Що виконав президент із передвиборчих обіцянок — розповідає експертка

Що виконав президент із передвиборчих обіцянок — розповідає експертка

Ексклюзивно
Що виконав президент із передвиборчих обіцянок — розповідає експертка

За даними порталу “Слово і діло”, президент Володимир Зеленський завершує 2021 рік із виконанням третини передвиборчої програми. Про обіцянки Володимира Зеленського — що було обіцяно, а що виконано —Українське радіо розпитало в Катерини Пітєніної, керівниці аналітичного порталу "Слово і діло".

Чи цікавляться люди, як політики виконують свої передвиборчі обіцянки

За словами Катерини Пітєніної, людям нецікаво, як політики виконують передвиборчі обіцянки.

“Оскільки інформаційні приводи, які так жваво та гучно обговорюються в суспільстві, значною мірою поглинають усю увагу на себе. Тому люди не відстежують виконання обіцянок, не роблять висновків, спостерігаючи за тим виконується передвиборча програма чи ні. Це стосується не лише президентської програми, але й обіцянок будь-яких політиків”, — розповіла аналітикиня.

За її словами, люди не аналізують, але потім знову приходять на виборчі дільниці та “голосують за, м’яко кажучи, дуже дивні передвиборчі програми", — відзначила Пітєніна.

Цілком можливо, що в українців коротка політична пам’ять, резюмує експертка. За її словами, складно вимагати у громадян, щоби вони запам’ятали всі обіцянки.

“У передвиборчій програмі Президента прописаною в програмі є обіцянка встановити на дорогах автоматичний контроль ваги та швидкості автомобілів. Вимагати від звичайних обивателів пам’ятати таку обіцянку, та й усе, що є прописаним у програмі, як мінімум, недоречно”, — сказала експертка.

Що обіцяють політики

За словами Катерини Пітєніної, часто політики прописують у своїх програмах такі обіцянки, які не підпадають під компетенцію посади, на яку балотуються. Аналітикиня навела приклад політика, що балотується багато років поспіль. Це народний депутат, який постійно проходить за мажоритарним округом до Верховної Ради з однією і тією ж самою передвиборчою програмою.

“Він не виконав її у першій каденції, оскільки чимало з обіцяного просто неможливо виконати. Та ж ситуація під час другої каденції. Після чого цей політик балотується на посаду президента України, і знову не змінює своєї передвиборчої програми. І це не видумка, а реальний кейс", — пояснила Пітєніна.

Передвиборчі обіцянки президента

Аналітикиня прогнозує, що більшість передвиборчих обіцянок будуть виконані наприкінці президентської каденції.

“Оскільки є такі речі, які не мають логічного завершення, воно буде окресленим лише відходом президента посади”, — сказала Пітєніна.

Як вона пояснила, наприклад, депутати часто обіцяють сприяти культурному розвитку регіону.

“Навпроти такої обіцянки ми ніколи не поставимо галочку після першого року каденції — "виконано", оскільки ця обіцянка має виконуватися щорічно, впродовж усієї каденції”, — сказала експертка.

За її словами, у Володимира Зеленського в передвиборчій програмі було прописано — "забезпечити престижність та високооплачуваність професії вчителя".

“Зрозуміло, що ця обіцянка є дуже не конкретною, а оцінювання рівня її виконання буде дуже суб’єктивним. Та й давати таку оцінку слід не зараз, а наприкінці президентської каденції", — розповіла Катерина Пітєніна.

Які передвиборчі обіцянки президент вже виконав

До виконаних передвиборчих обіцянок президента, за словами аналітикині, можна віднести:

  • Підписаний договір про "відкрите небо з ЄС". “Що є величезним успіхом для всієї держави, який припав саме на каденцію Зеленського. Для цього чимало зробила, як команда Зеленського, так і команди попередніх президентів”, — сказала Пітєніна.
  • Запроваджено довгострокове недороге кредитування. “Це була одна з першочергових передвиборчих обіцянок Зеленського, яка є виконаною. Хоч і є незадоволені ступенем виконання цієї обіцянки та чимало негативних нюансів, про які пишуть у мережі”, — відзначила експертка.
  • Частково є виконаною обіцянка — "стати гарантом кожному великому інвесторові, який прийде в Україну". “Проте, ступінь виконання цієї обіцянки мені оцінити важко”, — сказала аналітикиня.
  • "Сформувати прозорий ринок землі", — за це проголосовано і закон про це прийнято.
  • Теж стосується "скорочення депутатської недоторканності". “Чимало опозиційних політиків критикують і кажуть, що зрушення у цьому напрямку є мізерними. Але все ж, ми б хотіли відзначити, що вони однозначно є”, — відзначила експертка.
  • Однозначно є успіхи у цифровізації публічних процесів, сказала аналітикиня.
  • Що стосується екології, то зрушення в цьому напрямку відбулися щодо обмеження використання поліетиленових пакетів. “Ця тема активно обговорювалася, а українці й досі звикають до нововведення. Також ми є залученими до декількох конвенцій щодо збереження екології. Тому певні успіхи є”, — візначила представниця “Слово і діло”.

Довготривалі обіцянки

За словами аналітикині, довготривалою обіцянкою є підняття заробітної плати військовослужбовцям до НАТОвських стандартів.

“Саме формулювання є дуже нечітким, оскільки не існує єдиного "НАТОвського стандарту" до встановлення зарплат військовим. Кожна країна — член НАТО має свої встановлені стандарти”, — сказала експертка.

Щодо обіцянки про те, що кримінальні злочини має розглядати суд присяжних, який складається із народу, то вона, за словами Пітєніної, у процесі виконання.

“Мін’юст та президент зараз обіцяють, що будуть мирові суди та суди присяжних”, — пояснила експертка.

Щодо обіцянок про економічний паспорт українця, за словами аналітикині, слід відзначити, що “принаймні цьогоріч президент порушив це питання”.

“Бо досі були сумніви, чи можливо це реалізувати загалом і ніхто нічого певного не міг відповісти щодо цієї ініціативи”, — сказала вона.

Що стосується ідеї щодо відновлення аеропортів у кожному обласному центрі, то рівень виконання такої обіцянки дуже легко відстежити на проектах та на ухваленому бюджеті.

“Бачиш, скільки грошей виділено на ініціативу, і можна легко сформувати прогноз щодо виконання. На 2022 рік у бюджеті на аеропорти є закладено 3,5 мільярди гривень, а для цієї ініціативи — це як крапля у морі. Та й гроші ці не завжди доживають до кінця бюджетного року. На інші галузі їх часто переспрямовує життя", — розповіла Катерина Пітєніна .

Експертка також розповіла, що аналітичний портал "Слово і діло", анаізуючи передвиборчі обіцянки політиків, прагне змусити політиків виконувати обіцяне і не обіцяти того, чого вони виконати не в змозі, а також навчити громадян стежити за передвиборчими обіцянками і не довіряти тим передвиборчим обіцянкам, які неможливо виконати.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

На початок