Житлові проблеми на острові Хортиця

Житлові проблеми на острові Хортиця

Житлові проблеми на острові Хортиця

Три вулиці на острові Хортиця - Лісництва, Старого Дніпра та Будинку відпочинку - передані національному заповіднику з відповідним цільовим призначенням. Про це журналістам Суспільного розповіли жителі острова. Кажуть: ніхто про це їх не повідомив, випадково побачили на мапі нові кадастрові номери цих ділянок. А статус заповідника не дозволяє їм вирішувати щоденні проблеми з благоустроєм своїх обійсть.

На майданчику на вулиці Лісництва зібрались жителі трьох хортицьких вулиць. На плакатах, що тримали в руках – вимоги до керівництва міста та заповідника звернути увагу на їхні побутові та юридичні проблеми.

Віталій Глущенко, квартальний вулиці лісництва о. Хортиця

Віталій Глущенко, квартальний вулиці лісництва о. Хортиця

«Ще до 2000 року ми зробили перші спроби узаконити та приватизувати це житло. Лісове господарство, до якого воно належить, нам ніколи не відмовляло, казало: робіть все самі. Ми за свій рахунок двічі робили БТІ, зібрали повний комплект документів. Але всі ці документи у лісовому господарстві десь загубилися. І єдиний документ, який підтверджує, що ми тут живемо й прописані, це домові книги. Вони знаходяться в конторі запорізького лісового господарства. Це – єдиний документ, котрий підтверджує, що ми тут законні. Але ці книги нам ніхто не дає», - каже квартальний вулиці лісництва о. Хортиця Віталій Глущенко.

Островітяни кажуть: всі проблеми у них розпочались відтоді, коли Хортиця стала національним заповідником, а на заповідних землях залишився житловий фонд, зведений ще за радянських часів. Нині українським законодавством забороняється приватизація житла на території заповідника. Крім того, його правила не дають можливість людям здійснювати будь-яку господарську діяльність, покращувати побутові умови в обійстях, де, як стверджують, проживає вже четверте покоління хортичан. Не займаються благоустроєм хортицьких поселень і органи місцевого самоврядування.

Юлія Рощукіна, мешканка вулиці Лісництва

Юлія Рощукіна, мешканка вулиці Лісництва

«Не можна косити траву, різати гілля, проводити будь-які земельні роботи. - Вести господарську діяльність? - Взагалі, будь-яка господарська діяльність заборонена. Тим не менш, тут проживає дві тисячі людей, які, крім того що позбавлені своїх конституційних прав (вони не можуть оформити житло належним чином), так ще й позбавлені права на рівність. Один сусід має документи на своє житло, може залишити його у спадок чи продати комусь, сусід поряд не може цього зробити», - розповіла мешканка вулиці Лісництва Юлія Рощукіна.

«Коли були вибори, нам обіцяли зробити дорогу, але так і не зробили. Тепер нашому селищу присвоїли кадастровий номер, і ми повинні жити за законом заповідника. Дороги немає, сюди не може під’їхати ані швидка, ані пожежна машина. У нас багато інвалідів, пенсіонерів, дітей. Ми не можемо ані пройти, ані проїхати - ні до зупинок транспорту, нікуди. Це – дуже велика проблема», - каже мешканка вулиці Старий Дніпро о. Хортиця Ганна Бугаєнко.

Всі три селища, про які йдеться, увійшли до складу заповідника у 1993-му році. Зараз триває процес оформлення земель та надання їм кадастрових номерів, - пояснив журналістам Суспільного директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко. Щодо житлового фонду, окремі поселення на острові раніше належали до комунальних і нині, за ініціативи місцевої влади, на рівні Верховної ради України розглядається питання щодо надання права їхнім жителям приватизувати своє житло. Інша ситуація у цих трьох поселень (нині вони називаються вулицями). Зокрема, житловий фонд на вулиці Лісництва має статус державного й знаходиться на балансі запорізького лісомисливського господарства, котре у минулому, за невідомих причин, не передало цей фонд до міста. Однак процедура передання можлива й зараз, - каже директор заповідника.

Максим Остапенко, директор Національного заповідника «Хортиця»

Максим Остапенко, директор Національного заповідника «Хортиця»

«Для приватизації цього житла має бути створений механізм за участі власника цього житла і відповідних органів місцевого самоврядування. Як це відбувається при передачі майнового комплексу місту Запоріжжю, а потім громада міста визначає умови надання цього житла. Два інших селища (а зараз це вулиці), вони свого часу були збудовані самочинно, без жодних оформлень, і вони обліковуються як самобуд. І питання цих мешканців має бути вирішене на винятково на рівні органів місцевого самоврядування. Ці питання неодноразово піднімалися, але механізмів вони так і не розробили. Тому в майбутньому треба просто зробити депутатську комісію, яка вивчить кожну ситуацію, кожен об’єкт і відповідно до законодавства урегулює цю ситуацію. Вулицями має займатися, відповідно, адміністрація. Має визначити їх статус, площу, об’єкти і їхній правовий статус. Поки що місцева адміністрація цими питаннями не опікувалась ніколи», - розповів директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко.

Суспільне Запоріжжя надіслало до Запорізької міської ради інформаційний запит щодо роз'яснення її позиції відносно статусу житлового фонду трьох вулиць на острові Хортиця – Лісництва, Старого Дніпра та Будинку відпочинку. Запитали і про результати діяльності робочої комісії у складі жителів острова та органів місцевого самоврядування, створеної позаминулого року для вирішення нагальних питань островітян. Про зміст відповіді на інформзапит повідомимо у подальших публікаціях та телевізійних випусках новин.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди