"Міська влада нікуди не втекла": мер тимчасово окупованого Ізюма відповів на питання містян

"Міська влада нікуди не втекла": мер тимчасово окупованого Ізюма відповів на питання містян

"Міська влада нікуди не втекла": мер тимчасово окупованого Ізюма відповів на питання містян
Максим Стрельник/Facebook

Чому місцева влада залишила тимчасово окупований Ізюм, чи була можливість завчасно евакуювати населення, коли у місті з'явиться електропостачання, мобільний зв'язок та чи будуть відновлювати зруйновані будинки — на питання ізюмчан у прямому ефірі в Instagram відповів Ізюмський міський голова Валерій Марченко, який виїхав з міста 14 березня.

Чому ви виїхали з Ізюма?

З 15 березня місто було повністю заблоковане з усіх сторін російськими окупаційними військами. Ми б не змогли туди потрапити. Чому ми це зробили? По-перше, було розпорядження обласної військової адміністрації. Усі голови громад повинні покинути місто, яке окуповане. По-друге, у місті не було зв'язку, ми б не могли координувати дії з обласною, державною владою, гуманітарні коридори й вивіз людей. Якби я, як міський голова, залишився в місті, було б два варіанти: або співпрацювати з окупаційною владою, а я мер українського міста і для мене це неприйнятно, або бути розстріляним, або закатованим. Ви це чудово розумієте.

Чим зараз допомагаєте?

В останні дні, коли вже повністю заблоковане сполучення з містом, ми готуємо гуманітарну допомогу: ліки, продукти харчування, щоб, коли наші війська визволять наше місто, одразу був запас продовольства для наших городян, які там залишилися. По-друге, ми постійно спілкуємося з організаціями, які раніше займалися у нашому місті грантовими програмами. Багато до нас звертаються архітекторів, які готові допомагати у подальшій відбудові нашого чудового, красивого міста Ізюм. На даний час ми цим займаємося. І координуємо теж роботу з обласною владою.

Чи правда, що російські окупанти давали 72 години на евакуацію з міста? Чому не евакуювали людей раніше?

Всі ви знаєте, що зараз іде війна, і розуміти, захоплять Ізюм чи не захоплять, цього на той час не знав ніхто. Ми перші, це Харків, Ізюм, зіткнулися з такою ситуацією, що в перші дні війни перші удари були по Ізюму, Харкову. Ви всі пам'ятаєте авіаційні бомбардування, і ракетні. Але на той час розуміння не було ні в кого, що буде далі.

Так, зараз, коли пройшло майже півтора місяця з початку війни, розуміння є. Евакуювали недавно з міста Барвінкового, Лозової… Але навіть зараз цих міст не всі хочуть виїжджати.

Останній коридор, який нам узгодили окупанти, і ми під обстрілами й бомбардуваннями завезли в місто 60 автобусів, гумдопомога, а назад вивозили людей: з 60 автобусів ми завантажили 44. Навіть тоді, коли місто було розбомблене, люди не хотіли виїжджати… Я особисто ходив по бомбосховищах, по підвалах. Казав: "Люди, виїжджайте. Далі буде ще гірше". Але виїжджало дуже мало людей.

Те, що давали такі години на евакуацію, це все брехня, нічого такого не було.

Максим Стрельник, начальник відділу міськради Ізюма: Людина, яка представилася офіцером, коли звернулася, ніяких попереджень, застережень не було, вони лише погрожували створити у місті гуманітарну катастрофу й зрівняти його з землею. Що, в принципі, вони й зробили.

Чому ви зараз не організовуєте зелені коридори, як це роблять в інших містах, й доставляють воду, ліки, а на зворотному шляху забирають людей?

Всі ви знаєте, що на даний час місто повністю окуповане. В передмістях Ізюма йдуть жорстокі бої, постійні обстріли. Ми не один раз намагалися організувати коридори за допомогою обласної влади, Офісу президента. Було, що коридори узгоджені й російськими окупаційними військами, але при підході гуманітарної колони, починалися обстріли, і колона поверталася.

Останній раз, коли ми змогли зробити "нормальний" коридор, при тому, що все одно були обстріли, було 10 березня. Після цього коридори або не узгоджувалися, або узгоджувалися, але були обстріли в місті, ми не змогли заїхати.

Що робити людям, які залишилися в тимчасово окупованому місті? Що буде з тими, хто виїхав до РФ? Чи будуть їх переслідувати або притягувати до відповідальності?

Люди, які лишилися у місті окупованому, повинні себе поводити дуже обережно, особливо з озброєними військовими РФ. Окупати зрівняли місто з землею, створили гуманітарну катастрофу. Вони зараз за допомогою наших колаборантів, державних зрадників організовують якусь гуманітарну допомогу.

А за тих, хто виїхав до РФ. Я знаю, що зараз росіяни роблять такі умови, що можна виїхати тільки через Куп'янськ до РФ. Це вони роблять навмисно. Зараз у Верховній Раді зареєстрований закон: якщо чоловіки виїхали за кордон, у Європу або Росію, без поважної причини та дозволу, то на них буде накладатися або адміністративна, або кримінальна відповідальність. Це стосується тільки чоловіків. Жінки, діти, виїжджайте.

Ситуація у місті важка. І кращого надалі не буде, поки наші ЗСУ не визволять наше місто.

Чи відомо людей, скільки людей загинули в Ізюмі?

Місто зараз окуповане. Підрахунок загиблих вести дуже складно. Були завали, під якими були загиблі. Ніхто не міг рахувати, скільки людей наших ізюмчан, загинуло. Про вулиці Першотравневу і Хлібозаводську знаємо. Це, мабуть, ті будинки, які найбільше постраждалі від авіабомбардувань. Ситуація там важка була, люди сиділи в підвалах, інформація іде різна, але конкретно ми не можемо відповісти, скільки там людей загинули.

Чому не виплачують заробітну плату?

Зараз не працює в місті ні казначейство, ні фінуправління, ні бухгалтерія, ні банки. Виплата зарплати на окупованій території неможлива. Так що ще раз хочу сказати до цього питання ми будемо повертатися, коли звільнено місце. Після повернення будемо по можливості намагатися виплачувати ці борги по зарплатні.

Коли в Ізюмі відновлять світло, воду, газу, тепло?

Може, я зараз скажу дуже такі речі, які не сподобаються комусь. Всі знаходяться, хто пише ці питання, не в місті Ізюмі. Багато хто не розуміє, що там робиться. Вся інфраструктура розбита. Розграбована. Нічого не працює. Ні магазини, ні лікарні, ні аптеки. Нічого не працює. Купа побитих електростовпів, розбиті підстанції. Знаю, що зараз РЕС потроху питається запустити електроенергію, дуже великі руйнування за цей час.

Коли місто звільнять, я, як міський голова, даю гарантію у найстисліший час з областю і держави, ми відремонтуємо усю критичну інфраструктуру — буде і світло, і вода, і тепло. По зв'язку, місто захоплене, там перебувають війська Російські Федерації, вони глушать сигнал зв'язку спеціальними засобами, тому що розуміють, що наші ізюмчани будуть допомагати ЗСУ виявленню воєнної техніки й живої сили, тому сигнал мобільного зв'язку там постійно глушиться.

Чи будуть відновлювати зруйноване російськими окупантами місто, знищені квартири, будинки? Чи є сенс повертатися?

Мені телефонують дуже багато ізюмчан, які виїхали з міста, і вони кажуть, що ми на низькому старті, щойно місто звільнять, ми за добу-дві будемо повертатися, допомагати відбудовувати. Спочатку ті руйнування, які є, розібрати, привести до ладу. Є І державні програми, є і програми європейські по допомозі. Нам обіцяють допомогу у відбудові й приватного, і багатоповерхівок, і критичної інфраструктури. Все буде відбудоване. Треба трошки потерпіти, вигнати окупантів з нашої землі, і тоді ми все відновимо, і все буде добре. І наше красиве місто, яке ми будували разом, буде ще кращим.

Міська влада нікуди не втекла, міська влада знаходиться у Харківській області. Міська влада контролює зараз усі процеси, які відбуваються. Знаємо і про тих нехороших людей, які зараз в нашому місті намагаються перебрати владні повноваження, які співпрацюють з окупантами, які доносять на наших людей, потім яких арештовують, вивозять у невідомому напрямку, все це ми знаємо.

Всі дані у нас є. По поверненню ці люди будуть відповідати по всій суворості воєнного часу. А ізюмчанам, які виїхали, які залишилися, треба почекати.

Коли завершиться війна?

Ми не військові, коли закінчиться війна, ми не знаємо, але ми впевнені на 100%, що ми переможемо, ми віримо нашим ЗСУ, віримо, що незабаром наші війська звільнять наше українське місто Ізюм. Це я вам можу гарантувати.

Що відомо

  • За словами голови Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова, Ізюм залишається "найгарячішою точкою, там ведуться активні бої". Гуманітарних коридорів, щоб вивезти ізюмчан, окупанти українській стороні не погоджують. Евакуювати частину людей вдалося у середині березня. Деякі люди змогли вийти з міста на безпечну відстань, де їх зустріли представники міської влади та автобусом перевезли до Слов'янська. За словами заступника мера Ізюма Володимира Мацокіна, евакуації з міста потребує 15-20 тисяч людей.
  • 4 квітня у Генштабі ЗСУ повідомили, що жителів тимчасово окупованого Росією Ізюма почали примусово вивозити на територію РФ.
  • Бойовики так званої ДНР взялися виконувати роль "правоохоронців" у тимчасово окупованому місті.
На початок