Як працюють аптеки, програма "доступні ліки" і електронні медичні сервіси під час війни. Відповідає НСЗУ

Як працюють аптеки, програма "доступні ліки" і електронні медичні сервіси під час війни. Відповідає НСЗУ

Як працюють аптеки, програма "доступні ліки" і електронні медичні сервіси під час війни. Відповідає НСЗУ
. Суспільне Полтава

Близько 90% аптек у Херсоні та області не працюють, повідомив голова правління громадської організації КримSOS Денис Савченко. Деякі аптечні мережі зі слів провізорів планують взагалі припинити роботу в регіоні. Також про складну ситуацію з ліками заявила і Уповноважена ВР України з прав людини Людмила Денісова. За її даними, невелика кількість аптек, які працюють на тимчасово окупованих територіях Херсонської області підвищила ціни на препарати орієнтовно в 3-5 разів. Ситуацію прокоментувала в ефірі Українського радіо представниця Національної служби здоров′я України Христина Петрик.

Доступні ліки можна отримати і за паперовим рецептом

Продовжує працювати програма "Доступні ліки", якою можуть скористатися наші пацієнти незалежно від того, де вони перебувають і де їм виписали електронний рецепт. Якщо у пацієнтів є можливість отримати рецепт і вони знайшли аптеку, яка відпускає ці ліки, то вони можуть отримати ці ліки безоплатно. Це забезпечує програма медичних гарантій. Ми розуміємо, що в такий час є складнощі із логістикою, і з доступом до певних препаратів. Для пацієнтів, які мають хронічні захворювання, важливо, не припиняти приймати ліки, щоб контролювати стан здоров'я і не допускати погіршення.

Наголошу, що в умовах воєнного стану пацієнти можуть отримувати доступні ліки. Щоб спростити цю процедуру, можна ліки отримати і за паперовим рецептом. Якщо у лікаря немає можливості виписати електронний рецепт (наприклад, немає світла чи проблеми з доступом до інтернету), то паперовий рецепт так само діє в аптеці, яка працює за договором із Національною службою здоров'я України, тому ліки можна отримати безкоштовно.

Як знайти потрібну аптеку і дізнатися актуальну інформацію

Працює контакт-центр Національної Служби здоров′я України. Короткий номер 1677. За цим номером можна отримати інформацію про те, в якій аптеці на території, де проживає пацієнт, можна отримати доступні ліки. Наразі така інформація на офіційному сайті закрита з міркувань безпеки. Тому аптеку можна знайти за номером 1677 безкоштовно у межах України з будь-яких номерів.

Незалежно, де виписали рецепт, пацієнт може його погасити в будь-якому іншому регіоні України. Немає прив'язки до місця реєстрації пацієнта, немає прив'язки до його фактичного місця проживання. Є також можливість отримати рецепт дистанційно. Якщо пацієнт користується програмою "Доступні ліки" і має зв'язок зі своїм лікарем онлайн, то пацієнт може отримати цей рецепт на свій телефон без відвідин лікаря, а сконтактуватися з ним онлайн.

Якщо ж пацієнт не має зв'язку з лікарем, із яким підписав декларацію, він може звернутися до будь-якого лікаря первинної медичної допомоги і отримати там рецепт на ліки. Це нововведення також діє на період воєнного стану, щоб пацієнтам було простіше отримувати препарат.

Про ситуацію на тимчасово окупованих територіях

Ситуація нестабільна від регіону до регіону і ми як Національна служба здоров’я можемо говорити про ту зону відповідальність, яка є у нашій сфері. Ми оплачуємо рецепти, які виписують пацієнтам. Зі свого боку ми можемо гарантувати, що кожен виписаний рецепт буде оплачений державою, як це обіцяє програма медичних гарантій.

Щодо доступу в конкретних регіонах, то тут актуальну інформацію зможуть надати інші органи, зокрема місцева влада, що безпосередньо залучена у цей процес. Також Міністерство охорони здоров’я координує процес поставки ліків і логістичні ланцюжки та збирає потреби в ліках, зокрема щодо інсуліну.

Чим можуть допомогти електронні медичні сервіси

Якщо пацієнт сумнівається, чи справжні ліки продають в аптеках, то це не зона відповідальності НСЗУ, але пацієнт може перевірити, які ліки закуповує держава та які ліки є в наявності в тому чи іншому медичному закладі. Є для того різні електронні сервіси, зокрема "Є ЛІКИ". Цей сервіс може показати, чи є препарати в тому регіоні, який цікавить пацієнта. Якщо ми говоримо про пацієнтів з онкологією, для них держава закуповує дороговартісні препарати, наприклад, для хіміотерапії, для лікування гематологічних захворювань та розподіляє у регіони.

Ми радимо пацієнтам, які переїжджають до інших регіонів і планують продовжувати лікування в інших онкоцентрах, користуватися цими сервісами. Також можна звертатися до керівників закладів, щоб ці ліки перерозподілити. Ми радимо користуватися електронними сервісами, щоб пацієнт міг спланувати своє лікування, обрати регіон для переїзду і не переривати отримання медичної допомоги.

Війна. Усі останні новини
На початок