Захистіть викривачів COVID-19. Міжнародні громадські організації звернулися до урядів

Захистіть викривачів COVID-19. Міжнародні громадські організації звернулися до урядів

Захистіть викривачів COVID-19. Міжнародні громадські організації звернулися до урядів Unsplash

Понад 50 впливових міжнародних громадських організацій з понад 20-ти країн світу підписали спільне звернення до урядів та приватного сектору із закликом захистити викривачів суспільно важливої інформації у час пандемії коронавірусу COVID-19.

У публічному зверненні наголошується про захист тих, хто викриває корупційні зловживання, нецільове використання кошів державних чи місцевих бюджетів, порушення прав людини, а також викриває суспільно важливу інформацію, пов’язану з оприлюдненням даних про кількість інфікованих осіб, кількість смертей, забезпеченість необхідним обладнанням лікарень та персональним захистом для лікарів під час пандемії коронавірусу COVID-19 тощо.

"З перших днів цієї пандемії COVID-19 викривачі з усього світу, яких ми захищаємо, попереджали нас про можливий розвиток подій", – сказала ініціаторка публічного звернення, виконавча директорка міжнародної громадської організації Blueprint for Free Speech, докторка Сьюлетт Дрейфус.

У зверненні зазначається, що пандемія коронавірусу показала важливість підзвітності та прозорості в отриманні регулярної та достовірної інформації від державних установ та лідерів країн. Громадяни тих держав, що постраждали, повинні отримувати правдиву інформацію про поширення хвороби на локальному та міжнародному рівнях для належного реагування та захисту. Справедливість, прозорість та співпраця – є життєвонеобхідними, особливо під час пандемії.

"Нові хвилі викривачів, більшість з яких є представниками сектору охорони здоров'я, розповідають суспільству правдиву інформацію про те, як уряди справляються з кризою та захищають здоров’я громадян. Лікарі та медичний персонал з перших джерел інформують суспільство про те, що відбувається на медичній "передовій", - зазначають громадські діячі.

За їхньою інформацією, у деяких країнах світу зафіксовані порушення ринкової конкуренції серед постачальників медичного обладнання, керівний персонал медзакладів попереджає про випадки недбалого ставлення до здоров'я та безпеки громадян, порушується законодавство у сфері охорони здоров'я, також помітними є посягання на особисті права людини через цифрове відстежування тощо.

"Викривачі – це люди, які першими готові повідомити важливу інформацію, яка стосується загрози здоров'ю громадян та небезпечних умов роботи. Люди повинні знати, що відбувається під час кризи. Наша команда по всьому світу, у свою чергу, має їх захистити, адже ці люди дуже ризикують заради суспільного блага", – додала докторка Сьюлетт Дрейфус.

Отримання урядами надзвичайних повноважень без належного суспільного контролю та прозорості створює підґрунтя для можливого виникнення порушень та зловживань.

"У зв’язку з призупиненням роботи парламентів та конгресів світу, а також передачі урядам надзвичайних повноважень, ми потребуємо гарантій того, що діяльність урядів залишиться підзвітною та прозорою. Викривачі допомагають нам у цьому. Ми також отримуємо допомогу від пересічних громадян, які спостерігають за процесом боротьби з пандемією і відверто говорять про факти порушень", – наголосила Дрейфус.

Спільну заява громадських організацій можна прочитати за посиланням.

Інформаційна довідка про нещодавні випадки переслідувань викривачів суспільно важливої інформації у різних сферах діяльності по всьому світу.

1. Капітан авіаносця США Теодор Рузвельт був усунений від виконання службових обов'язків після того, як він попередив керівництво про ризик інфікування для 5000 матросів, якщо їх не зняти з корабля. Нині у 114 матросів на борту був позитивний тест на коронавірус.

2. Працівники федерального уряду США не вжили належних заходів для запобігання зараження їхнього персоналу.

3. Китайський лікар, який першим повідомив про пандемічну хворобу COVID-19 медичній спільноті Китаю, був остаточно звільнений після своєї смерті від цієї хвороби.

4. Лікарі-викривачі описують в'язниці як "порохові бочки" для пандемії.

Підписанти заяви:

Access Info / ACREC / African Centre for Media & Information Literacy / APW-Fíltrala / Archiveros Españoles en la Función Pública / Article 19 / Atlatszo / Blueprint for Free Speech / Centre for Free Expression, Ryerson University / Center for Independent Journalism Romania / CFDT Cadres / Cibervoluntarios / CREW - Greenwich University / Daphne Caruana Galizia Foundation / Prof. David Lewis, Whistleblowing Research Unit, Middlesex University / ePanstwo Foundation / EPSU – European Public Service Union / Eurocadres – Council of European Professional and Managerial Staff / ETUC - European Trade Union Confederation / European Centre for Press and Media Freedom / European Federation of Journalists / European Organisation of Military Associations and Trade Unions Fundación Ciudadanía Inteligente / Fundación Internacional Baltasar Garzón (FIBGAR) / Funky Citizens / Government Accountability Project / Prof. AJ Brown, Griffith University / Hermes Center for Transparency and Digital Human Rights / International Bar Association / Legal Legion Loyalty / Maison des Lanceurs D’Alerte / Media Development Center / Oživení / Pistaljka / Protect / Proyecto sobre Organización, Desarrollo, Educación e Investigación (PODER) / Reporters United / Stefan Batory Foundation / The Disruption Lab / The Ethicos Group / The good lobby / The Signals Network / Tom Mueller / Transparency International / Transparency International Australia / Transparency international Estonia / Transparency International Greece / Transparency International Ireland / Transparency International Italy / Transparency International Slovensko / Dr Vigjilenca Abazi, Maastricht University / Vouliwatch / WIN Whistleblowing International Network / Whistleblower-Network Germany / X-net

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди