"Ізраїль готовий зробити все, аби наблизити мир в Україні" — посол Бродський

"Ізраїль готовий зробити все, аби наблизити мир в Україні" — посол Бродський

Ексклюзивно
"Ізраїль готовий зробити все, аби наблизити мир в Україні" — посол Бродський
сyclowiki.org

Після переговорів міністра оборони України Олексія Резнікова та Ізраїлю Бені Ганца 20 квітня Ізраїль уперше від початку повномасштабної війни ухвалив рішення передати Україні оборонну допомогу. Як посередник в українсько-російській війні Ізраїль засудив російське вторгнення, хоча раніше обмежувався лише гуманітарною допомогою. Що змінилося в політиці держави? Чи можна сподіватися на зрушення в питанні ізраїльського посередництва? Скількох українців прихистила країна? Який досвід Ізраїлю може перейняти Україна? Про це в ефірі Українського радіо розповів Надзвичайний та Повноважний Посол Ізраїлю в Україні Міхаель Бродський.

Про позицію Ізраїлю щодо війни РФ в Україні

Позиція Ізраїлю щодо війни в Україні зрозуміла, прозора і була неодноразово сказана ізраїльським керівництвом. Ми засуджуємо агресію проти України. Ми засуджуємо те, що відбувається в містах України, вбивства мирних громадян і, безумовно, підтримуємо Україну в багатьох питаннях з багатьох тем, насамперед гуманітарних.

Нещодавно було ухвалено рішення передати Україні декілька тисяч касок та бронежилетів, які призначаються для рятувальних служб.

Наша ціль — зберегти життя та допомогти якомога більшій кількості українців. Саме тому ми від початку воєнних дій стали активно допомагати в Україні у гуманітарних питаннях, зокрема передали кілька тонн гуманітарної допомоги, відкрили польовий шпиталь недалеко від Львова, доставили генератори для лікарні, взяли на лікування в Ізраїлі десятки постраждалих, зокрема постраждалих від бомбардувань та ракетних обстрілів. Також прийняли у себе дітей з дитячої лікарні "Охматдит" у Києві.

Можна довго перераховувати ту допомогу, яку Ізраїль надає і продовжуватиме надавати.

Про участь Ізраїлю у зустрічі на базі "Рамштайн"

Я не хочу загадувати, як далі здійснюватиметься ізраїльська допомога Україні. Але наша участь у цій зустрічі — це ще одне підтвердження того, що Ізраїль підтримує Україну і разом з іншими західними країнами готовий надати допомогу в тій важкій та трагічній ситуації, в якій вона опинилася.

Читайте також: Зустріч 40-ка міністрів на базі "Рамштайн" — це перше засідання військової антипутінської коаліції — Клімкін

Про посередництво у перемовинах між Україною та Росією

Мені важко оцінювати, як проходять сьогодні переговори. Ми не знаємо всієї інформації. Єдине, що я можу сказати, що якщо допомога Ізраїлю буде потрібна і якщо його участь буде затребувана як для України, так і для Росії, то ми завжди готові допомогти, зокрема готові прийняти у себе в Єрусалимі лідерів двох держав, якщо на це буде їхня згода. Ізраїль виходить з того, що ситуація має бути вирішена дипломатичним шляхом, що війну потрібно закінчити якнайшвидше і повинен настати мир.

Як країна, яка перебуває у воєнному конфлікті і постійно стикається з воєнною загрозою, ми добре знаємо ціну миру, тому ми будемо готові зробити все, щоб цей мир наблизити. Якщо для цього буде потрібне наше посередництво, ми будемо продовжувати ці зусилля. Якщо зараз це не затребувано, це теж нормально. Але Ізраїль завжди буде готовий допомогти та докласти своїх зусиль, щоб домогтися миру.

Єрусалим — це символічне місто для всіх країн і всіх людей у всьому світі. Тому я думаю, що це може бути чудовим місцем для такої зустрічі. Але, на жаль, це залежить не тільки від нас. І, окрім як висловити надію, що це відбудеться найближчим часом, я, на жаль, нічого не можу зробити, але дуже сподіваюся, що переговори будуть успішними і така зустріч відбудеться.

Про настрої в ізраїльському суспільстві

Особисто я ніякого розколу в ізраїльському суспільстві не бачу. Відбулися масові демонстрації на підтримку України в різних містах Ізраїлю. Громадянська ізраїльська спільнота здійснює дуже активну допомогу Україні, і я не думаю, що можна серйозно ставитися до тих людей, які підтримують війну проти України. І це точно не масове явище.

Я думаю, що переважна більшість ізраїльтян, зокрема люди, які приїхали до Ізраїлю з різних країн колишнього Радянського Союзу, симпатизують Україні та підтримують Україну.

Про скасування параду до 9 травня

Цього року до цього питання вирішили підійти інакше.

З точки зору Ізраїлю, 9 травня — це національне свято, День Перемоги. Таке рішення було прийнято багато років тому ізраїльським парламентом. Я вважаю, що потрібно шанобливо ставитися до людей, які відзначають День Перемоги 9 травня. Це наші дідусі та бабусі, які воювали, проливали кров, втрачали своїх близьких, тому суто по-людськи потрібно ставитися до них з повагою, якщо вони хочуть відзначати цей день саме 9 травня.

Цього року у зв'язку з ситуацією було вирішено утриматися від святкування саме 9 травня на державному рівні. І я думаю, що це правильне рішення, яке бере до уваги всю складність тієї ситуації, яка склалася.

Як вторгнення Росії до України впливає на ситуацію в Сирії та безпеку Ізраїлю

Я не бачу прямого зв'язку між ситуацією в Україні та ситуацією в ізраїльському північному кордоні. Але потрібно розуміти, що Ізраїль перебуває в досить складній ситуації у плані захисту своїх інтересів та захисту своєї безпеки і в Сирії, і всередині Ізраїлі.

Останнім часом було здійснено кілька терактів проти ізраїльського мирного населення, кілька людей загинули. Деякі кажуть, що це пов'язано з місяцем Рамадан. Інші говорять, що це пов'язано з загостренням ситуації в Єрусалимі. Можливо, якісь зовнішні сили намагаються дестабілізувати ситуацію.

Але Ізраїль вже багато років живе в ситуації дуже серйозних викликів безпеці, зокрема безпеці мирного населення, тому ми готові до будь-якого розвитку подій. Ізраїль завжди живе в режимі надзвичайного стану. Для нас це норма, на жаль. Тому і армія, і громадяни Ізраїлю завжди готові до таких подій і реагують.

Безумовно, також буде відповідь і будуть вжиті заходи, щоб запобігти таким терактам в подальшому.

Про ймовірну ядерну угоду між Сполученими Штатами та Іраном

Ізраїль не проти ядерної угоди з Іраном. Але ми б хотіли, щоб якщо така угода буде підписана, щоб вона раз і назавжди вирішила питання про створення Іраном ядерної зброї, щоб у Ірану не було такої можливості. Тому що ми вважаємо, що Іран не просто фактор, який дестабілізує ситуацію на Близькому Сході і взагалі у світі.

Але Іран — це вкрай небезпечна країна. Якщо у неї з'явиться ядерна зброя, це може призвести до міжнародної катастрофи. Саме тому ми наполягаємо на дуже жорстких умовах, які повинні бути прописані в цій угоді.

Будь-яка інша угода тільки буде мотивувати Іран на те, щоб порушити цю угоду і в результаті обзавестися власною ядерною зброєю і продовжувати загрожувати всьому світу. Саме тому ми ведемо діалог з різними країнами для того, щоб ця угода дійсно вирішила проблему ядерної програми Ірану, а не стала способом для Ірану уникнути міжнародного контролю і в результаті обзавестися ядерною зброєю.

Про прийом біженців з України

Ізраїль приймає біженців. На даному етапі це біженці, у яких є або родичі, або люди, які можуть поручитися за них в Ізраїлі.

Загалом з початку воєнних дій до Ізраїлю з України приїхало близько 25000 осіб. Приблизно половина з них — це нові репатріанти, тобто люди, які мають єврейське коріння та мають право на отримання ізраїльського громадянства за законом повернення.

Решта — це люди не єврейського походження, які отримали офіційний статус в Ізраїлі, або скориставшись можливістю отримати статус біженця, або приїхавши на запрошення ізраїльтян.

Крім цього, є кілька тисяч людей, який нелегально перебували в Ізраїлі. Їх статус також був змінений, і наразі вони перебувають в країні абсолютно легально і можуть знаходитись тут тривалий час, поки відбуваються воєнні дії в Україні.

Тобто Ізраїль — одна з тих країн, яка прийняла досить велику кількість біженців. Ми продовжуємо приймати біженців з України. Це можуть бути як євреї, так і українці, у яких є або родичі, або люди, які можуть поручитися за них в Ізраїлі. Вони також продовжують приїжджати в Ізраїль.

Про перейменування міських об’єктів у Києві на честь громадян України, які рятували життя євреїв під час Голокосту

Багато українців рятували євреїв у роки Другої світової війни, в роки Голокосту. За офіційними даними Інституту вивчення Голокосту Яд Вашем, в Україні нараховується 2673 праведники народів світу. Але насправді кількість праведників народів світу, людей, які рятували євреїв, набагато більша.

Ми не знаємо про всі випадки порятунку євреїв, багато інформації втрачено. Але коли я дізнався про те, що планується перейменування вулиць та об'єктів міської інфраструктури в Києві, то моя перша думка була про те, що правильно було б назвати вулиці, парки, станції метрополітену на честь людей, які є справжніми героями України. Це українці, які рятували євреїв, праведники народів світу.

Мені здається, що це правильна ідея, яка допоможе увічнити той подвиг, котрий вони вчинили.

Який досвід Ізраїлю може перейняти Україна

Ізраїль живе у ситуації війни та воєнної загрози з першого дня після створення держави Ізраїль, і нам вдалося поєднувати демократію, відкрите ліберальне суспільство зі свободою преси та постійне протистояння воєнним загрозам та загрозам терору. І в цьому сенсі Україна вивчити ізраїльський досвід.

Але, напевно, не можна сказати, що у мене є готовий рецепт, як це зробити. Наші країни різняться. У нас різні умови, різне населення, різне оточення та сусіди. Хоча, напевно, якісь речі можна перейняти і спробувати використати в Україні.

Я думаю, що один із перших уроків, який Україна, мабуть, вже винесла з цієї ситуації — це розраховувати тільки на себе, на свої сили, мати сильну армію і при цьому розуміти, що демократія та свобода, зокрема політична свобода та свобода слова, — це одне з головних надбань країни та народу, яким не можна жертвувати навіть в умовах воєнної загрози і в умовах війни.

Другий момент, який, мені здається, Україна також почала використовувати більш активно, зокрема, як це робить Ізраїль, — це зв'язок з діаспорою, це допомога українських громад у різних країнах. Це те, що робив Ізраїль раніше і продовжує робити, і ми багато в чому покладаємося на допомогу з боку єврейських громад.

Я думаю, що Україна, яка має своїх вихідців у різних країнах, також повинна більш активно використовувати ці зв’язки на благо країни і щоб укріплювати обороноздатність України.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 63. Текстовий онлайн

"Спочатку РФ планувала окупацію всієї України. Зараз — 5-6 областей" — Чмут і Жданов про війну, зброю та Придністров'я

"Ми вже шукаємо понад 16 тисяч людей" — Денісова про воєнні злочини, зниклих безвісти та вивезених у РФ

"Ховали людей в дитячих садочках, біля гойдалок, під під'їздами". Обстріли та фільтрація в Маріуполі

"Якщо ми не позбавимося русифікації, то за 10-30 років матимемо таку ж війну" — інтерв'ю з Даніловим

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди