Розвінчування російських фейків 12 квітня

Розвінчування російських фейків 12 квітня

Розвінчування російських фейків 12 квітня
Getty Image

Поки путінські ракети намагаються вразити нас фізично, своїми фейками Кремль прагне знищити нас морально, цілиться у наш дух і хоче зневірити українців у власних силах. Знати фейки в обличчя — це бути озброєними в інформаційній війні. Вадим Міський, програмний директор ГО "Детектор медіа" розвінчує найбільш поширені фейки РФ за добу.

Дізнаватися спростування найсвіжіших російських фейків можна також у передачі “Русскій фейк” на Українському радіо щодня о 19:50 та 07:50. Або ж підписатись на подкаст на будь—якій зручній платформі

Маніпуляція. Два українські банки — Mono та Приват, “скасували кредитні канікули” для своїх клієнтів, які діяли на період воєнного стану Інформація про те, що ці банки скасували кредитні канікули для своїх кілєнтів поширюється у соціальних мережах, зокрема, у телеграм—каналах. У повідомленях йдеться, що ці банки тепер списують відсотки за кредитами, заганяючи українців у “мінуси”. Однак як з'ясували фактчекери проєкту “Брехунець”, це — маніпуляція.

“Кредитні канікули — це пільгові умови договору, коли клієнти мають право не вносити обов'язковий мінімальний платіж, що особливо актуально у випадку перебування у зоні бойових дій чи через втрату доходу. Кредитні канікули за кредитними картками ПриватБанку діють до 1 червня 2022 року. Отже, можемо зробити висновок, що кредитні канікули – це пільгові умови договору, коли клієнти мають право не вносити обов'язковий мінімальний платіж, банк не штрафуватиме за прострочені платежі, але вони не означають відсутність процентів за користування кредитними коштами. Не знайшли ми і інформації про скасування кредитних канікул на сайті Monobank”, — пишуть фактчекери. У ПриватБанку пояснили, що продовжують нести повну відповідальність за депозити українців незалежно від обставин й додають, що стандартні умови пільгового періоду картки залишаються незмінними. Додатково до “канікул”, у березні ПриватБанк встановив кредитну ставку 0,001%, практично зробивши користування кредитними коштами безплатним. "З 1 квітня ми частково повернули деякі тарифи, при цьому знизивши їх порівняно з довоєнним рівнем. Так, зараз встановлено пільговий розмір кредитної ставки на рівні 1,7%, що є вдвічі меншим, ніж до війни. Проценти нараховуватимуться і у травні, але до 1 червня за кредитними канікулами погашення платежу не буде обов'язковим”, – пояснили фактчекерам у банку. Відповідно, повідомлення про те, що банки скасували кредитні канікули і нараховують відсотки, які “заганяють українців у мінуси” наразі є маніпуляцією.

Маніпуляція. Україна начебто “зазнає поразки”, а Росія — “перемагає” За даними Центру протидії дезінформації при РНБО України, така інформація про нібито “перемогу Росії” у війні на території України активно шириться пропагандистами. “Для поширення цієї тези кремлівська пропаганда, крім власних псевдоекспертів, використовує прихильника путінського режиму колишнього морського піхотинця США Брайана Берлетика. Цей "експерт" в англомовному та російськомовному інформаційних сегментах розповідає про "сирійський сценарій", мовляв, "українські військові вбивають власне населення, щоб підставити Росію". Берлетик каже, що "у такий спосіб українці намагаються знизити темпи просування російської армії".

За відсутності реальних перемог у бойових діях ворог вдається до інформаційного тероризму українського населення. У виснажених війною людей може сформуватися хибне враження щодо ситуації на фронті. "У Росії у такий спосіб Кремль намагається фіксувати в інформаційному полі начебто "досягнуті цілі спецоперації в Україні", щоб пізніше видати псевдофакти за докази перемоги”, — йдеться у повідомленні центру. Нагадаємо, порівняння подій в Україні із подіями Сирії від російських пропагандистів з'явилися ще минулого тижня. Наприклад, пропагандисти порівнювали трагедію в українській Бучі із подіями у сирійській Думі, називаючи обидва випадки постановкою.

Викриття. Як у Польщі відвертали увагу громадян від інформації про трагедію в Бучі За інформацією видання Euvsdisinfo, російська пропаганда, за допомогою тролів, укотре намагалися підірвати польську підтримку України. У дні, коли світ дізнався про злочини російських військових у Бучі, 4—5 квітня, Польща стикнулася з масштабною атакою тролів, яка мала щонайменше три виміри: польським посадовцям надсилали електронні листи з погрозами, на ЗМІ вчинялися спам—атаки, а у соціальних мережах знову активізувалися обговорення теми волинської трагедії. “Нинішня ситуація, очевидно, дратує Кремль. 2,6 мільйона українських біженців увійшли до Польщі після того, як Росія напала на Україну, і зараз українці в Польщі отримують надзвичайно велику допомогу. У той час як російська військова машина намагається бомбити більше українців, щоб вони покинули свої домівки, кремлівська дезінформаційна машина, ймовірно, продовжуватиме маніпулювати на складних темах, використовуватиме расистські, ксенофобські месиджі та гратиме на темах болючих подій з минулого, як це й зробили у випадку з волинською трагедією, щоби дискредитувати українців”, — пише видання.

Фейк. Колишній народний депутат та проросійський політик Олександр Ржавський “виступив проти вступу” України в ЄС Про це написали російські пропагандистські ЗМІ. Зокрема, РИА новости. У повідомленнях йдеться, що журналісти отримали аудіорозмову Ржавського, в якій він розповідає, чому, на його думку, Україні не потрібно вступати в ЄС. Одна із причин в тмоу, що Україна, на його думку, для ЄС нічого не означає. Однак проросійський політик Ржавський загинув 27 березня у своїй оселі в Бучі від пострілу п’яного російського солдата, який вимагав алкоголю. У публікаціях російських ЗМІ про смерть Ржавського та її обставини не згадують.

Маніпуляція. У Новій Каховці “проходять проросійські мітинги” За даними Держспецзв'язку, російські пропагандисти поширюють інформацію про те, що у Новій Каховці, що на Херсонщині, люди виходять на мітинги “за Росію”. Як повідомляють у відомстві, російська пропаганда намагається створити ілюзію підтримки окупантів громадянами України.

“До показових роздач гуманітарної допомоги та інтерв'ю з проплаченими акторами, що розповідають про жахіття української влади, тепер додаються проплачені мітинги. На відміну від мітингів реальних мешканців Херсонської області, учасники так званого проросійського мітингу нечисленні, виглядають розгубленими та не проявляють ентузіазму. Можливо, наступного разу росіяни наймуть більше “мітингувальників” та вмикатимуть музику, щоб їм не було нудно”, — повідомили у Держспецзв'язку. Відзначимо, що в окупованих Росією містах українці дають відсіч та виходять на масові проукраїнські мітинги. Бували й випадки, коли російські військові агресивно реагували на протести та відкривали вогонь по мирним мешканцям. Зокрема, таке сталося у Каховці на початку квітня.

Фейк. Міжнародні організації “відмовилися” проводити розслідування щодо трагедії в Бучі Про це заявив зампостпреда Росії при ООН Дмитро Полянський. Він стверджує, що питання про формування міжнародної розслідувальної групи “з провокації” в Бучі поки не стоїть, а також повідомив, що “ми в принципі не віримо в будь—які "незалежні" розслідування, якими займатимуться західні держави та Україна”. Нагадаємо, раніше влада Росії називала трагедію в Бучі лише провокацію та постановкою для західних ЗМІ, щоби дискредитувати Росію та її армію.

Однак як пише StopFake, подібні заяви з боку РФ, що міжнародні організації начебто відмовилися проводити розслідування, не відповідають дійсності, оскільки міжнародна громадськість націлена на збирання докладних доказів того, хто насправді винен у злочинах, скоєних на Київщині та в Україні загалом під час війни.

Про необхідність розслідувань військових злочинів на Київщині, скоєних російськими військами, висловлювалися в ООН, Amnesty International та багатьох інших міжнародних організаціях, також про це заявляли представники різних країн. На місці трагедії побували сотні журналістів з усього світу, представники ЄС, свідоцтва про злочини збирають міжнародні правозахисники, закордонні фахівці—кримінологи, представники Міжнародного кримінального суду.

Наприклад, вже 42 країни подали позов на РФ до Міжнародного кримінального суду через війну в Україні. Разом з іншими країнами докази для суду збирає Великобританія. Франція та ЄС надають фінансову та технічну допомогу для документування розслідування злочинів РФ в Україні. Прокурор Міжнародного карного суду Карім Хан підтвердив, що група від відомства, яка займається розслідуваннями, вже працює в Україні.

Фейк. ”Азов” у Маріуполі “захопив” іноземні судна

Така інформація поширюється у російських пропагандистських ЗМІ та соціальних мережах. У повідомленнях пропагандисти стверджують, що “українські націоналісти”, і, зокрема, полк “Азов”, який зараз захищає Маріуполь, нібито захопили в Азовському морі два іноземні судна — “Царівна” та “Леді Аугуста” й відповідно — утримують у заручниках їхні екіпажі. Як пише StopFake, пропагандисти також стверджують, що полк “Азов” нібито веде мінометний вогонь у цивільних судах, перешкоджаючи евакуації їхніх екіпажів. Насправді це — неправда. Як пише StopFake, інформацію про те, що “Азов” нібито захопив Царівну спростували одразу два відомства Болгарії — Міністерство закордонних справ та Міністерство оборони. StopFake також не вдалося знайти жодних фактів, що підтверджують захоплення судна Леді Аугуста. “Окрім цього, правозахисники неодноразово фіксували факт обстрілу цивільних судів російськими військами”, — пишуть фактчекери.

Фейк. Україна “змирилася” з тим, що Росія окупує Харків Інформацію із таким твердженням поширюють у соціальних мережах, зокрема, у численних телеграм—каналах. У повідомленнях йдеться, що Україна не виділяє грошей Харківській області в рамках першого пакету допомоги звільненим від окупантів територіям. На думку пропагандистів, у такий спосіб Україна нібито “списала Харків, змирившись, що його візьме Росія”. Однак це — неправда. Фейк уже спростували фактчекери зі StopFake. “Заяви про нібито "списання" Україною Харкова чи інших регіонів країни є спробою російських медіа та пабліків видати бажане за дійсне. Президент України Володимир Зеленський раніше в інтерв'ю CNN заявив, що не розглядає жодних компромісів, пов'язаних із територіальною цілісністю та суверенітетом України”, — йдеться у повідомленні.

Фейк. ”ЗСУ підірвали” цистерну з азотом у Рубіжному Російський пропагандист Соловйов та численні російські медіа вже вдруге поширюють фейк, що в Рубіжному Луганської області на території заводу “Зоря” ЗСУ підірвали цистерну з азотною кислотою. Перший фейк був 5 квітня, коли цистерна з азотною кислотою на заводі “Заря” була пошкоджена внаслідок російського артилерійського обстрілу. Другий — 9 квітня, коли російські війська підірвали цистерни на цьому ж заводі. Основним аргументом російської пропаганди є те, що українські військові нібито відступають із міста й наостанок влаштували вибух. Голова Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив, що вже півтора місяці російська армія не може прорватися в напрямку Луганська, тому ні про яку капітуляцію, здачу міста та відведення українських військ немає й мови. StopFake пише, що вибух азоту в Рубіжному 9 квітня, за попередніми оцінками, має зону ураження не більше ніж 550 метрів, що не дало б жодної тактичної переваги українським військовим у своєму ж укріпрайоні, але створило би проблеми для втримання міста.

Довіряти треба лише офіційній інформації. Якщо ви бачите панічне повідомлення — у вайбер—чаті чи від невідомого акаунта в фейсбуці, чи в анонімному телеграм—каналі, чи в чиємусь ютубі — зупиніться, перш ніж поширити та розповісти родичам чи сусідам. І спершу тричі перевірте, чи це написало про це Суспільне мовлення, чи були відповідні повідомлення від Офісу Президента, Міноборони, місцевої ради, військової адміністрації чи інших офіційних органів. Якщо такої інформації немає в офіційних джерелах – вона, швидше за все, не варта вашої довіри.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок