"Ядерну війну неможливо виграти": п'ять країн-учасниць "ядерного клубу" зробили спільну заяву

"Ядерну війну неможливо виграти": п'ять країн-учасниць "ядерного клубу" зробили спільну заяву

"Ядерну війну неможливо виграти": п'ять країн-учасниць "ядерного клубу" зробили спільну заяву
Ядерна зброя. Shutterstock

Лідери країн-учасниць так званого "ядерного клубу"Ядерний клуб — неофіційна назва групи країн, що володіють ядерною зброєю. До неї входять США, Росія, Велика Британія, Франція, КНР, Індія, Пакистан і КНДР. США, Великої Британії, Франції, Китаю та Росії 3 січня виступили зі спільною заявою щодо запобігання ядерній війні та недопущення гонки озброєнь.

Відповідна заява оприлюднена за сайтах лідерів держав-підписантів, зокрема, на сайті Білого дому.

У ній підписанти заявили, що вважають своєю першочерговою відповідальністю недопущення війни між державами, які мають ядерну зброю, та зниження стратегічних ризиків.

"Ми підтверджуємо, що ядерну війну не можна виграти й ніколи не можна вести. Оскільки застосування ядерної зброї матиме далекосяжні наслідки", — йдеться в заяві.

Представники країн переконані, що ядерна зброя має служити лише оборонним цілям, стримувати агресію і запобігати війні, а подальшому поширенню такої зброї необхідно запобігти. Також вони підкреслили важливість дотримання двосторонніх і багатосторонніх угод щодо нерозповсюдження, роззброєння та контролю озброєнь, у тому числі наголосили на дотриманні зобов'язань за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

"Ми підтверджуємо, що жодне з наших ядерних озброєнь не націлене одне на одну або на будь-яку іншу державу. Ми підкреслюємо наше бажання співпрацювати з усіма державами для створення середовища безпеки, більш сприятливого для прогресу в роззброєнні з кінцевою метою світу без ядерної зброї з безпекою для всіх", — йдеться у заяві Білого дому.

Лідери країн запевнили, що й надалі будуть займатися пошуком двосторонніх та багатосторонніх дипломатичних підходів, щоб уникати військової конфронтації, зміцнювати стабільність та запобігати гонці озброєнь, яка "нікому не принесе вигоди й стане загрозою для всіх".

Що відомо

  • 13 грудня 2021 року заступник міністра закордонних справ РФ Серій Рябков заявив, що Росія може "бути змушена" розмістити на європейських територіях ядерні ракети середньої дальності, якщо Захід не погодиться приєднатися до мораторію на розміщення такої зброї у Європі.
  • У жовтні 2021 року лідери США, Німеччини, Франції та Великої Британії закликали президента Ірану Ібрагіма Раісі найближчим часом повернутися до ядерної угодиІранська ядерна угода (більш відома під абревіатурою СВПД (Спільний всеосяжний план дій) у 2015 році попередньо була досягнута між Ісламською Республікою Іран та США, Великою Британією, Німеччиною, Росією, Францією, Китаєм і Європейським Союзом. Суть угоди полягала у тому, що Іран змінить і зменшить свої ядерні розробки в обмін на скасування економічних санкцій, пов'язані з цими розробками. Таким чином можуть звільнитись десятки мільярдів доларів від доходів від нафти та заморожених активів., щоб уникнути "небезпечної ескалації".
  • У статті для видання Foreign Affairs, опублікованої 2 серпня 2021 року, Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба звинуватив Росію в розміщенні ядерної та іншої зброї в окупованому Росією Криму.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок