"Це казкові герої": голова Сумської ОДА про Діда Мороза та Снігурку на святі обласної ялинки

"Це казкові герої": голова Сумської ОДА про Діда Мороза та Снігурку на святі обласної ялинки

"Це казкові герої": голова Сумської ОДА про Діда Мороза та Снігурку на святі обласної ялинки
google.com.ua

Голова Сумської ОДА Дмитро Живицький не вважає, що Дід Мороз та Снігуронька асоціюються із країною-агресором, а кольори вбрання та загалом їх присутність на дитячому обласному святкуванні називає "творчим проявом організаторів". Про це він сказав під час підсумкової пресконференції 28 грудня.

Йдеться про події новорічно-різдвяного дитячого святкування, яке провели 22 грудня у театрі ім. Щепкіна для 950 дітей з різних районів області. Серед тих, хто розважав дітей, були й Дід Мороз і Снігурка.

"Це казкові герої": голова Сумської ОДА про присутність Діда Мороза та Снігурки на обласній ялинці
Фото: Сумська ОДА

За кілька днів після святкування депутатка Сумської міськради Ірина Дяденко опублікувала пост на свої сторінці у Фейсбук, де зазначила, що поява таких персонажів на дитячому святкуванні є "образним ототожненням з Курською губернією".

"Не варто використовувати справжні емоції дітей у промоційних цілях дорослих. Нехай поряд із ними буде Святий Миколай, який творить добро таємно, без пафосу", – написала Дяденко.

У коментарі до її посту кандидатка філологічних наук Алла Ярова написала: "Мене засипала обуреними повідомленнями наша діаспора. Кажуть, що два тижні поспіль живуть у великій напрузі через ситуацію на українському кордоні, через можливий наступ Росії на Україну, а тут голова прикордонної області, що першою опиниться на лінії удару, щасливо фотографується на тлі символів агресора".

Саме ці слова Алли Ярової кореспондентка Суспільного попросила прокоментувати Дмитра Живицького. На що він сказав: "Не треба нагнітати та шукати прихованих підтекстів там, де їх зовсім немає. Я вважаю це відвертою провокацією. Деякі люди провокують негатив. Коли немає причини за що покритикувати, ці приводи починають вигадувати".

Щодо суті критики зазначив, що до Діда Мороза та Снігуроньки усі ставляться позитивно і вони не асоціюються з країною-агресоркою. Хоча Україні й потрібно відходити від радянських традицій, та саме цей випадок є "чистою політичною провокацією".

"Є казкові герої. Їх вбрання та кольори. Їх вбрання – це творчий прояв людей, які готували захід. Я не погоджував вбрання ані Діда Мороза, ані Снігуроньки. Звичайно, нам потрібно плавно переходити від радянських стереотипів до наших традицій. Звичайно, замість Діда Мороза має бути Святий Миколай. Але є речі, які асоціюються зі святом. У кого до цього посту Дід Мороз та Снігуронька асоціювались з агресором? Ні в кого! В усіх це асоціюється зі святом, з новим роком, з родиною", – сказав Живицький.

Як історично з'явились Святий Миколай та Дід Мороз

Як розповів Суспільному історик і публіцист Олександр Палій, Дід Мороз – є штучним персонажем. Його вигадали у 19 столітті в Росії, а в СССР, так би мовити, запровадили офіційно.

"Святий Миколай же – це реальний персонаж четвертого століття нашої ери. Він був проповідником, славився добрими справами. Вчинок цього чоловіка, який став прообразом для Святого Миколая, як того, хто дарує, це коли він анонімно подарував родині, де було троє дітей дівчат, шматочки золота на придане. Тихо робив таку добру справу. Що стосується Діда Мороза, то він був персонажем опери у 19 столітті й Снігуронька разом з ним. І коли радянський союз забороняв Різдво та ялинку та інші релігійні символи, вони намагались витіснити Дідом Морозом Святого Миколая", – розповідає Олександр Палій.

Зі слів історика, у СССР зрозуміли, що свято перемогти їм не вдасться й вирішили таким чином маніпулювати. Вигадали ще Снігурку, якої поруч зі Святим Миколаєм не було. Образ радянського Діда Мороза не ніс вже жодних підтекстів та святості, а був лише персонажем для розваг малечі.

На початок