Розвінчування російських фейків 17 червня

Розвінчування російських фейків 17 червня

Розвінчування російських фейків 17 червня

Поки путінські ракети намагаються вразити нас фізично, своїми фейками Кремль прагне знищити нас морально, цілиться у наш дух і хоче зневірити українців у власних силах. Знати фейки в обличчя — це бути озброєними в інформаційній війні. Вадим Міський, програмний директор ГО "Детектор медіа" розвінчує найбільш поширені фейки РФ за добу.

Дізнаватися спростування найсвіжіших російських фейків можна також у передачі "Русскій фейк" на Українському радіо щодня о 19:50 та 07:50. Або ж підписатись на подкаст на будь-якій зручній платформі.

Маніпуляція. Лідери Італії, Франції та Німеччини "схилятимуть" Україну до "відмови від частини територій" для швидшого завершення війни

Такі повідомлення поширювали російські телеграм-канали та ЗМІ напередодні візиті лідерів ЄС до України. Російський пропагандист Володимив Соловйов для підкріплення цієї тези скористався вирваною з контексту цитатою президента Франції Еммануеля Макрона, мовляв, Україна має самостійно вести перемовини з Росією. Зауважимо, що Росія вже неодноразово використовувала маніпуляції для тиску на світ у спробах змінити ситуацію на свою користь. Ці маніпуляції спростовуються через заяви, зроблені на спільній прес-конференції лідерів Німеччини, Франції, Італії та Румунії після відвідин України.

"Ми завжди підтримуємо варіант діалогу, тому що в один чудовий день конфлікт має припинитись і мають початись перемови. Але умови перемовин має визначати Україна: Франція та Німеччина ніколи не будуть посередниками за спиною України і ніколи не будуть вимагати від України умов", — сказав президент Франції Еммануель Макрон.

"Росія силою намагається змістити кордони всередині Європи. І це неприйнятно. Тому Німеччина разом з іншими країнами світу з першого дня стала на сторону України", — заявив німецький канцлер Олаф Шольц.

"Італія хоче бачити Україну в складі Європейського Союзу. Отже, вона однозначно буде підтримувати Україну в її статусі кандидата і в майбутньому вступі до складу ЄС. Йдеться про шлях, який передбачає глибокі реформи", — сказав прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі.

"Сьогодні в Києві з моїми Європейськими колегами — канцлером Олафом Шольцем, президентом Еммануелем Макроном і прем'єр-міністром Маріо Драгі, щоб показати нашу рішучу підтримку і цілковиту солідарність з президентом Володимиром Зеленським і українським народом", — заявив президент Румунії Клаус Йоханніс.

Зауважимо, що після таких заяв лідерів ЄС у російських медіа знову почались активні погрози щодо застосування Росією ядерної зброї, що також є елементом тиску та залякування.

Сьогодні ж ми стали свідками того, як Європейська комісія рекомендувала Раді ЄС, до якої входять лідери держав-членів, надати Україні статус країни-кандидата.

Фейк. Мінітерство освіти "складає списки випускників призовного віку" з характеристиками "оцінки військово-патріотичного виховання"

У соціальних мережах, зокрема, у проросійських групах, пошириють фейковий лист нібито підписаний заступницею міністра освіти і науки України (МОН) Вірою Роговою. У листі керівникам закладів освіти буцімто доручають скласти списки випускників призовного віку з характеристиками оцінки військово-патріотичного виховання. Проте цей лист — несправжній.

Інформацію спростувала пресслужба МОН. У міністерстві запевняють, що не складають жодних подібних списків.

"Для підробки листа використали бланк міністерства, номер оригінального листа та QR-код, присвоєний системою електронного документообігу. Розповсюдження підробленого документа є підтвердженням інформаційної війни, що спрямована на створення занепокоєння в суспільстві та дискредитацію МОН. Просимо не довіряти безглуздим повідомленням ворога та фальшивим "документам", — пояснили в міністерстві.

Фейк. Скадовську, що на Херсонщині, "загрожує епідемія сибірської виразки"

Військові Росії залякують мешканців тимчасово окупованого Скадовська на Херсонщині загрозою поширення у місті сибірської виразки. Однак це – неправда. Як пише Суспільне, повідомлення спростував заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболєвський.

"Усі місця захоронення небезпечної виразки були законсервовані, постійно оглядалися, про що складали акт. Цим займалася держпродспоживслужба. Ситуація була повністю контрольована. Яка вона зараз не знаємо, наша служба не має доступу до захоронень. Але якщо військові РФ нічого не пошкодять, то нашому населенню нічого не загрожує", – говорить Соболєвський.

Міський голова Скадовська Олександр Яковлєв також спростовує фейк – скотомогильник перебуває поза територією міста, ніяких дій, що можуть його пошкодити, не проводиться.

"Він абсолютно безпечний, оскільки був зареєстрований і мав відповідний догляд. Всі ці роки скотомогильник не являв собою небезпеки ні для кого. Я зв'язувався з керівником організації, де могильник знаходиться, з ним все нормально", – розповів Яковлєв.

Це уже не перша спроба залякати мешканців окупованих територій та всієї України поширенням інфекційних хвороб. Щоразу використовується одна й та ж технологія – спочатку йдеться про ситуацію в одному місті, далі поступово поширюється на інші міста, створюючи імітацію розвитку епідемії та підсилюючи панічні настрої людей. Раніше ми розповідали про таку саму технологію поширення фейків про холеру в українських містах, зокрема в Одесі, Києві, Миколаєві, Бердянську, Білій Церкві тощо. Також ми вже спростовували й інформацію щодо поширення чуми в Одесі. Не виключено, що Росія продовжить такі ж інформаційні операції щодо спалахів фейкових інфекцій, відволікаючи увагу від реальних проблем на окупованих територіях.

Фейк. Мер Харкова Ігор Терехов "наказав лікарям місцевих лікарень закупити атропін" на випадок хімічних атак

Інформація про це шириться у соціальних мережах. Мовляв, мер міста Ігор Терехов закликав головних лікарів придбати партію атропіну, щоби убезпечитися від хімічних атак. Проте це — неправда. Фейк спростував міський голова Харкова Ігор Терехов у своєму зверненні до містян.

"Це нагла брехня, ніби я закликав головних лікарів міських лікарень закупити атропін на випадок хімічних атак. Так, справді, сьогодні я збирав головних лікарів лікарень, і співробітників. Але тільки для того, щоби сказати їм слова вдячності за їхню працю і привітати з днем медичного працівника, який ми святкуватимемо в цю неділю. Закликаю не вірити фейкам. Тепер їх цілеспрямовано виробляють та розповсюджують. Нас не зламати і не перемогти, тому намагаються залякати, деморалізувати і посіяти паніку. Але російському окупанту це не вдасться!", — сказав Терехов.

Фейк. Україна "припинила виплачувати пенсії та інші соцвиплати" мешканцям Енергодара

Таку інформацію поширюють російські пропагандисти. Зокрема, вона з'явилася у проросійських телеграм-каналах. У таких повідомленнях йдеться, що Україна зупинила виплату заробітної плати працівникам бюджетної сфери, які перебувають на окупованих територіях, а також перестала виплачувати пенсії та інші соціальні виплати. Автори таких повідомлень стверджують, що виплат від України для мешканців Енергодару більше не буде. Проте це — фейк. Його спростував міський голова Енергодара Дмитро Орлов.

"Шановні енергодарці, всі ці інформаційні вкиди не відповідають дійсності! Рашисти та іх посіпаки-колаборанти на окупованих територіях посилюють кількість фейків, головна мета яких — "стимулювати" людей до отримання російських паспортів. Адже вони побачили, що бажаючих отримати цей сумнівний папірець в Енергодарі і на інших територіях виявилося набагато менше, аніж вони розраховували. Тому в хід пішло все: вмовляння, шантаж, залякування, штучно створене відчуття безнадії. Не піддавайтеся на провокації! Ми розуміємо, що в умовах обмеженого доступу до інтернету важко отримувати своєчасну інформацію. Але ви повинні знати: Україна ніколи добровільно не відмовиться від своїх громадян і робить все, щоб наблизити день вашого визволення", — написав міський голова Енергодара.

Маніпуляція. "Американці" звинуватили США та Україну в крадіжці 40 мільярдів доларів

Російські медіа активно поширюють новину про те, що американці звинуватили США та Україну в крадіжці 40 мільярдів доларів в межах воєнної допомоги. Зокрема, про це написали "РИА Новости". У повідомленнях йдеться про те, що під новиною про виділення нового траншу допомоги американці запитують у влади, куди ділись попередньо виділені гроші. Також американців під цим постом ніби-то хвилює питання використання коштів платників податків і фінансової відповідальності за дії уряду. Коментарі анонімних користувачів російська пропаганда перетворила на гучні заголовки на зразок: "Куди поділись кошти?", "Українці надто швидко потратили попередні 40 мільярдів!" тощо. Проте все це — маніпуляція.

Як пише StopFake, насправді новини зробили на основі коментарів семи анонімних користувачів соціальної мережі Twitter. Їх автори не є лідерами думок, експертами чи аналітиками. Окрім того, коментарі були додані майже одночасно, що є ознакою діяльності ботів. Тому очевидно, що така думка не може достовірно відображати погляди американців. Цей прийом російські медіа часто використовують для штучного створення новин та введення в оману читачів.

Власне, це не вперше російська пропаганда намагається дискредитувати допомогу США Україні. Раніше ми писали як аналогічні спроби робили на основі вирваних з контексту цитат статті, опублікованої у The Wall Street Journal. Так само протягом тижня пропаганда використовувала коментарі окремих користувачів соцмереж з Франції та Німеччини для поширення ідеї, що громадяни цих країн не підтримують та "не люблять" Україну.

Довіряти треба лише офіційній інформації. Якщо ви бачите панічне повідомлення — у вайбер-чаті чи від невідомого акаунта в фейсбуці, чи в анонімному телеграм-каналі, чи в чиємусь ютубі — зупиніться, перш ніж поширити та розповісти родичам чи сусідам. І спершу тричі перевірте, чи це написало про це Суспільне мовлення, чи були відповідні повідомлення від Офісу президента, Міноборони, місцевої ради, військової адміністрації чи інших офіційних органів. Якщо такої інформації немає в офіційних джерелах – вона, швидше за все, не варта вашої довіри.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок