Поки путінські ракети намагаються вразити нас фізично, своїми фейками Кремль прагне знищити нас морально, цілиться у наш дух і хоче зневірити українців у власних силах. Вадим Міський, програмний директор ГО "Детектор медіа" розвінчує найбільш поширені фейки РФ станом на 19 березня.
Дізнаватися про найсвіжіші розвінчані російські фейки можна також у передачі "Русскій фейк" на Українському радіо щодня о 19:50 та 07:50. Або ж підписатись на подкаст на будь-якій зручній платформі.
Фейк: "Кримська протичумна станція виконує секретні завдання Пентагону"
Росія не полишає спроб переконати світову громадськість у тому, що Пентагон розробляє біологічну зброю на території України. Цього разу — вигадали, що навіть кримська протичумна станція нібито виконує секретні завдання Пентагону.
Рада безпеки ООН 18 березня відкинула фейкові звинувачення Росії щодо нібито наявності "військово-біологічної діяльності США в Україні". Таке рішення підтримала більшість держав-членів Радбезу
Як зазначив у телеграм-каналі радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, на жаль, навіть в ООН сьогодні не виключають, що брифінг РФ стосовно біологічних лабораторій може бути одним з імовірних етапів підготовки групи "яструбів" Кремля до можливих біологічних/хімічних операцій на території України.
"Розуміючи перспективу подальших розгромних судових процесів у міжнародних судах, політичне керівництво Росії шукає будь-які можливості знайти й зафіксувати на міжнародних майданчиках пояснення свого масштабного та кривавого вторгнення в Україну", – написав Михайло Подоляк.
Раніше представники Кремля неодноразово поширювали фейки про нібито розробки Україною біологічної зброї. Зокрема, віцепрем'єр окупаційного кримського уряду Георгій Мурадов 12 березня заявив, що розробки ці буцімто велися у Кримській протичумній станції. Користуючись непоінформованістю кримчан у складній темі біологічних досліджень, Георгій Мурадов представив звичайну роботу кримської протичумної станції як створення біологічної зброї. Він стверджує, що у Сімферополі "знайшли підготовлені до відправки за кордон 104 пули ектопаразитів, 46 зразків внутрішніх органів гризунів та 105 зразків сироватки крові людей".
Він стверджує, ці притягнуті за вуха "факти" начебто "підтверджують висновки російського керівництва про те, що Україна перетворювалася на плацдарм для потенційної агресії проти Росії, у тому числі за допомогою ведення "прихованої біологічної війни". І, мовляв, лише окупація Криму Росією врятувала кримчан від страшної смерті. Але жодні "факти"це не підтверджують.
Нацгвардія США спростувала фейк про загибель в Україні своїх військовослужбовців
Російські пропагандисти повідомили, що в Україні нібито "загинули" троє військових Нацгвардії США зі штату Теннессі, також росіяни опублікували їхні "імена та прізвища", назвавши "загиблих" "найманцями"..
Пресслужба американської Нацгвардії повідомила, що троє військових, згаданих пропагандистами, є або чинними, або колишніми членами Нацгвардії. Всі вони живі і зараз перебувають у "безпечному місці".
Нацгвардія США нагадала, що у 2018 році понад 200 її бійців зі штату Теннессі інструктували українських військовослужбовців на Яворівському полігоні. Але наступного року всі вони повернулися до рідного штату.
Росія поширила фейкову мапу просування окупантів територією України
Центр протидії дезінформації при РНБО України попередив про поширення такої фейкової карти та спростував її.
На карті червоним кольором, що означає нібито контроль Росії, заштриховані – мало не вся Житомирська, Київська, Чернігівська, Сумська, Харківська, Миколаївська, Херсонська, Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Запорізька та Одеська області.
Це чергова російська маніпулятивна карта, які покликана посіяти паніку серед нас, громадян України. Нагадаємо, що окупанти не контролюють території — вони тимчасово контролюють дороги і деякі населені пункти, це раніше передавало Держспецзв’язку.
Російські боти поширюють фейк, що маріупольцям не потрібно залишати місто
Центр протидії дезінформації при РНБО України повідомив, що такими повідомленнями вони зривають евакуацію з міста. Російські пропагандисти також пишуть, що підприємства "Запоріжсталь" та "Запоріжкокс" нібито "заміновані", а в цехах "ховаються озброєні бандерівці".
