Приблизно 15 мільйонів гривень, які мали витратити на заклади культури Полтавщини та фестивалі, через повномасштабну війну планують спрямувати на інші потреби. А ще до 6 мільйонів гривень установи не змогли заробити через відсутність виступів та відвідувачів. Про це Суспільному розповіла директорка обласного департаменту культури і туризму Ірина Удовиченко.
Прем’єру вистави "Ріккі-Тіккі-Таві" показують в обласному театрі ляльок. Від початку повномасштабної війни відвідувачів тут приймають уперше.

"У нас є мала зала у театрі, яка спрацьовує за правилом двох стін. У нас немає вікон, немає відкритих площин, це напівпідвальне приміщення. Зал розрахований на 58 людей", - пояснює директорка обласного театру ляльок Тетяна Вітряк.
До війни театр щомісяця відвідували в середньому понад 16 тисяч людей. А від 24 лютого виїзні вистави влаштували для майже 6 тисяч переселенців. А ще у закладі видають гуманітарну допомогу.

"Усі працівники театру поєднують свою роботу основну із волонтерською роботою. У нас уже увесь колектив залучений тут. Крім того, наш колектив поїхав із виставами у Диканський і Полтавський райони (колишні райони Полтавської області – ред.). Це, звісно, не зовсім легко. Але ми намагаємося" - говорить заступниця директора обласного театру ляльок Людмила Демченко.
Розвантажують гуманітарну допомогу та плетуть сітки, на які постійно необхідна тканина, і артисти обласної філармонії. А ще продовжують репетиції. Виступають в установах, де проживають переселенці.

"Дуже багато людей збирається, дуже багато. Дуже приємно, нас підтримують. Ми усе робимо для того, щоб зберегти нашу українську мову, нашу пісню, нашу національну спадщину", - каже артистка обласної філармонії Валентина Колісник.
Через відсутність платних концертів за майже три місяці війни філармонія не змогла заробити приблизно 1 мільйон 200 тисяч гривень, каже директор.
"У нас були певні запаси, були акумульовані кошти, ми ще певний час на цьому йдемо. Тому що це пальне. А це пальне для чого? Для того, щоб ми зараз робили виїзди. Ми знаємо, які зараз розцінки. Це певні витрати для того, щоб ми могли обслуговувати себе. Тому що частину покривав бюджет (обласний – ред.) наших витрат, а частину ми повинні заробляти на податки, на телефонію", - пояснює директор обласної філармонії Олег Тищик.

Продовжують репетиції і в обласному театрі імені Гоголя. А ще працівники плетуть сітки та маскувальні костюми.
"Наш пошивний цех розробив викрійку. Ця викрійка була ще з вистави «Жебраки». І ми зробили такі накидки. Вони з капюшоном, вони зручні, тут вони зав'язуються", - каже головна художниця обласного театру імені Гоголя Ірина Кліменченко.
Двоє акторів театру почали службу в територіальній обороні.
"Це молоді актори, які дуже залучені в репертуарі. Вони 95% вистав грають. Тому зараз в деяких казках були репетиції, вводи на їхні ролі", - каже керівниця літературно-драматургічної частини обласного театру імені Гоголя Ольга Коваленко.

Приблизно 15 мільйонів гривень, які мали спрямувати, зокрема, на заклади культури, через війну планують повернути до обласного бюджету, каже Ірина Удовиченко.
"На ті потреби і цілі, які наближають нас до перемоги. Зокрема, це краєзнавчий музей, де ми цього року хотіли завершити другу чергу робіт по капітальному ремонту в цьому музеї. Завершити капітальний ремонт зали урочистостей. Кошти із заходів. Це той самий «Гелонфест», обласне свято «Веселої мудрості», - розповідає директорка обласного департаменту культури і туризму Ірина Удовиченко.
За словами директорки обласного департаменту культури і туризму Ірини Удовиченко, 15 закладів культури Полтавщини за час повномасштабної війни не змогли заробити орієнтовно до 6 мільйонів гривень. Ці гроші могли б спрямувати, зокрема, на оновлення інвентарю.