23 квітня президент України Володимир Зеленський провів пресконференцію в метро Києва. Під час війни метрополітен працює також як укриття. Це перша велика пресконференція президента з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Зеленський відповів на питання українських та іноземних журналістів про Маріуполь, переговори з Путіним, постачання зброї, план РФ дійти до Придністров'я, відновлення України за посередництва інших країни і "рашизм". Наводимо головні тези.
Про причини вторгнення Росії в Україну
З самого початку незалежності нашої держави про незалежність мріяли тільки ми, думали тільки ми й розуміли, що тільки для нас вона важлива. Напевне, і для цивілізованого світу, особливо за сьогоднішньої підтримки дружніх для нас країн.
Але нас зневажали у РФ і не вважають — як на рівні влади, так і, на жаль, через інформаційну політику не вважають на рівні великої кількості суспільства, — не вважають незалежною державою. Не вважають і не поважають культуру, наші цінності, мову тощо. Не вважають, що ми маємо право на самостійність, а значить маємо права на життя. Ми сьогодні боремося за це життя, значить боремося за незалежність і за нашу свободу. Війна за свободу України.
Про переговори з Путіним
Готовий до зустрічі і зараз. Хто цю війну розпочав, той її і може закінчити. Будь-яка здорова людина завжди обирає дипломатичний шлях, а не військовий.
"Будь-який лідер не має права суб'єктивно відміняти дипломатичний шлях".
Про приїзд генсека ООН
Генсеку ООН (Антоніу Гутеррешу— ред.) варто було б спочатку побачити міста України, зруйновані російськими військами, перш ніж їхати в Москву.
"Якщо ти хочеш закінчити війну, ти маєш знати, що відбувається".
Нагадаємо, генсек ООН планує відвідати Україну 28 квітня для зустрічі з Зеленським. Перед цим, 26 квітня, він зустрічатиметься з Путіним в Москві.
Про зброю
Я не розглядаю варіант, що наші партнери не передадуть нам ту зброю, яку вони пообіцяли. У них немає альтернативи. Ми не дамо їм такої можливості. У нас немає інших шансів відвоювати свою землю.
В іншому випадку у нас не буде держави і людей. Усе буде спалено. Я такої альтернативи не розглядаю.
Про НАТО
Я не можу вплинути на Альянс. Ми не є членами НАТО, хоча я вважаю, що це велика помилка, що НАТО за всі ці роки не знайшло місця, часу, можливості прийняти Україну в Альянс. І зараз усі бачать, що ми б тільки їх зміцнили.
"Я вважаю що ми станемо однією з найміцніших держав Європи. Не тому що ми особливі (хоча я вважаю, що це так), а тому що у нас немає іншого виходу. Це реалії, з якими у нас сусідство".
Про "референдум" на тимчасово окупованих територіях
Якщо будуть знищені наші люди в Маріуполі, якщо будуть проведені псевдореферендуми на окупованих росіянами територіях, то Україна вийде з будь-яких перемовин з РФ.
Про можливий "прорив" військ Росії на Донбасі
Хочу навести приклад Києва та області, яка була окупована. Ми деокупували цю територію. Все, що вони "прорвуть" і окупують, ми повернемо. І це буде питання не 20 років. Це питання того, коли у нас буде достатньо зброї. Відбуваються зміни у швидкості надання зброї.
Маріуполь
У Маріуполі вони стріляють з усього. Останній сигнал був від "азовців" годину тому. Як тільки ми зможемо туди дійти — ми дійдемо. А поки ми пропонуємо гуманітарне питання — обмін, евакуація.
"Ми маємо повне моральне право на військове розблокування. Чи готові ми зараз — ні. І хлопці, які там є, прекрасно це розуміють. Це реальність".
Про вимоги Росії на переговорах
Спочатку ми отримали ультиматум, а це не про діалог. Потім риторика ультиматуму почала змінюватись саме через наш об'єднаний народ і нашу державу. Потім ці меседжі зникали, почались перемовини наших підгруп і було підготовлене комюніке у Стамбулі (яке передбачає гарантії безпеки), на яке вони спочатку позитивно реагували, а потім отримали всередині країни критику. Російська влада сама не зрозуміла, що наробила (через пропаганду) і вони самі були здивовані рівнем ненависті до України... Потім вони передали відповіді.
"Є питання гарантій безпеки, доля Донбасу і Криму. Усе інше — політичні понти".
Про зустріч з Путіним в Туреччині
Це питання до іншого Володимира. Бо просто так зустрічатись... Ми, звичайно, любимо Туреччину, але у нас війна нині, точно не до відпочинку і не до курортів.
"Задоволення грітись на сонці з цими покидьками немає. Але маємо говорити".
Про пропозицію здатися
Українці не здаються, ми точно не здамося, ми довели це не порожніми словами чи закликами, а щодня доводимо в бою проти РФ.
"Те, що вони зробили, — це і є нацизм. Не просто так всі говорять, що це рашизм. У книжках буде слово — рашизм. Слово нове, а вчинки ті самі, які були 80 років тому. І за партами маленькі діти в усьому світі будуть відповідати, коли цей рашизм почався... та хто переміг у боротьбі за свободу".
Про наміри РФ дійти до Придністров'я
Чи може статись така сама трагедія як в Маріуполі? Так, може статись. Вони хочуть коридор, воду до Криму. Усі ці ризики є і я не вірю, що ці люди будуть зупинятись.
Якщо ми будемо їх зупиняти, тоді будуть перемовини.
Але неможливо силою і безлюдяністю перемогти нашу державу. Що вони будуть робити з такою державою? Всі люди їх ненавидять.
Про трибунал для Росії
Не в назві річ. Чи то буде це Гаага, чи окремий суд — річ у кількості років і в кількості людей, які отримають роки.
Про ядерну зброю
Якби у нас була ядерна зброя — ризики вторгнення були б мінімізовані. Чи може Росія застосувати ядерну зброю? Так. Але вірити в це не хочеться.
Про відновлення України
Україна веде перемовини з різними країнами про окреме лідерство у відновленні міст. "Патронат" передбачає не тільки фінанси, а й фахівців — архітектори, економісти і так далі. На відновлення Київської області вже погодилась Британія, а на відновлення Миколаївської області — Швеція.
Про виїзд з Києва
Я уже 60 днів чую питання про те, чи не хочу я кудись поїхати. Не маю права. І не хочу.
Війна. Усі останні новини