреста", підрозділи ООН. А також місцеві громадські організації. Серед проєктів останніх років — ремонт будівлі краєзнавчого музею, відкриття центру STEAM-освіти, будівництво скейт-парку.

Також, за словами Миколи Ханатова, у місті було заплановано будівництво індустріального парку, басейну, працював шелтер.

“Зробили чудову алею з освітленням, лавками новими, з кованими фігурами від нашого попаснянського майстра по металу. І це все було реалізовано за грантові кошти. Всі останні весілля або свята – це була основна фотозона”, – пригадує житель Попасної, громадський діяч Станіслав Богданов.

Все змінилось 24-голютого 2022-го. Активно обстрілювати місто російська армія почала на початку березня.

"Те, що я пережила в березні, до кінця життя залишиться в моїй пам'яті. 15-го березня мені виповнилось 60 років, а 16-го вночі два снаряди зруйнували мій дім", – розповіла жителька Попасної, волонтерка Ірина Крамаренко.

Попасна: життя між окупаціями
Попасна, Reuters

68 днів війська РФ стріляли по місту з усіх видів зброї. Тільки за підтвердженими даними загинули понад 100 людей. Українські військові билися за кожен метр. Та з восьмого травня Попасна зруйнована та окупована.

"Місцеве населення, яке там залишилось, їх там не багато, в Попасній наразі залишаються 150 людей, вони вже окупантів просять, щоб їх звідти вивезли будь-куди, щоб не залишатися в Попасній. І навіть їхній офіс, така окупаційна влада, не в Попасній, а у місті Первомайськ", – пояснює Микола Ханатов.

"Ми віримо в Збройні сили України, і в перемогу нашу віримо. Віримо, що повернемось, але відбудувати це все, відновити, це дуже важкий процес", – каже Ірина Крамаренко.

Попасна: життя між окупаціями
Попасна, Reuters

Громада, у якій на початку року жили близько 30 тисяч людей, залишилась без води, газу та електрики.

"Щоб відновити електропостачання, водопостачання, газопостачання, потрібні дуже значні кошти, потрібен фаховий підхід для відновлення цього. Вони не мають ні того, ні іншого", – говорить Микола Ханатов.

За словами Романа Власенка, з Попасної виїхало 90% населення.

"Для того, щоб вони повернулись, їм необхідно створити умови для життя, умови для побуту й умови працевлаштування", – каже Власенко.

Відео

Що відомо

  • За підрахунками Романа Власенка, після перемоги на мінімальне відновлення Попасної знадобиться від п’яти років.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок