Наш вихід — самоорганізація. Усе, що варто знати про дистанційне навчання на карантині

Наш вихід — самоорганізація. Усе, що варто знати про дистанційне навчання на карантині

Наш вихід — самоорганізація. Усе, що варто знати про дистанційне навчання на карантині
.

Із 12 березня більшість дитсадків, шкіл та інших навчальних закладів пішли на тритижневий карантин через епідемію коронавірусу. Тож перед батьками і вчителями постало питання, як забезпечити дітям навчання у цей час. Чи може в Україні бути організоване якісне дистанційне навчання та як зробити освітній процес вдома цікавим і корисним, розбиралося Суспільне. Попередньо можемо стверджувати, що надії на державну систему освіти мало, але вихід є, і цей вихід — самоорганізація.

Що кажуть вчителі та МОН

За словами радниці міністра освіти Іванни Коберник, якість дистанційного навчання буде залежати від кожної конкретної школи і конкретного вчителя — наскільки вони виявляться готові гнучко і швидко перебудувати свою роботу, наскільки якісним є доступ до інтернету у вчителів та дітей і наскільки вони вміють ним користуватися.

“Дистанційне навчання — це не написати в вайбері “прочитати в підручнику параграфи 7-9, відповісти на запитання після них і виконати вправи 5-10”. Ще раз: дати дітям весь матеріал на самостійне опрацювання – це не дистанційне навчання! І система (освіти, з МОН на чолі) ще ні разу системно не давала рекомендацій на такий випадок”, — написала вона у Facebook.

Дистанційне навчання під час карантину. Все, що треба знати
УНІАН

Радниця міністра зазначила, що школа впорається зі справжнім дистанційним навчанням лише у разі, якщо раніше вже працювала через онлайн-платформи, використовувала методики перевернутого класу чи змішаного навчання, якщо зможе організувати роботу вчителя і надати покрокові інструкції батькам та дітям, як організувати самостійну роботу вдома.

Зокрема, для цього вчителі мають бути впевненими користувачами комп'ютерів, можуть проводити уроки через Skype (має бути premium пакет Skype, він дозволяє підключати до 30 осіб, а також мати зв’язок хорошої якості) та мають досвід роботи з різними навчальними платформами. Наприклад, ahoot, Quzizz, IDroo, Miro т інші.

“Це ми обговорили лише ситуацію, яка за замовчуванням передбачає, що діти мають доступ до інтернету. А якщо ні? Якщо ні, то чесна відповідь буде дуже сумна: буде те, що відбувається в багатьох українських школах щороку. Ви знаєте, що чимало українських шкіл не вчаться весь січень? Так, продовжують канікули, щоб менше платити за опалення. Знаю такі випадки навіть цієї теплої зими. Ці діти отримали менше годин навчання і відповідно — менше знань і, можливо, отримають прогалину в знаннях, яка супроводжуватиме їх все життя”, — додала вона.

Одним із варіантів вирішення цього питання, на її думку, може бути скорочення літніх канікул, але це — непопулярне рішення, яке у МОН зараз приймати нікому.

“Тому в цій ситуації можу дати лише пораду батькам — включаємо план індивідуального порятунку для наших дітей. Надії на систему зараз немає”, — наголосила Коберник.

Самі вчителі теж намагаються розібратися, як їм організувати дистанційне навчання, щоб їхні учні не відставали. Особливо це стосується старшокласників, які мають складати ЗНО. Наприклад, у групі Facebook “Союз освітян України” вони діляться порадами щодо роботи з окремими навчальними платформами та організації навчальних планів. Кажуть, що вже організували групи у соцмережах з учнями та хто як може продовжують навчання.

Дистанційне навчання під час карантину. Все, що треба знати

Деякі з вчителів реєструються на платформі Google classroom (вебінар, як працювати з додатком). Це безкоштовний веб-сервіс, створений Google для навчальних закладів з метою спрощення поширення і класифікації завдань безпаперовим шляхом. Основна мета сервісу — прискорити процес поширення файлів між вчителями та учнями, і може використовуватись як у школах, так і в інших навчальних закладах.

Інструменти для спільної роботи вчителів та учнів:

Що робити батькам

У переддень карантину, забираючи зі школи сина-першокласника, журналістка Суспільного запитала у вчителя, що і як вивчати вдома, аби дитина не забула весь пройдений до цього матеріал.

“Допишіть зошит з математики, багато читайте та переписуйте тексти з Букваря, щоб тренувати письмо. Більше нічого порадити не можу. Для першокласників дистанційне навчання неможливе”, — відповів на це вчитель.

Засновниця громадської спілки “Освіторія” Зоя Литвин стверджує, що організовувати онлайн-навчання для учнів початкової школи справді немає сенсу. Як свідчать результати експерименту Організації економічного співробітництва та розвитку, це не дасть результатів.

Що ж до організації самостійного навчання старших дітей, вона дала кілька порад:

  • По-перше, треба розуміти, що це не час для відпочинку. Тому графік дитини має залишатись таким, як і в навчальний період.
  • Дітям із середньої та старшої школи важливо мати чітко визначені робочі години для виконання завдань онлайн, щоб час за ноутбуком не розмивався.
  • Важливо, аби ця робота відбувалася спринтами — проміжками у 20-25 хвилин із перервами на чай, перекус або прогулянку.

Щоби краще організувати навчання вдома, існує безліч платформ та YouTube-каналів для вивчення тих чи інших предметів. Наприклад, з 16 березня телеканал Київ транслюватиме у YouTube відеоуроки зі шкільної програми, які вестимуть найкращі вчителі столичних шкіл і ліцеїв.

Найкориснішими уроки будуть для учнів старших класів, щоб підготуватися до здачі ЗНО.

Відеоуроки виходитимуть щодня по буднях, по три-чотири на день — о 9:30, 11:30, та 13:30. Тривалість — 30 хвилин. Усього в програмі трансляцій 12-13 предметів: біологія, хімія, українська мова та література, історія України, світова історія, географія, фізика, алгебра, геометрія, німецька, англійська мови.

Також у цьому допоможуть різні навчальні платформи. Зокрема:

  • Студія онлайн-освіти для школярів — EdEra
  • Гейміфікована платформа для підготовки до ЗНО — iLearn
  • Безкоштовна підготовка до ЗНО — Be smart
  • Онлайн-курси для школярів, студентів і дорослих — Prometheus

Для тих, хто добре володіє англійською мовою, є курси на сайтах - www.edx.org, www.udacity.com, www.canvas.net, www.udemy.com, але деякі з них платні.

Також на YouTube є такі канали, як Вшколе, Топ школа, Цікава наука, Сергій Ткаченко, який веде блог про математику. Усі вони українською мовою. Там цікаво і легко розповідається про фізику, хімію, біологію, українську мову та інші шкільні предмети.

NEED/animation studio та Книга-мандрівка (просвітницькі канали) будуть цікавими для учнів молодших класів.

Якщо ж батьки все-таки хочуть спробувати самостійно навчати дітей початкових класів вдома, то у цьому можуть допомогти практичні завдання для учнів 1-2 класів на сайті Освіта.ua, платформа для вивчення математики Matifik, а також завдання на Порталі вчителів початкових класів “Урок”, Вчитель вчителю, учням та батькам та сайт з дитячої творчості Крокотак.

Поки що карантин запроваджено на три тижні. Далі у дітей заплановані весняні канікули. Але чи будуть вони і як взагалі відбуватиметься подальше навчання, поки не до кінця зрозуміло. Як і те, як бути батькам з дітьми молодшого віку. Юристи стверджують, що батьки дітей до 14 років можуть просити у роботодавців скорочений робочий день у зв'язку з карантином.

Але питання освіти це не вирішує. Нині окремі керівники навчальних закладів ведуть консультації з МОН та батьками щодо організації освітнього процесу. Можливо, діти відпрацьовуватимуть карантин у вихідні та під час канікул. Те саме стосується студентів, яких уже попередили про продовження навчання влітку.

На початок