Жителька Тернопільщини розповіла, як її депортували під час операції "Вісла"

Жителька Тернопільщини розповіла, як її депортували під час операції "Вісла"

Жителька Тернопільщини розповіла, як її депортували під час операції "Вісла"
Соломія Струс / Суспільне

Дарію Конет, яка проживає на Тернопільщині, депортували з села Лещава-Горішня під час операції "Вісла". Село тепер належить до Перемишльського повіту Підкарпатського воєводства. Дарії було 9 років.

За її словами, через пів століття вона повернулася додому. Коли побачила рідне подвір'я – заплакала. Під час депортації її сім'я з дому привезла корову, молитовник, образи і Кобзар.

Молитовник Дарії Конет
Молитовник Дарії Конет. Соломія Струс / Суспільне

Молитовник 18 століття – єдина річ з дому, яку зберегла Дарія Конет. Жінка розповідає, цю книжку в її родині передавали в покоління в покоління.

Молитовник Дарії Конет
Молитовник Дарії Конет. Соломія Струс / Суспільне

"Цей молитовник миші погризли, старенький такий порваний, 1772 року. Я молилася по ньому весь час, у бур'янах сиділа і тільки молилася".

Молитовник Дарії Конет
Молитовник Дарії Конет. Соломія Струс / Суспільне

Депортували всю сім'ю Дарії Конет.

Родина Дарії Конет
Родина Дарії Конет. Соломія Струс / Суспільне

"Дві години давали на збір. Фіру запрягли, до воза корову з-заду прив'язали, поставили на фіру, борон і плуг, бо каже: "Куди їдемо, там буде десь земля, щоб можна було працювати. І нас 9 людей помістилося на фірі. Що можна було взяти? Ще поставили скриню зі святковою одежею, де були образи і, пам'ятаю, твори Шевченка і Біблію. В селі були крики, зойки, плачі, тому що люди не хотіли покидати свою землю".

Світлини Дарії Конет
Світлини Дарії Конет. Соломія Струс / Суспільне

Поселилися в селі Ворвулиці поблизу Заліщиків. У сім'ї було семеро дітей. Всі дівчата, – розповідає Дарія. Спочатку, каже, не мали ні житла, ні їжі.

"У селі не було вільної хати, то ми жили у землянці два тижні, а потім звільнилася хата, там виселили людей у Сибір. Ми чекали весни, щоб розмерзлася земля. Ми ходили, питали людей, де посаджена картопля, збирали, розморожували і їли. А ми, малі діти, ходили по жебрах з торбами, просили людей, щоб щось дати".

Жінка зберігає першу фотографію, зроблену на Тернопільщині. Світлині майже 80 років. Сім'я у саду біля будинку в селі Ворвулинці.

Родина Конет після депортації у селі Ворвулинці
Родина Конет після депортації у селі Ворвулинці. Соломія Струс / Суспільне

"Тут мама наша, сестри, бабуся Розалія, ще татова мама жила. Тато наш у вишитій сорочці. Коли ми приїхали сюди, ніхто не ходив у вишитій сорочці, тільки наш тато. Взагалі у нас в селі була дуже розвинена культура, притримувалися українських традицій, ходили у вишиванках всі".

Є і фото, яке зробили в 1999 році. Тоді Дарія вперше після депортації приїхала додому в Лещаву-Горішню. На світлині – жінка стоїть на своєму подвір'ї.

Кольорові світлини, зроблені на рідному подвір'ї Дарії Конет
Кольорові світлини, зроблені на рідному подвір'ї Дарії Конет. Соломія Струс / Суспільне

"Зберігся ще кірат, який був в тата, стодола і видно ліс. У нас кругом-кругом села був ліс".

Ще раз жінка поїхала у рідне село у 2006 році. Тоді на її подвір'ї вже стояв новий будинок.

Депортована під час операції "Вісла" Дарія Конет
Депортована під час операції "Вісла" Дарія Конет. Соломія Струс / Суспільне

Читайте також

На початок