Як пережити самоізоляцію. Розповідають експерти NASA

Як пережити самоізоляцію. Розповідають експерти NASA

Як пережити самоізоляцію. Розповідають експерти NASA

Журналісти BBC звернулися до експертів NASA по рекомендації щодо того, як полегшити перебіг самоізоляції через запроваджені урядами країн світу карантинні обмеження.

Перший з них — астронавт Челл Ліндгрен, який провів 141 день у космосі на Міжнародній космічній станції у 2015 році разом із п'ятьма членами екіпажу. Другою експерткою є Джоселін Данн, інженерка з продуктивності людини, яка разом із п'ятьма іншими добровольцями провела вісім місяців на Гаваях за програмою Hi-Seas з дослідження впливу космічного простору в 2014 і 2015 роках. Ось що вони пропонують.

Займіться справами та складіть розклад

На МКС денний розклад астронавтів планується із кроком у п'ять хвилин для проведення експериментів, технічного обслуговування, конференц-зв'язку, прийому їжі, тренувань і багато чого іншого. Але Ліндгрен говорить, що навіть вдома корисно бути зайнятим важливою роботою, навіть якщо це не ваша звичка.

"Якщо ви можете працювати з дому, це подарунок. Багато людей не мають такої можливості. Але наявність якоїсь іншої змістовної роботи допоможе прискорити плин часу. Це одне з благословень перебування на космічній станції. Робота може змусити шість або дев'ять місяців минути дуже швидко", — розповідає астронавт, який самоізолювався вдома разом із дружиною та трьома дітьми.

Своєю чергою, Данн пропонує розбити день на частини з адаптаційними "переходами" у вигляді тренувань чи прогулянок. Під час місії Hi-Seas команда переходила до вільного часу після закінчення робочого дня за допомогою групового тренування.

Данн та її колеги також досліджували, як різні команди у чотирьох-, восьми- та дванадцятимісячних місіях проводили час і самоорганізовувались у середовищі існування площею 1300 м². Результати показали, що, з огляду на автономію, більшість людей мали приблизно однакову кількість часу на різні види діяльності.

Учасники програми витрачали близько 7-8 годин на сон, 3-4 години на дозвілля, 3-4 години на особисті проєкти, 1,5 години на тренування, 2 години на їжу та пів години на особисту гігієну. При цьому часу на гігієну дещо бракувало, бо організатори програми обмежили кількість води для імітації умов життя на Марсі. Решту часу учасники витрачали на роботу.

Не зациклюйтеся на негативі та пробачте собі власні помилки

Ліндгрен згадує, як протягом трьох годин ремонтував тренажер під час однієї з експедицій. Коли астронавт нарешті завершив збірку, з'ясувалося, що він переплутав місцями дві деталі, через що йому довелося все переробити.

"Я був дуже пригнічений, але люди на Землі дали мені відмінну пораду. Вони попросили мене дати відгук про те, як зробити інструкції більш зрозумілими, щоб кожен міг отримати користь від моєї помилки", — розповідає астронавт.

За словами Ліндгрена, колеги на Землі сказали йому не докоряти собі через помилку та рухатись далі, інакше це поставило б під загрозу його подальші плани. Користуватися цією настановою астронавт рекомендує не тільки у космосі та радить не перейматись у випадку, якщо ви забудете купити туалетний папір або спалите свою вечерю.

Повідомте вашій команді про свої очікування

Ліндгрен говорить, що важливо управляти власними очікуваннями та очікуваннями членів вашої команди чи людей, з якими ви живете, а також регулярно говорити про те, якими є ці очікування.

У проєкті Hi-Seas в команди Данн був графік розподілу загальних домашніх обов'язків. Щонеділі вони також відводили час для підбиття підсумків тижня.

"Ми потребували годину, щоб поспілкуватись про тиждень, що минув, подумати про те, що було зроблено добре і не дуже, обговорити проблеми, які можуть виникнути наступного тижня. Це був комфортний спосіб висловити наші розчарування", — каже Данн.

Розважайтеся зі своєю командою, але й проводьте час на самоті

"Космічна станція була не лише нашою лабораторією, а й нашою оселею. Тому нам довелося шукати способів розважитися разом. Але також важливо вміти "читати" членів вашої команди. Іноді людям потрібен час на самоті, щоб відновитися", — каже Ліндгрен.

Астронавт розповідає, що періодично він та інші учасники експедиції влаштовували спільну вечерю або перегляд фільму, а також вигадували ігри, якими можливо було займатися тільки в умовах невагомості.

Колишній астронавт NASA Скотт Келлі, який провів рік на МКС, розповів New York Times, що також намагався знайти час для розваг на космічній станції. Зокрема, Келлі двічі переглянув усі сезони "Гри престолів".

Своєю чергою, Данн нагадує, що ті, хто вимушено проводить зі співмешканцями більше часу, ніж зазвичай, також потребують усамітнення.

"Одним із головних висновків Hi-Seas була важливість планування часу для усамітнення в обмеженій ситуації. Це нормально сказати: "Мені потрібно 30 хвилин побути самому, щоб зайнятися власними справами або щоб просто ні з ким не спілкуватись", — розповідає Данн.

Тренуйтеся

"У нас було дві години на день, щоб тренуватися, це входило до нашого розкладу", — каже Ліндгрен. За його словами, дотримуватися тренувань було неважко.

Проте Ліндгрен, який зараз проводить групове тренування з іншими астронавтами раз на тиждень у чаті, каже, що ми можемо полегшити собі життя на Землі, усунувши якомога більше бар'єрів. Наприклад, корисно запланувати для тренування певний час, заздалегідь поставити інтернет-тренування у розклад та підготувати все необхідне спорядження та одяг.

"Фізичні вправи дуже важливі. Особливо, коли ми перебуваємо у стресі через поточну ситуацію. Тренування допомагають його позбутись", — каже астронавт.

Відстежуйте рівень стресу

У межах свого дослідження Данн вивчала рівні стресу членів своєї команди під час їх восьмимісячної ізоляції та порівнювала з рівнем стресу екіпажів, які були ізольовані протягом року.

За її словами, загальний рівень стресу у людей суттєво зростав приблизно за шість місяців ізоляції. У цей час люди почали змінювати режим сну, щоб уникати одне одного. "Жайворонки" почали вставати ще раніше, ніж зазвичай, а "сови" лягали спати якомога пізніше.

За словами Данн, саме регулярність сну та збалансованість циркадних ритмів є яскравим маркером загального стану організму.

Чекайте на конфлікти

Приблизно за шiсть мiсяцiв після початку досліду Данн люди стали більш схильними до конфронтації та частіше стали виражати своє розчарування. Дослідники називають це "феноменом третього кварталу", коли люди, які виконують місії у складних умовах, наприклад, астронавти, повідомляють про занепад морального духу.

"Феномен третього кварталу" може початися приблизно на пів дорозі. Люди починають відчувати, що насправді кінця усьому не видно, а новизна відчуттів зникла. Можливо, вам доведеться знайти якусь внутрішню або зовнішню мотивацію, щоб підтримувати стосунки з оточуючими", — говорить Данн.

Зазвичай люди у третьому кварталі ще більше ізолюються, що підсилює їхній поганий настрій. Тому важливо регулярно спілкуватися з друзями та родиною, навіть якщо вам більше цього не хочеться.

Підготуйтеся до того, що шлях буде довгим

За словами Ліндгрена, найголовніша відмінність між роботою астронавта на орбіті та нинішньою ситуацією полягає в тому, що астронавти погоджуються на ізоляцію добровільно та знають, як довго триватимуть їхні місії.

"Ми знали, у що вплутуємось, і мали можливість підготуватися до цього. На жаль, наше суспільство опинилося в цій ситуації зненацька, тому багатьом доводиться вчитися долати стрес "на льоту", — каже астронавт.

Ліндгрен пропонує заздалегідь підготуватися до довгого шляху, оскільки в такому випадку будь-які зменшення обмежень істотно здивують.

Уявіть собі глобальну картину

"Наша місія на Землі зводиться до здоров'я і безпеки ваших близьких та суспільства в цілому. Якщо ви думаєте про те, щоб працювати разом над подоланням кризи, а не вступати в протиріччя одне з одним, результати будуть приголомшливими", — каже Ліндгрен.

За його словами, це означає, що передусім ми повинні приділяти увагу турботі про себе або уявляти своє життя так, ніби ми виконуємо місію, навіть якщо вона полягає просто в тому, аби займатися фізкультурою, спати і добре харчуватися.

Ліндгерен переконаний, що якби ми дивилися на кризу як єдина команда, а не окремі люди, це принесло б величезну користь. Якщо у вас є дві упаковки туалетного паперу, і ви бачите, як хтось намагається знайти одну в магазині, поділіться з ним, пропонує астронавт.

"Маленькі прояви такої любові можуть мати велике значення", — каже Ліндгерен.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди