Університет Гонконгу демонтував статую, присвячену різанині на площі Тяньаньмень

Університет Гонконгу демонтував статую, присвячену різанині на площі Тяньаньмень

Університет Гонконгу демонтував статую, присвячену різанині на площі Тяньаньмень
Фото: AP

У провідному університеті Гонконгу демонтували статую, яка понад два десятиліття вшановувала пам'ять продемократичних протестувальників, убитих у 1989 році під час розгону демонстрації на площі Тяньаньмень у Пекіні в Китаї. Про це повідомляє Reuters.

Йдеться про восьмиметрову двотонну мідну скульптуру, на якій зображені торси людей, що страждають. Цей твір мистецтва був одним із небагатьох публічних меморіалів у колишній британській колонії, присвячених кривавому розгону демонстрантів на площі Тяньаньмень. Адже це табуйована тема на материковому Китаї.

Статуя, відома як “Стовп сорому”, була ключовим символом широких свобод, обіцяних Гонконгу під час його повернення під китайське правління в 1997 році, відзначає Reuters.

Рада Університету Гонконгу (HKU) заявила у четвер, 23 грудня, що під час засідання в середу, 22 грудня вирішила з огляду "на зовнішні юридичні консультації та оцінку ризиків для інтересів університету" демонтувати статую.

"Рада HKU попросила залишити статую на зберігання, а університет повинен продовжувати звертатися за юридичною консультацією щодо будь-яких відповідних подальших дій", — йдеться в повідомленні.

Як повідомляє Reuters, пізно ввечері 22 грудня охорона встановила огорожу навколо скульптури. Двоє журналістів Reuters бачили, як десятки робітників у жовтих касках підійшли до статуї, яка з усіх боків була закрита білим пластиковим покриттям і охоронялася десятками співробітників служби безпеки.

Кілька годин звідти лунали гучні звуки електроінструментів. Згодом були помічені робітники, які виносили верхню половину статуї й підвозили її на крані до контейнера, що чекав.

Пізніше, 23 грудня, вантажівка вивезла контейнер. На місці статуї залишилися білі пластикові листи і жовта огорожа. Довкола неї співробітники університету розставили горщики з квітами пуансетії — популярною різдвяною прикрасою в Гонконзі.

За даними Reuters, кілька місяців тому університет надіслав юридичний лист зберігачам статуї з проханням її прибрати.

Автор статуї, данський скульптор Йенс Гальшіот заявив, що він “абсолютно шокований і вимагатиме компенсації за будь-яку шкоду” своїй приватній власності.

Гальшіот оцінює вартість статуї приблизно в 1,4 мільйона доларів. Він запропонував повернути її в Данію. За словами митця, він мав перебувати під час демонтажу твору мистецтва у Гонконзі, щоб складна операція пройшла добре.

Як повідомляє Reuters, у своїй заяві HKU зазначила, що жодна сторона ніколи не отримувала дозволу на розміщення статуї на території кампусу і що вона має право в будь-який час вжити “відповідних заходів”. В університеті, зокрема, стверджували, що композиція створює "потенційні проблеми безпеки".

Ван Дань, яка вціліла під час різанини на площі Тяньаньмень і зараз живе у США, засудила демонтаж статуї у дописі у Facebook як “спробу стерти історію та спогади, написані кров’ю”, пише Reuters.

За даними журналістів, у четвер, 23 грудня у кампусі було тихо, адже студенти зараз на канікулах. Деякі студенти зайшли до кампусу, почувши новини.

“Університет — боягуз, щоб робити таке опівночі, — сказав 19-річний студент Чан. — Я дуже розчарований, оскільки це символ історії”.

Як повідомляє Reuters, Китай ніколи не надавав повного звіту про розгін демонстрантів на площі Тяньаньмень 1989 року. Офіційна влада говорить про близько 300 загиблих. За даними правозахисних груп і свідків, йдеться тисячі жертв.

"Комуністична партія хоче, щоб ми всі просто забули про Тяньаньмень. Це дуже прикро", — сказав Reuters Джон Бернс, політолог з університету, який закликав залишити статую. За його словами, влада хоче, щоби про ті події забули у всьому світі.

Події на площі Тяньаньмень 1989 року — серія демонстрацій в Китайській Народній Республіці, що тривали з 15 квітня по 4 червня 1989, головними учасниками яких були студенти. На Заході події також відомі як “Події 4 червня у Китаї” і “Різанина на площі Тяньаньмень”.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок