Розвінчування російських фейків 30 березня

Розвінчування російських фейків 30 березня

Розвінчування російських фейків 30 березня
Фото: Facebook Віктора Ляшка

Поки путінські ракети намагаються вразити нас фізично, своїми фейками Кремль прагне знищити нас морально, цілиться у наш дух і хоче зневірити українців у власних силах. Знати фейки в обличчя — це бути озброєними в інформаційній війні. Вадим Міський, програмний директор ГО "Детектор медіа" розвінчує найбільш поширені фейки РФ за добу.

Дізнаватися спростування найсвіжіших російських фейків можна також у передачі "Русскій фейк" на Українському радіо щодня о 19:50 та 07:50. Або ж підписатись на подкаст на будь-якій зручній платформі

Фейк. Українські військові використовують як укриття синагоги в Умані. Міністерство оборони Росії поширили фейк, що українські військові нібито використовують як укриття синагоги в Умані. Також російські пропагандисти поширили фото, на якому нібито військові забирають з синагоги зброю та боєприпаси. Об'єднана єврейська громада України спростувала цей фейк, заявивши, що всі синагоги та єврейські об'єкти в Україні використовуються виключно за призначенням, для здійснення релігійної діяльності чи допомоги членам єврейських громад та місцевому населенню. «Навіть виходячи з фото, опублікованого з провокаційною метою, очевидно, що ворота синагоги зачинені і в ній ніхто не знаходиться. Фонд імені Рабі Нахмана в Умані підтверджує, що зазначена у заяві синагога, яка є другою за розміром в Україні, була закрита з Рош а-Шана (який святкувався у вересні 2021 року) і після того моменту не використовувалася», — йдеться в повідомленні.

Фейк. Російські військові взяли в полон бійців «Азову». Лідер «Національного корпусу» Андрій Білецький спростував фейк російської пропаганди, що командирів батальйонів харківського осередку територіальної оборони «Азова» Костянтина Немічева і Сергія Величка взяли в полон.

Нагадаю, що 29 березня депутат Держдуми Росії та колишній командувач Повітряно-десантних військ Росії, генерал-полковник Володимир Шаманов повідомив про захоплення двох українців, який він «підозрює у тортурах російських військовослужбовців» і вони, за його словами, «просили про пощаду». 30 березня така інформація з'явилася в російських ЗМІ, зокрема, її опублікувало і видання «Медуза».

Однак, Костянтин Немічев і Сергія Величко — на свободі, продовжують обороняти Харків. Вони записали окупантам відео-відповідь, у якій закликали росіян здаватися в полон.

Фейк. Дмитро Кулеба буцімто закликав світ «заборонити букву Z».

Російське видання РИА Новости поширило фейк, що міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав світ «заборонити букву Z». Звісно ж це брехня.

Дмитро Кулеба у своїй заяві у твіттері запропонував криміналізувати використання літери Z як символу підтримки російського вторгнення: «Z символізує російські військові злочини, розбомблені міста, тисячі вбитих українців. Публічна підтримка цього варварства має бути заборонена”, - написав міністр Кулеба у своєму твіті.

Фейк. В Україні буцімто лише 5% націоналістів, решта «моляться» і «ждуть, коли прийде Росія»

Таку дезінформацію продовжують ширити російські медіа, повідомляє StopFake.

Цього разу вони заявили, що українці нібито підтримують путінську «спецоперацію» – так рашистська називає повномасштабне вторгнення Росії в Україну та масове вбивство мирних жителів. Російські так звані «експерти», розмірковуючи про ставлення українців до окупантів, запевняють, що громадяни України нібито не вірять «у священну війну з агресором». Черговий «експерт» із Росії Радєнко цілком серйозно запевняє, що буцімто «в Україні ідейних націоналістів відсотків п’ять. А решта просто сидять і тихо моляться, щоб росіяни прийшли і звільнили їх, закінчивши цю страшну історію, коли ламають свідомість і знищують пам’ять».

Наратив про «націоналістів» і «нацистів» в Україні Росія використала як привід для початку повномасштабного вторгнення на нашу територію 24 лютого. В Україні направді немає тих горезвісних 95% населення, які «тихо моляться» і «чекають на прихід росіян» – ці цифри існують лише у фантазіях Росії.

Після російських безприцільних бомбардувань мирних міст, руйнування цивільної інфраструктури та масового вбивства цивільного населення рівень самоідентифікації українців досягнув безпрецедентних показників за всі 30 років незалежності країни. Згідно з соціологічним опитуванням, проведеним групою «Рейтинг» 18 березня, дев’ять із десяти українців вірять у перемогу України у війні з Росією – такої думки дотримуються 93% громадян України.

Збройна агресія Росії проти України також колосально підвищила рейтинг довіри громадян до Збройних Сил України – віра у ЗСУ досягла 98% після повномасштабного вторгнення окупантів. 80% українців наголосили, що готові захищати Україну зі зброєю в руках. У гендерному розрізі готовність воювати за Україну висловили 90% чоловіків та 70% жінок. Тож не може бути навіть мови про те, що українці «чекають на прихід росіян» – абсолютна більшість українських жінок і чоловіків готова захищати свою країну та власну свободу.

Крім того, зараз абсолютна більшість українців упевнена, що Росія (98%) і Білорусь (84%) – це ворожі країни. Ставлення до цих країн значно погіршилося після розв’язання цими державами повномасштабної війни проти України. Для порівняння: у грудні 2021 року ворожою державою Росію вважали 72% українців, а Білорусь – 48%.

Заяви Росії про «порятунок» українців у власній країні абсолютно неправдиві й цинічні. Після повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року Росія розпочала криваві та кричущі звірства проти мирних українців. Цей факт підтвердила низка міжнародних організацій з усього світу. 23 березня Державний департамент США підтвердив факт скоєння Росією на українській території воєнних злочинів – сюди відносяться, серед іншого, й атаки на мирне населення. Крім того, 16 березня Міжнародний суд ООН ухвалив, що російські атаки призводять до масових жертв серед цивільних українців, руйнування цивільної інфраструктури та гуманітарних катастроф (пункт 75).

Фейк. Три чверті всіх IT-фахівців України «залишили Україну» з моменту початку воєнних дій.

Російські медіа та деякі користувачі мережі, нібито посилаючись на Міністерство цифрової трансформації України, поширили неправдиву інформацію про те, що три чверті всіх IT-фахівців України – а саме 200 тисяч – буцімто залишили Україну з моменту початку воєнних дій. Про це повідомляє StopFake.

Насправді Міністерство цифрової трансформації України не робило таких заяв — інформація, що поширюється російськими ЗМІ, неправдива.

Згідно з опитуванням Асоціації IT Ukraine, яка об’єднує понад 75 000 IT-фахівців, з початку вторгнення більш як 85% фахівців цієї сфери продовжують працювати на своїх робочих місцях. Крім того, майже 2% ІТ-фахівців, які мали військовий досвід, поповнили лави Збройних Сил України. Згідно з опитуванням, понад 70% IT-фахівців працюють у безпечних регіонах України, ще 16%, переважно жінки, – за кордоном.

Опитування Асоціації IT Ukraine було опубліковано 23 березня 2022 року і охопило 30 IT-компаній із більш як 34 тисячами IT-фахівців.

Довіряти треба лише офіційній інформації. Якщо ви бачите панічне повідомлення — у вайбер-чаті чи від невідомого акаунта в фейсбуці, чи в анонімному телеграм-каналі, чи в чиємусь ютубі — зупиніться, перш ніж поширити та розповісти родичам чи сусідам. І спершу тричі перевірте, чи це написало про це Суспільне мовлення, чи були відповідні повідомлення від Офісу Президента, Міноборони, місцевої ради, військової адміністрації чи інших офіційних органів. Якщо такої інформації немає в офіційних джерелах – вона, швидше за все, не варта вашої довіри.

На початок