Світломаскування: як працює та які регіони його дотримуються

Світломаскування: як працює та які регіони його дотримуються

Світломаскування: як працює та які регіони його дотримуються
Будівля райвідділу поліції на вулиці Пушкіна у Рівному/Фото: Суспільне Рівне

Доки в Україні триватиме воєнний стан, військове командування і місцеві адміністрації можуть встановлювати і скасовувати комендантську годину та світломаскувальний режим. Як правильно його дотримуватись, коли доцільно це робити і чому в деяких регіонах влада відмовляється від нього — пояснює Суспільне.

Військові від першого дня повномасштабної війни закликали українців вимкнути світло і постійно пояснювали, наскільки це важливо.

"Коли оголошується повітряна тривога, не завжди відомо, чи то ракетна небезпека чи то летить авіація. Тому абсолютно рекомендовано — вимикати світло, не лишати навіть в під’їздах", — наголошували в Повітряному командуванні "Схід".

"Гарно освітлене місто, район — це ціль для бомбардувальної авіації ворога або для розвідувальної. Давайте не допомагати противнику бачити наші міста. Бо буває, коли наші військові мають шанс "засліпити" противника засобами РЕБ (радіоелектронної боротьби). Але люди вмикають світло, і знову йому відкривають очі", – пояснювала речниця Повітряного командування "Схід" Ірина Баранова.

Які регіони не дотримуються світломаскування

Як пояснили Суспільному в прессслужбі Генштабу ЗСУ, світломаскувальний режим в Україні необхідний щонайменше там, де залишається загроза з повітря. Проте рішення встановити його чи скасувати приймають військово-цивільні адміністрації, зважаючи на ситуацію в регіоні та поради військових.

Наприклад, в Рівненській області режим світломаскування скасували на 10-й день війни, назвавши "світло необхідністю, яка перевищує ризик". "Доцільності вимикати світло на вулицях населених пунктів та у вікнах людей в комендантську годину – немає. Тим більше освітлення на дорогах — це безпека для гуманітарних вантажів", – пояснював голова Рівненської ОВА Віталій Коваль.

Вінницька міська рада навпаки підкреслила, що на території області заборонено підсвічувати антени, вежі, будівлі, інші інженерні споруди. Рішення прийняли ще й з огляду на те, що в регіоні СБУ фіксувала непоодинокі факти використання ДРГ світлових "маяків" як орієнтирів для авіації та безпілотних літальних апаратів.

Мер Львова Андрій Садовий вважає, що суцільна темрява шкодить безпеці на вулицях: "Світло потрібно для того, щоби поліція і наша територіальна оборона бачила, хто куди йде. Плюс — відеокамери, щоб могли нормально фіксувати. Тому що ви знаєте: є диверсійні групи, їх виловлюють на території України і у Львові зокрема. Тому ми не будемо відключати вуличне освітлення. Це погоджено з військовими і поліцією".

Хоча в сусідньому Івано-Франківську містянам постійно нагадують про світломаскування. Так само і на Донбасі — Луганська і Донецька ОВА вимагають там, де ще є електрика, вимикати на ніч світло. Аналогічні заклики робить голова Чернігівської ОВА, нагадуючи про небезпеку ударів РФ з повітря. На Сумщині з перших днів війни вимкнули вуличне освітлення. І надалі місто та регіон дотримуються режиму темряви. Наполягають на світломаскуванні у Миколаєві, Одесі та Києві. Хоча в населених пунктах Київщини від 13 квітня за рішенням обласної військової адміністрації влада може, зваживши на ситуацію, скасувати обов’язкове світломаскування.

Що таке світломаскування і як його дотримуватись

Існує два режими світломаскування.

  • Частковий, який прив’язаний до темної пори доби та комендантської години. При частковому світломаскуванні речниця ОК "Схід" радить: залишити світло лише в одній кімнаті, приглушити його, завісити вікна щільною тканиною.
  • Повний — застосовується під час повітряної тривоги в регіоні. В цей час потрібно повністю вимкнути світло, не тільки в будинках чи квартирах, але й в під’їздах чи на вулицях (ліхтарі, вивіски тощо).

Хто контролює світломаскування

Перевіряють і реагують на скарги щодо порушення режиму світломаскування ті ж патрулі, що стежать за порядком на вулицях під час комендантської години.

Місцева влада також неодноразово закликала повідомляти про недотримання режиму, в Харкові навіть створювли телеграм-бот задля повідомлень про увімкнене світло вночі.

Деякі керівники громад вдаються до більш радикальних заходів: в одній з громад Харківщини на деякий час відключили від електромережі 9-поверхівки, жителі яких не дотримуватись "режиму темряви".

Наразі у Верховній Раді зареєстровали законопроєкт, який передбачає штрафи за порушення режиму світломаскування.

Війна. Всі новини.
На початок