Посли НАТО підписали протоколи про вступ Фінляндії та Швеції в Альянс

Посли НАТО підписали протоколи про вступ Фінляндії та Швеції в Альянс

Оновлено
Посли НАТО підписали протоколи про вступ Фінляндії та Швеції в Альянс
. Єнс Столтенберг. Фото: Oana Lungescu

У вівторок, 5 липня 2022, у штаб-квартирі НАТО посли Альянсу підписали протоколи про вступ Фінляндії та Швеції у військовий союз в присутності міністра закордонних справ Фінляндії Пекки Хаавісто та міністра закордонних справ Швеції Анн Лінде.

"Це справді історичний момент. Для Фінляндії, для Швеції, для НАТО та нашої спільної безпеки", — сказав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє кореспондентка Суспільного.

За правилами після цього кожній країні НАТО потрібно окремо ратифікувати нового члена, який вступає в союз, і цей процес може зайняти від місяця до року.

"Я дуже обережно прогнозую, наскільки швидко це може відбуватися. Але те, що ми бачили, це те, що багато союзників підготували багато парламентів. Я хочу сказати, що вони готові зробити це дуже швидко. І я розраховую на те, що союзники забезпечать швидкий і гладкий процес ратифікації. Я не кажу вам точно, але ми говоримо про місяці. І я вітаю той факт, що багато союзників уже почали і оголосили, що зроблять це швидше, ніж зазвичай", — додав Столтенберг.

За його словами, це найшвидший процес вступу в історії НАТО, оскільки з моменту подання заявок в Альянс до підписання протоколів про вступ і політичної угоди минулого тижня в Мадриді минуло лише сім тижнів.

"Я дуже сподіваюся на швидкий процес ратифікації. І, як ви знаєте, ми уклали меморандум про взаєморозуміння між Фінляндією, Швецією та Туреччиною, щоб усунути занепокоєння Туреччини щодо безпеки та тероризму. І ми будемо дотримуватись цього меморандуму та виконуватимемо його далі, і ми також матимемо спільний механізм. Тож я сподіваюся, що три країни – Швеція, Фінляндія та Туреччина – зрозуміють, що це хороший меморандум, який дасть турецькому парламенту відчути, що вони можуть ратифікувати нашу угоду. І це також забезпечить безпеку не тільки для Швеції та Фінляндії, але й забезпечить безпеку для всіх союзників по НАТО", — сказала Анн Лінде.

Міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Хаавісто повідомив, що країна "не є безпечним раєм для тероризму і не хоче бути безпечним раєм для тероризму в майбутньому".

"Ми посилили власне законодавство. У цьому меморандумі згадувалося про це поєднання. У цьому процесі або в цьому механізмі, який ми створили, ми можемо отримувати інформацію, ми можемо обмінюватися інформацією. Чим ми зможемо ефективніше боротися з тероризмом у своїй країні", — додав політик.

Сьогодні зранку, 5 липня, очільники МЗС Фінляндії та Швеції підписали протоколи про вступ до Північноатлантичного Альянсу.

НАТО. Усі останні новини

Що відомо

  • Фінляндія і Швеція після вторгнення Росії в Україну оголосили, що планують вступати до НАТО. Це питання має вирішитись у червні — на саміті Альянсу в Мадриді. Відмова від нейтральності та курс на приєднання до Альянсу знайшов відгук у фінському політикумі й суспільстві на тлі війни. У Кремлі наголосив, що "у Росії з'явиться більше офіційно оголошених противників", якщо Фінляндія та Швеція вступлять до НАТО.
  • Втім, попри те, що секретар НАТО Єнс Столтенберг схвально оцінив ініціативу країн приєднатися до НАТО, а Данія, Ісландія та Норвегія навіть пообіцяли гарантувати їхню безпеку на час розгляду заявок, Туреччина заблокувала початкове рішення НАТО опрацювати заявки Швеції та Фінляндії.
  • Анкара оголосила свої умови для вступу країн, зокрема екстрадицію членів Робітничої партії Курдистану, а також скасування шведського ембарго та санкцій проти себе. Фінляндія відмовилась виконувати цю вимогу.

Читайте також

"Вікно можливостей для атак РФ звужується". Експерт про злам західної думки та допомогу країн НАТО

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок