Яка різниця між додатковою і бустерною дозами COVID-вакцини. Пояснює очільник МОЗ

Яка різниця між додатковою і бустерною дозами COVID-вакцини. Пояснює очільник МОЗ

Яка різниця між додатковою і бустерною дозами COVID-вакцини. Пояснює очільник МОЗ
. АР

Бустерна доза вакцини проти коронавірусу потрібна для посилення її ефективності, а додаткова — для убезпечення хворих, оскільки дві дози можуть не дати належного захисту.

Про це йдеться у роз'ясненні міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка, передає "Укрінформ".

"Бустерна доза – це доза, яку вводять, щоб посилити ефективність вакцини, яка з часом знижується. Додаткова доза – це доза, яку вводять, щоб убезпечити людей, у яких через тяжкі хвороби дві дози вакцини можуть не дати належного захисту", – пояснює міністр.

Про бустерну дозу

У МОЗ зазначили, що схвалили позицію Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) щодо ревакцинації населення, незалежно від того, яким препаратом людина щепилася під час первинної вакцинації. У відомстві рекомендують вводити бустерну або ревакцинальну дозу в період від 181-го до 270-го дня від отримання останньої дози.

За словами Ляшка, ревакцинальну дозу запровадили для медичних працівників та працівників будинків інтернатного типу як для груп ризику за професією. Вони можуть отримати її щонайменше через шість місяців з моменту отримання другої дози.

"Згідно з рекомендаціями НТГЕІ, ревакцинація проводиться так: бустер м-РНК вакцинами Modernа та Pfizer на усі типи вакцини. Наприклад, якщо базова вакцинація у вас була зроблена CoronaVac або AstraZeneca, ревакцинальну дозу ви отримаєте мРНК вакциною", – каже Ляшко.

При цьому отримання ревакцинальної дози передбачає видачу документів про вакцинацію, які будуть чинними 270 днів від дати останнього COVID–щеплення.

Про додаткову дозу

Додаткову дозу вакцини можуть отримати люди з тяжкими хворобами, в яких міг не сформуватися належний імунний захист після двох щеплень. Зокрема, йдеться про людей з різними видами раку крові (лейкоз, лімфоми, мієломи, гематологічні злоякісні пухлини тощо), з ВІЛ-інфекцією, після трансплантації органів або стовбурових клітин, людей з аутоімунними захворюваннями, які отримують імуносупресивну або імуномодулюючу терапію, людей після хімієтерапії або променевої терапії та пацієнтів, які отримували високі дози стероїдів з будь-якої причини за місяць до вакцинації.

"Якщо людина має захворювання або під час щеплення проходила лікування, яке могло вплинути на її імунну систему, їй слід порадитися зі своїм сімейним чи профільним лікарем. Той визначить, чи потрібна їй додаткова доза антиковідної вакцини, та у разі потреби випише їй направлення на щеплення", – зазначив очільник МОЗ.

За його словами, щоб отримати додаткову дозу, треба звернутися до свого сімейного або профільного лікаря. У разі потреби в додатковій дозі за медичними показаннями, лікар видасть направлення в довільній формі на щеплення третьою дозою. Після цього треба записатися до найближчого пункту чи центру вакцинації та взяти з собою на щеплення направлення від лікаря. Однак Ляшко зауважив, що введення додаткової дози не впливає на термін дії сертифіката чи міжнародного свідоцтва про вакцинацію. Документ буде чинним 365 днів з дати введення другої дози.

Додаткову дозу можна отримати щонайменше через 28 днів після другої дози вакцини (або першої дози для вакцини Janssen) проти COVID-19. Оптимально ввести її протягом трьох місяців після другої дози. Додаткова доза вводиться тією ж вакциною, що й дві попередні дози. Якщо ця вакцина відсутня, то можлива комбінація вакцин за затвердженими в Україні схемами.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок