Про "саботаж" тероборони та продаж гуманітарки. Інтерв'ю з начальником гуманітарного штабу Одещини

Про "саботаж" тероборони та продаж гуманітарки. Інтерв'ю з начальником гуманітарного штабу Одещини

Олексій Чорний став третім за місяцьІз 7 по 15 березня гуманітарний штаб очолював Дмитро Антіпов, потім його замінив Аанатолій Ворохаєв. очільником Координаційного гуманітарного штабу Одеської області та зайняв свою посаду 1 квітня.

Новопризначений начальник штабу розповів журналістам Суспільного, що він професійний бізнес-тренер, коуч, психотерапевт, який останні три роки займався політичною освітою, консультував партії та розробляв стратегії розвитку територій.

Про те, чим займається гуманітарний штаб, як розподіляє допомогу, звідки вона надходить, куди потрапляє та чи продають її у магазинах, а також чому потреби тероборони закривали волонтери, читайте у нашому інтерв’ю.

Олексій Чорний, очільник Координаційного гуманітарного штабу в Одеській області
Олексій Чорний, очільник Координаційного гуманітарного штабу в Одеській області. Фото: Суспільне Одеса

Причини звільнення попередніх керівників та довіра до держустанов

Чому звільнили, бо, певно, була недовіра у суспільства до тих осіб, які очолювали. Чого мене обрали. Я сам одесит, але останні три роки жив у Києві, займався питаннями освіти, співпрацював із народними депутатами, з Верховною Радою, Офісом Президента, Кабінетом Міністрів. Але оскільки я одесит, то я вирішив, що я буду більш корисним у своєму рідному місці, бо я його краще знаю. Тому я приїхав сюди, прийшов у військову адміністрацію, почав співпрацювати з військовими, з командуванням і стосовно певних питань я перетинався з гуманітарним штабом. Коли був звільнений другий керівник, мене особисто Максим Михайлович МарченкоНачальник Одеської військової адміністрації спитав, кого б я міг порадити на цю посаду. Оскільки всі ті кандидатури, яких я порадив, відмовилися, то, відповідно, сказали: "Тепер твоя черга це очолювати".

Я розумію, що в такі часи питання довіри до державних установ, в тому числі і по таким нюансам як розподілення гуманітарної допомоги, це таке болюче питання. Тому я сподіваюся, що ми зробимо нашу роботу настільки прозорою, наскільки можливо за умовами безпеки і ця чехарда зі зміною керівників припиниться.

У чому полягає робота Координаційного гуманітарного штабу

Наша робота складається із двох частин: ті завдання, які стоять перед нами від Президента, Офісу Президента і військової адміністрації і ті завдання, які ми самі для себе визначаємо, тому що розуміємо, що це потрібно.

Щодо першої частини – це забезпечення продовольства для всього населення Одеської області на один місяць. Це робиться на той випадок, коли населені пункти під час бойових дій не будуть мати підвозу продовольства. Друга складова – це допомога тим частинам населення, які потребують її вже тут і зараз. Тому що одна справа це стратегічні запаси, а інша – це ті люди, які вже не мають можливості придбати харчові набори.

Ще одне питання – це робота із переселенцями. Їх в перші тижні було не так багато в Одеській області, навпаки люди масово виїжджали закордон, але зараз ми відслідковуємо, що з кожним днем все більше і більше внутрішньо переміщених осіб приїздить.

На Одещині 2 600 людей отримали статус внутрішньо переміщених осіб, з них 721 – діти

І четверте – це робота з цією міжнародною гуманітарною допомогою, яку надсилають партнери: розподілення цих вантажів між районами, громадами й організація роботи з видачі цих вантажів.

Є ще додаткові завдання, які ми самі собі визначаємо. Це робота з військовими та забезпечення тих потреб, які у них є, робота із численними волонтерськими організаціями і рухами, які є в місті і області. Наприклад, у нас була вчора зустріч з ними, більше 60 організацій були на ній. Це взаємодія з міжнародними партнерськими організаціями, які в тому числі приїжджають на територію Одеської області та координують з нами свою діяльність, взаємодія з нашими органами державної влади та місцевого самоврядування, посольствами та партнерськими організаціями.

Олексій Чорний
Суспільне Одеса

Хто звертається за гуманітарною допомогою та як її можна отримати

Логістика дуже суттєво порушена, частина підприємств, які забезпечували внутрішній попит, вони не працюють і частина імпортерів теж нічого не завозять. Ми зараз розуміємо, що в Одесі не видно цієї проблеми, а в області з цим вже є суттєві негаразди.

Звертаються в першу чергу незахищені верстви населення – це або малозабезпечені, або багатодітні, або пенсіонери, або переселенці, але також люди, які втратили роботуЧерез вторгнення російських військ до України, яке розпочалося 24 лютого, станом на початок квітня 2022 року близько 53% українців втратили роботу. Про це свідчать дані нового опитування соціологічної групи "Рейтинг". 21% українців під час воєнного стану, запровадженого через вторгнення російських військ, працюють віддалено чи частково. 22% українців працюють у звичайному режимі, точно так, як до війни. та не мають джерел доходів.

Люди звертаються, в першу чергу, за місцем свого перебування до представників громад і на місці отримують допомогу, ті запаси, які сформувала саме ця громада. Ми це підсилюємо міжнародною допомогою, яка надходить і передаємо через районні гуманітарні штаби. Щодо кількості звернень, то ми статистику за цей місяць не вели. Ми зараз домовилися, що спрямуємо в райони запит про кількість та динаміку, щоб зрозуміти, яка допомога видавалася в громадах та які є залишки на складах.

У Ізмаїлі ситуація трішки інша. Через Ізмаїл люди виїжджають закордон, тому там видають денний пайок людям, тому що немає сенсу видавати на тиждень чи на місяць, бо людина завтра вже може перетнути кордон. Там в день видають до тисячі пайків.

У якому вигляді гуманітарна допомога прибуває до штабу

Те, що стосується харчових продуктів, є два джерела: це державні закупівлі і вони дуже суворо обліковуються, зберігаються на складах і ми нічого ще з них не видавали, окрім проєкту "Сусіди", допомога Миколаївській області. Те, що стосується міжнародної гуманітарної допомоги, так, там теж є продукти, які ми віддаємо на райони. Важливо розуміти, в якому це приходить вигляді. Якщо це приходять цілі палети з товарами, то це легше облікувати та зберігати, але таких вантажів не так вже й багато. Здебільшого це просто коробки, пакети, мішки, де все вперемішку йде і де може лежати три консерви, дві футболки, корм для тварин. Насправді, з такими вантажами нашим волонтерам дуже складно працювати, тому що іноді ми не розуміємо, що в цій машині й на одну машину йде 10-15 людей, які починають її розбирати. Таке ми намагаємося відразу передати на місця.

Інтерв'ю з начальником Координаційного гуманітарного штабу Одеської області Олексієм Чорним
Goreniuk Oleksandr/Facebook

Продаж гуманітарки у магазинах

Щодо наявності таких товарів у крамницях. Так, ми фіксуємо ці ситуації, до нас періодично приходять правоохоронні органи за поясненнями. Те, що йде адресно на обласний гуманітарний штаб, це приблизно 20% тих вантажів, які проходять через кордон. Ми маємо доступ до звітів та бачимо десятки і сотні тонн вантажів, які заходять, ми бачимо, яку долю цього вантажопотоку становить гуманітарний штаб і ми бачимо, що це не така значна частина.

Та організація, яка цей вантаж організувала, і мала б роздавати його безкоштовно. Можливо, є недоброчесні люди, які хочуть на цьому заробити. Але це ніякого відношення до нашого штабу не має, бо у нас доволі сувора звітність і правоохоронні органи в першу чергу до нас приходять. Якщо такі випадки з’являться у нашій команді, то ми відразу з такою людиною попрощаємося і не будемо заплющувати на це очі. Більш того, ми запросили Держаудитслужбу на ці склади, які підпорядковуються нашому штабу. Вона допоможе нам все правильно юридично оформити.

Може бути, що комерційна організація, якась мережа супермаркетів, закуповує продукцію, яку вона одночасно виставляє на полиці і частину цієї продукції передає в якості гуманітарної допомоги. Тому, якщо люди бачать, що щось продається, це не означає, що хтось вкрав або привласнив.

У мене немає конкретних фактів, я не хочу нікого звинувачувати, але все дійсно виглядає так, що є певні групи людей, які під прикриттям волонтерської діяльності завозять в Україну товар і дійсно намагаються на цьому нажитися.

Джерела гуманітарної допомоги та її облік

У першу чергу це європейські країни, тому що ближче і туди багато біженців поїхало і там доволі багато українців жили до цього. Є частково зі США та Канади. Є невелика кількість з Ізраїлю та інших країн, але приблизно 80% це європейські країни.

Зараз ми впроваджуємо систему обліку. Раніше (гуманітарна допомога – ред.) видавалася під підпис, за тією системою, яку громада сама запровадила. Зараз ми запровадимо єдину систему обліку і будемо бачити хто подається на отримання цієї допомоги, що вони отримали і яка частота цього отримання, щоб людина не могла в різних пунктах отримувати допомогу. Більш того, на рівні держави така система вже існує і ми бачимо там залишки на складах. Кабінет Міністрів і Офіс Президента бачить все, що у нас розташовано на складах, відповідно контролює їх заповнення і перелік продуктових товарів, які там є. Здебільшого наші люди не зловживають, але сьогодні на селективній нараді казали, що є вже випадки, коли люди їздять по громадам і збирають.

Допомога Миколаївській області в рамках програми "Сусіди"

Також ми, як область, яка межує з регіоном, де йдуть інтенсивні бойові дії, Миколаївським, ми допомагаємо їм в рамках проєкту "Сусіди", ініційованого Президентом.

Є продуктовий набір, який розрахований на одну людину на місяць: борошно, цукор, крупа, макаронні вироби, печиво, молоко, олія і чай або кава. Ми формуємо ці коробки і постійно відправляємо в Миколаївську область. Кожного дня ми з ними зв’язуємося і домовляємося в який населений пункт їде машина. Частину тих стратегічних запасів, які у нас були, ми спрямовуємо на термінові потреби Миколаївської області. Стояло завдання 800 тисяч таких пакунків, зараз ми формуємо 400 тисяч, бо багато допомоги вже надійшло в регіон.

Інтерв'ю з начальником Координаційного гуманітарного штабу Одеської області Олексієм Чорним
Максим Марченко

Військова допомога та її обсяги

Із цих вантажів, що ми отримуємо, умовно десь 5% це військова допомога. Організації, які надають допомогу, може, це у них внутрішня політика така не допомагати військовим, чи може у них немає ресурсів. Це коштовні досить речі. Таку допомогу організовують або волонтерські організації наші, або державні органи, або бізнес. Це не те, що приходить у фурах і лежить. Це те, що організоване нашими представниками в Україні, які у свою чергу спілкуються з військовими і розуміють, які у них є потреби. Насправді, це дуже складне питання, тому що частина цієї допомоги має ліцензуватися на вивіз із країни, повинне бути певне документальне оформлення. Логістичні є складнощі. Не всі країни дозволяють провезення таких вантажів через свої території.

Є питання, а чому у військових чогось не вистачає. Воно просто пояснюється, тому що ті кадрові частини, які були в штаті, вони все мали, але резерви, в яких десятки і сотні тисяч людей зараз оформлюються через військкомати і через добровольчі підрозділи, то вони дійсно потребують певних категорій. Ми розуміємо, що коли наш військовий виглядає краще з точки зору устаткування і має більше можливостей, ніж вороги, то це збільшує нашу безпеку. Чим краща амуніція у наших військових, тим менше проблем буде потім у цивільних.

Чи правда, що потреби тероборони у більшості випадків закривали волонтери

У перші два тижні це було правдою. У мирні часи у складі тероборони могло бути 10% штату. Коли ця цифра миттєво збільшувалася до 90-100%, то дійсно виникали певні логістичні розриви. І кошти були наявні, і постачальники, які вигравали тендери, і логістичні ланцюги. Оскільки це трапилося миттєво, то не було можливості зробити це якісно. Дійсно, волонтери перші два-три тижні зробили свій внесок, але зараз і ресурси волонтерів вичерпались, і налагоджені на рівні військових забезпечення з питань їжі, спальників, карематів, одяг, взуття. Кількість таких проблем знижується, але питання забезпечення якимись дорогими засобами воно завжди залишається.

Інтерв'ю з начальником Координаційного гуманітарного штабу Одеської області Олексієм Чорним
Волонтерська допомога в Одесі. Odesa Food Market

Саботаж тероборони в Одеській області

Оскільки в кожного представника тероборони є родичі, які в тому числі опікувалися тим, наскільки ця людина одягнена і забезпечена, то зрозуміло, що спочатку був сплеск цієї інформації. Сказати, що був якийсь саботаж, я не можу. Усі питання вирішувалися терміново. Деякі питання фізично не можна вирішити, людям це важко пояснювати, вони чомусь хочуть, щоб це було миттєво. Питання ліжок, будівельних матеріалів, інструментів, піску. Був певний хаос, багато питань люди вирішували на своє розуміння.

Але була і зворотня ситуація, коли в одну і ту ж частину п’ять волонтерських організацій спрямовують допомогу. Коли я особисто передавав тепловізори, потім ми перевіряли ситуацію з командуванням, воно теж передавало тепловізори, а потім декілька організацій теж це робили. Зараз ми вже постійно про це говоримо, давайте перевіряти чи дійсно це потрібно. Можливо, якийсь офіцер на нижчому рівні не знає, що до них в частину через два дні прибуде ця допомога.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок