Цьогоріч у Луганській та Донецькій областях внутрішньо переміщеним особам надали ключі від понад сотні квартир. Це тимчасове житло, яке надають місцеві громади у користування, поки родина не покращить своє матеріальне становище або не придбає власне. Живуть там переселенці безкоштовно, оплачують тільки комунальні послуги. Суспільне розповість як облаштувались у нових квартирах родини переселенців.
Євгенія Бунь — переселенка з тимчасово окупованого Луганська. Там вона жила та навчалася на ветеринара. Батьків у жінки немає.
"Родичі з Росії, я їх ніколи не бачила. Маму я теж не бачила. Мама залишила мене в три роки. Жила з батьком", — згадує Євгенія.
До Лисичанська Євгенія переїхала у 2014 році, коли почалися бойові дії. Згодом одна з трьома дітьми винаймала квартиру вже у Сєвєродонецьку.
"З батьком дитини розійшлися, не зійшлися характерами. І потроху, сама, постійно на зйомних квартирах... Знайшла оголошення, що ЖЕК Сєвєродонецька, за розподілом житла, буде видавати квартири для переселенців. Я думаю — спробую. Мені одного дня зателефонували й сказали, що дадуть житло. Радості було дуже багато, тому що я дуже хотіла, не для себе, звичайно, для своїх дітей, щоб вони знали, що у них буде куток. Того ж дня, як ми сюди заїхали, діти адаптувалися, одразу на майданчик, з дітьми познайомилися", — розповіла Євгенія.
29 липня 2021 року жінка та ще 47 внутрішньо переміщені особи отримали ключі від 19 квартир у Сєвєродонецьку. На їх ремонт витратили 12,8 млн грн.
Гроші на ремонт надав уряд Німеччини, за проєктом Українського фонду соціальних інвестицій.
Як повідомив Суспільному директор Департаменту інноваційного розвитку та зовнішніх зносин Луганської обладміністрації Денис Денищенко, всього у Луганській області у цьому році за німецькі кошти зробили три великі проєкти.
"Перший проєкт ми відкривали в Кремінній, там було 4 квартири для лікарів. Другий проєкт був у Сєвєродонецьку, де теж було спочатку утеплення дитсадка окремо і потім вже ремонт квартир. Було відкриття в Новоайдарі, там було вручено 11 ордерів", — розповів Денищенко.
У кожній квартирі є своя кухня та санвузол, облаштована прибудинкова територія, є дитячий майданчик. Одна квартира ще залишилася вільною, облаштована вона для людей з інвалідністю.
За словами Денищенка, ще 2 роки тому розпочався великий проєкт міжнародної організації з міграції.
"Це буде 250 квартир у Сєвєродонецьку і близько 300 квартир у Краматорську. Там проєкт на кілька десятків мільйонів доларів. Тут у Сєвєродонецьку, разом з ВЦА, буде створено новий сучасний мікрорайон. Орієнтовно планується на 2025 рік", — відзначив Денищенко.
Що відомо
- За 2021 рік на Луганщині відремонтували 35 квартир для близько 90 переселенців, на Донеччині — 71 квартиру.
- За даними Міністерства соціальної політики, всього в Україні на обліку перебуває майже 1,5 млн внутрішньо переміщених осіб. Близько 80 тисяч з них заявили про потребу в отриманні житла, повідомляє Мінреінтеграції.