Поки путінські ракети намагаються вразити нас фізично, своїми фейками Кремль прагне знищити нас морально, цілиться у наш дух і хоче зневірити українців у власних силах. Знати фейки в обличчя — це бути озброєними в інформаційній війні. Вадим Міський, програмний директор ГО "Детектор медіа" розвінчує найбільш поширені фейки РФ за добу.
Дізнаватися спростування найсвіжіших російських фейків можна також у передачі "Русскій фейк" на Українському радіо щодня о 19:50 та 07:50. Або ж підписатись на подкаст на будь-якій зручній платформі.
Фейк. "Азовці" мали при собі гроші та "золото з ювелірних магазинів" Маріуполя, коли потрапили в полон
Черговий фейк поширюють російські медіа про бійців "Азову". Вони стверджують, що саме у воїнів полку "Азов", які вийшли з "Азовсталі", виявили гроші – євро, долари та гривні, а також багато золота. Програма "Вєсті" навіть зняла сюжет, який має назву "Золото Азову", де поширювали цей фейк, посилаючись на одну-єдину заяву представника так званої "ДНР". Жодних доказів існування золота чи грошей він не навів.
Але при цьому в сюжеті є звичайні для пропаганди логічні лакуни. Наприклад, журналіст розповідає, що військові "Азову" начебто всіляко намагалися сховатися серед інших військових та цивільних, які перебували на заводі і також покинули його територію та потрапили в полон. Але, як стверджують бойовики т.з. "ДНР", у всіх "азовців" є "відмінна риса: у кожного з них при собі велика сума грошей, причому долари, євро, гривні та дуже багато золота з бірками". Чому люди, які намагалися "сховатися" серед інших, мали цю "відмінну рису", причому всі одразу, глядачам не пояснювали.
Це – чергова спроба дискредитувати бійців "Азову", причому зроблена за "зрозумілими" для глядачів каналу лекалами: якщо самі російські військові – мародери та постійно крадуть речі в українських квартирах чи грабують магазини, вони повинні повірити, що й українські військові вчиняють так само.
Фейк. Цистерну з азотом на комбінаті "Азот" у Сєвєродонецьку підірвали начебто "українські військові"
Вибух цистерни з азотом на комбінаті "Азот" у Сєвєродонецьку стався 31 травня, тоді над містом можна було побачити оранжево-коричневу заграву. За даними StopFake, у цей момент у Сєвєродонецьку проходили запеклі бої між російськими військовими та ЗСУ. За повідомленнями Луганського ОВА та Держспецзв'язку України, у спробі вибити ЗСУ зі свого укріпрайону, авіаудар по будівлі комбінату "Азот" завдали російські військові. Близько 19:00 із Сєвєродонецька стали надходити перші повідомлення про підрив цистерни з азотом.
Як пише StopFake, версія про навмисний вибух бійцями ЗСУ цистерни з азотом на комбінаті "Азот" у Сєвєродонецьку, щоб отруйна хмара накрила окуповані території, виглядає недостовірно. У момент вибуху дув зовсім несприятливий вітер, який зніс би отруйну хмару на самих українських військових. Нагадаємо, це вже не перший випадок, коли російська пропаганда намагається звалити злочини російської армії на українських військових. Детальніше.
Фейк. Російські військові "збивають українські БПЛА" "Рейс" Ту-143
Упродовж травня російські медіа поширювали інформацію про те, що їхні військові масово збивають українські БПЛА "Рейс"Ту-143, — стару техніку, яку виготовляли ще в Радянському Союзі. Як пише проєкт "Без Брехні", 16 і 26 травня Міноборони Росії повідомило, що вони збили по два (разом чотири) українських БПЛА "Рейс" Ту-143. Також у Ростовській області оголошували, що теж збили "Рейси" нібито українські. Проте це — фейк. Як пишуть фактчекери "Без Брехні", остання поява цієї техніки на війні була чітко зафіксована ще в 2014-му році, коли ми вперше стикнулись з російським вторгненням й ще не мали сучасного озброєння.
"З тих часів стало зрозуміло, що працювати з ними сьогодні неможливо, і вони використовуються лише як навчальні мішені для сил ППО. Жодної згадки з нашого боку про використання "Рейсів" на фронті немає, а ні в новинах, а ні в соцмережах – попри примітність та габарити апарата. Також, вже з нашого боку є фіксація збиття українськими військовими російського "Рейсу" або його модифікації", — пишуть фактчекери. Детальніше.
Фейк. дитячому центрі "Республіка пілігрим", що працював у Маріуполі, начебто "виховували бойовиків"
Таку інформацію поширив представник Росії в ООН Василь Небензя. Він заявив, що військовослужбовці з полку "Азов" вербували дітей від 7 до 18 років та "готували майбутніх бойовиків". Зокрема, за його словами, така робота проводилася і в маріупольському "Пілігримі". Проте це — неправда. Насправді заклад був центром допомоги дітям, які опинилися у складних життєвих обставинах. Вчора, 1 червня, вихованці "Пілігриму" провели акцію до Дня захисту дітей у Запоріжжі. Під час акції, за словами радника міського голови Маріуполя Петра Андрющенка, учасники назвали пропагандою слова Василя Небензі, що нібито у дитячому центрі готували "бойовиків". Також вихованці Центру нагадали, що через російську агресію в Україні щодня гинуть діти й закликали світову спільноту допомогти їх захистити.
Фейк. Росія завдала удару "по Бескидському тунелю"
Недостовірну інформацію про це поширив радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. Увечері 1 червня Росія завдала ракетного удару по залізничній інфраструктурі Львівщини, через що загинули люди, й тимчасово збився розклад руху потягів, які прямували із та на Закарпаття. Того ж вечора Антон Геращенко у своєму телеграм-каналі написав, що удару завдали по Бескидському тунелю, проте голова правління Укрзалізниці Олександр Камишін та голова Львівської ОВА Максим Козицький спростували цю інформацію.
Сам Геращенко на момент підготовки нашої рубрики не спростував своїх заяв, натомість відредагував пост: в оновленому тексті вже немає згадки про Бескидський тунель. Нагадаємо, в умовах війни надзвичайно важливо користуватися перевіреними джерелами інформації й не поширювати інформації про ворожі удари, якщо вона ще не підтверджена офіційними структурами. Такі фейки шкідливі тим, що сіють панкіку та розхитують ситуацію в суспільстві. Детальніше.
Фейк. Уряд Болгарії "депортував" понад 30 тисяч українських біженців
Інформація про це з'явилася у соціальних мережах. Такий меседж поширювали російськомовні користувачі. У дописах йшлоася, що "за останні тижні уряд Болгарії депортував понад 35 000 українських біженців". На відео, яке додавали до допису, видно, як невелика група людей стоїть на вулиці з багажем. Проте це — фейк. Уряд Болгарії не депортував 35 000 українських біженців. Як пишуть фактчекери проєкту Myth Detector, відповідно до нової системи прийому та розміщення біженців у Болгарії, українські біженці були переселені в готелі та державні установи в різних регіонах країни. Відео, додане до допису, транслювали українські ЗМІ, і замість вигнання українців з Болгарії, воно ілюструє роботу нової системи розміщення. Річ у тому, що перший тримісячний етап прийому українських біженців у Болгарії завершився 31 травня. Відповідно до цієї системи болгарський уряд сплачував 40 леві на день готелям, які приймають біженців. У зверненні, опублікованому 13 травня, віцепрем'єрка Болгарії Калина Константинова розповіла деталі нового етапу переселення біженців. За її словами, інформація про те, що перший етап завершиться 31 травня, була відома з першого дня його запуску. У зв’язку з наближенням туристичного сезону болгарський уряд вирішив переселити українських біженців до державних установ у різних регіонах країни, а не депортувати їх з країни.
Нагадаємо, раніше в мережі вже поширювали схожий фейк на цю тему. Однак тоді йшлося про те, що українських біженців виганяють із готелів у Болгарії через погану поведінку, а не про депортацію 35 тисяч осіб.
Викриття. У 27 польськомовних телеграм-каналах поширювали контент, що дискредитує українських біженців та просували російські наративи
Гіві Гігіташвілі та Естебан Понсе де Леон — спеціалісти лабораторії цифрових криміналістичних досліджень (DFR Lab), що працює в рамках американського аналітичного центру "Атлантична рада", виявили 27 польськомовних каналів у Telegram, які поширювали дезінформацію про біженців з України. Повідомляється, що спочатку кілька каналів публікували контент російською, а з часом перейшли на польську. На думку експертів, розкручений контент необґрунтований, адже антибіженських, прокремлівських та антивакцинаторських тез. Прикладом може бути відео, опубліковане чотирма каналами. На відео нібито зображена полька, яка каже, що знайшла роботу для українців, але вони відмовилися на неї влаштовуватися й були "здивовані, що їм доводиться працювати в Польщі" і що думали, що "вони отримають все безкоштовно". На думку дослідників, мета каналів — впливати на громадську думку щодо людей, які приїжджають у Польщу з України. Детальніше.
Довіряти треба лише офіційній інформації. Якщо ви бачите панічне повідомлення — у вайбер-чаті чи від невідомого акаунта в фейсбуці, чи в анонімному телеграм-каналі, чи в чиємусь ютубі — зупиніться, перш ніж поширити та розповісти родичам чи сусідам. І спершу тричі перевірте, чи це написало про це Суспільне мовлення, чи були відповідні повідомлення від Офісу президента, Міноборони, місцевої ради, військової адміністрації чи інших офіційних органів. Якщо такої інформації немає в офіційних джерелах – вона, швидше за все, не варта вашої довіри.
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!