"Це чергова цинічна брехня окупантів! Російський агресор намагається зірвати евакуацію маріупольців до безпечних місць та знищити якомога більше справжніх патріотів міста безжальними обстрілами житлових кварталів", — наголосили в Центрі протидії дезінформації при РНБО.
Фейк: Зеленський залишається в Україні, бо йому "нікуди тікати"
Телеграм-канали, які контролюються російськими спецслужбами, поширюють повідомлення, що президент Володимир Зеленський залишається в Україні, бо йому нікуди тікати.
Це брехня, адже ще на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну — США та інші західні країни запропонували Зеленському евакуюватися в безпечне місце, щоб гарантувати безперервність керівництва державою. Однак український президент відмовився. Також прокремлівські телеграм-канали звинувачують Зеленського нібито в розв’язані війни через те, що він "підтримав курс Порошенка до НАТО" та "відмовився від Мінських угод". Насправді ж це саме Путін "розірвав Мінські угоди на шматки", як сказала посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд, коли визнав терористичні угрупування "Л/ДНР".
Фейк: Збройні Сили України кидають у бій "непідготовлених воїнів"
У Міністерстві оборони таку інформацію заперечують й кажуть, що головний доказ цьому — великі втрати у лавах збройних сил Росії.
“Командування Сухопутних військ Збройних Сил України проводить мобілізаційні заходи виважено та грамотно. У підрозділи Збройних Сил України, територіальної оборони, інших військових формувань бажають записатися добровольцями тисячі українців, які мають досвід бойових дій. Десятки тисяч охочих чоловіків та жінок не мають такої змоги і чекають своєї черги якраз тому, що територіальні центри комплектування (колишні військкомати) приймають на службу людей із відповідним військовим фахом у міру того, як розгортаються підрозділи й усі види їх забезпечення”, — йдеться у повідомленні Міністерства.
Начальник служби зв’язків з громадськістю командування Сухопутних військ Збройних сил України майор Володимир Фетьо дав ексклюзивний коментар програмі “Русскій фейк” на Українському радіо, послухати його слова можна тут.
Фейк: Мешканці Маріуполя, які тікають від бомбардувань, нібито їдуть в Росію
Таку інформацію 16 березня цього року поширили, зокрема, РИА Новости, ТАСС та багато інших видань країни агресора з посиланням на Міноборони Росії. За їхніми словами, майже всі біженці з Маріуполя, які виїхали з міста після відкриття так званих гуманітарних коридорів, нібито висловили бажання виїхати до Росії.
Як з’ясували фактчекери зі StopFake, більшість біженців з Маріуполя, які втікають від варварських обстрілів російських військ, вирушають до українських міст, які перебувають під контролем українського уряду.
Російські ЗМІ також безпідставно стверджують, що громадяни України, які тікають від війни з інших міст України, не бажають виїжджати до країн ЄС. Це також абсолютна брехня.
За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, від початку повномасштаної війни станом на 18 березня 2022 року Україну залишило 3,329 млн громадян. Лише 184,6 тисячі з них вирушили до РФ, це становить близько 5%. Понад 2 мільйони людей виїхали до Польщі, півмільйона – до Румунії.
Центр протидії дезінформації при РНБО попереджає про SMS- шахрайство
Українцям почали надходити повідомлення на телефон із текстом «Vam narahovano Groshovadopomoga PB24 6500. Zarahuvatu…» та гіперпосиланням. У жодному разі не переходьте за цим посиланням! Є великий ризик того, що ваш телефон буде зламано.
При цьому, якщо ви замовляли послугу отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 6500 грн через застосунок "Дія", очікуйте сповіщення про нарахування грошей у застосунку того банку, клієнтом якого ви є. Сповіщення про нарахування грошей не містить жодних посилань, а лише текстову інформацію.
Довіряти треба лише офіційній інформації. Якщо ви бачите панічне повідомлення — у вайбер-чаті чи від невідомого акаунта в фейсбуці, чи в анонімному телеграм-каналі, чи в чиємусь ютубі — зупиніться, перш ніж поширити та розповісти родичам чи сусідам. І спершу тричі перевірте, чи це написало про це Суспільне мовлення, чи були відповідні повідомлення від Офісу Президента, Міноборони, місцевої ради, військової адміністрації чи інших офіційних органів. Якщо такої інформації немає в офіційних джерелах – вона, швидше за все, не варта вашої довіри.