Вчені знайшли найдавнішу фейкову новину віком 3000 років

Вчені знайшли найдавнішу фейкову новину віком 3000 років

Вчені знайшли найдавнішу фейкову новину віком 3000 років

Вчений-ассиролог Мартін Вортінгтон з коледжу Святого Іоана при Кембриджському університеті з'ясував, що текст на вавилонській табличці давниною 3 тисячі років з Британського музею містить приховане повідомлення, яке можна трактувати як найдавнішу фейкову новину.

На табличці викарбувано історію потопу з "Епосу про Гільгамеша", яка є ідентичною до відомого епізоду Біблії про Ноїв ковчег. Вортінгтон зауважив, що рядки легенди на табличці можна інтерпретувати по-різному. Бог Еа говорить Ута-Напішті, аби той пообіцяв людям, що їжа проллється дощем з неба, якщо вони допоможуть йому змайструвати ковчег. Однак народ не розуміє прихований сенс про потоп і тоне.

Вчені знайшли найдавнішу фейкову новину віком 3000 років

Доктор Мартін Вортінгтон. Джерело: University of Cambridge

"Ea обманює людство, поширюючи фейкові новини. Він говорить вавілонському Ною, відомому як Ута-напішті, пообіцяти своєму народові, що їжа проллється дощем з неба, якщо вони допоможуть йому змайструвати ковчег. Люди не усвідомлюють, що повідомлення дев'яти рядків Ea — це хитрість: послідовність звуків у ньому можна зрозуміти докорінно різними способами, як-от англійське «ice-cream» (морозиво – ред.) та «I scream» (я кричу – ред.)", – наводить слова дослідника сайт університету.

Вортінгтон впевнений, що з цього раннього епізоду, описаного в міфологічні часи, почалося маніпулювання інформацією та мовою. Тож це може бути найбільш раннім прикладом поширення фейкових новин.

Як відомо, табличка з частиною історії про Гільгамеша і Всесвітній потоп зберігається у Британському музеї. Вона була розшифрована в 1872 році ассирологом Джорджем Смітом, який першим зрозумів, що на табличці розповідається та ж історія, що й у біблійній Книзі Буття.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди