Єврокомісія розпочала розслідування щодо Польщі через сумніви у незалежності КС

Єврокомісія розпочала розслідування щодо Польщі через сумніви у незалежності КС

Єврокомісія розпочала розслідування щодо Польщі через сумніви у незалежності КС
Офіційний сайт уряду Польщі

Протягом двох місяців Польща має розв’язати проблему браку незалежності та позапартійності у Конституційному Суді країни. Таку вимогу висунула Європейська комісія 22 грудня. Представники влади Польщі відкидають звинувачення та заявляють про те, що питання Конституційного Суду Польщі є поза повноваженнями інституцій ЄС.

Європейська комісія (ЄК) вирішила запустити юридичну процедуру щодо Польщі у зв'язку з "серйозними побоюваннями" після недавніх постанов Конституційного Суду (КС) у Варшаві. Про це 22 грудня повідомили у пресслужбі ЄК.

Йдеться про вердикти від 14 липня і 7 жовтня 2021 року, коли КС Польщі визнав положення договорів Євросоюзу несумісними з конституцією Польщі, прямо оскаржуючи законодавства ЄС.

У Європейській комісії заявили 22 грудня, що в них є "серйозні сумніви" у незалежності конституційного суду. Комісія вважає, що цей суд більше не відповідає вимогам, встановленим для нього законом.

"У Польщі є два місяці, щоб відповісти на лист з офіційним повідомленням", — підкреслили в Єврокомісії.

"Ми намагалися розпочати діалог, але ситуація не покращується. Базові принципи правового порядку ЄС, зокрема примат права ЄС, мають бути дотримані", – заявив Дідьє Рейндерс, європейський Комісар з юстиції, на сторінці в Twitter.

Про що йдеться

Конституційний суд Польщі у жовтні ухвалив рішення про те, що деякі з норм ЄС не відповідають польській конституції. Відтоді угорський уряд також звернувся до Конституційного суду Угорщини з питанням роз’яснити чи міграційне законодавство ЄС відповідає конституції Угорщини.

Як пише DW, спеціальний механізм забезпечення верховенства закону ЄС діє з початку 2021 року. Він передбачає, зокрема, що Єврокомісія може скорочувати видачу коштів зі спільного бюджету тим державам, в яких існує загроза нецільового використання грошей через порушення верховенства закону.

Польський прем’єр Матеуш Моравецький заявив журналістам, що не вважає звинувачення Європейської комісії такими, що відповідають дійсності. Він також поставив під сумнів компетенцію ЄС робити подібні твердження.

Таке обвинувачення Європейської Комісії означає, що "тренд на повзучий європейський централізм поширюється з Брюсселю і в якийсь момент це необхідно зупинити" – заявив польський прем’єр.

Протягом декількох років триває конфлікт ЄС з Польщею та Угорщиною стосовно питань верховенства права та кліматичної політики. Але дотепер інституції ЄС не вдавалися до конкретних покарань.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок