Економіст розповів, що станеться, якщо Україна не отримає транш МВФ

Економіст розповів, що станеться, якщо Україна не отримає транш МВФ

Економіст розповів, що станеться, якщо Україна не отримає транш МВФ UKRLIFE.TV YouTube

Україна може не отримати черговий транш МВФ, але це навряд чи призведе до дефолту, вважає доктор економічних наук, співробітник Інституту економіки та прогнозування Національної академії наук України Владислав Зимовець.

В ефірі Українського радіо Зимовець розповів, чому курс національної валюти впав до мінімуму з серпня 2019 року та що чекає на українську економіку в майбутньому.

"Населення турбує коливання курсу валют, і це дійсно небезпечно, бо є певна невпевненість бізнесу, людей стосовно майбутнього валютного курсу. Це погано. А щодо антирекорду, то я б не сказав, тому що зміцнення гривні, яке ми спостерігали минулого року, не було підкріплене жодними фундаментальними індикаторами. У нас збільшувався дефіцит зовнішньої торгівлі, відповідно, були всі підстави для знецінення національної валюти. Але вона зміцнювалась через те, що був приплив спекулятивного капіталу в державні облігації", — розповів Владислав Зимовець.

За його словами, зниження курсу долара відносно гривні призвело до того, що обсяги імпорту були меншими, відповідно, база для імпортних податків, насамперед податку на додану вартість, зменшувалась.

"У цьому плані бізнес недобрав. Але в інших моментах він виграв, тому що мав дешевші імпортні складові, дешевше імпортне обладнання, тож зменшувались витрати. Тому я б невиконання бюджету не списував на знецінення гривні. Тут діяли інші фундаментальні чинники. Насамперед це скорочення темпів зростання ВВП, у першу чергу, в промисловості", — зазначив Зимовець.

"В іноземних інвесторів, від яких ми зараз залежні, все залежить від рівня довіри уряду. Оскільки новий уряд чітко не сформулював свою позицію стосовно відносин з МВФ та інших питань, які будуть впливати, то в іноземних інвесторів виникли сумніви. Ми вже чули коментарі стосовно цих подій від провідних рейтингових агенцій та інвестиційних банків, які створюють настрої на світовому ринку. Це недовіра", — наголосив економіст.

Також Зимовець торкнувся питання впливу коронавірусу і падіння цін на нафту на українську економіку.

"Звичайно, цей фактор також впливає. Знецінення, здешевшання нафти суттєво вплинуло на настрої на фінансових ринках, на подорожчання облігацій та акцій виробників. Відповідно, на фінансових ринках виникли певні елементи паніки. Це безпосередньо впливає на Україну, оскільки вона є достатньо інтегрованою в частині зовнішніх запозичень, а вихід іноземних інвесторів з наших облігацій може суттєво вплинути. Друге питання — це наші борги, які колись потрібно погашати. Зараз виникають сумніви, що ми зможемо рефінансувати борги на прийнятних умовах", — прокоментував ситуацію економіст.

"Щодо того, як вгамувати паніку в Україні, то ми залежимо також від рішень провідних гравців: крім іноземних інвесторів це, на жаль, ще наші великі фінансово-промислові групи й олігархи, які можуть в час, коли в нас виникають певні ризики, також посприяти розгойдуванню цього курсу. Резервів НБУ достатньо, щоб покривати критичний імпорт і на сьогоднішній день ми не можемо говорити, що в нас ситуація така ж сама, як була, наприклад, в 2014 році, вона краща. Але щоб надто витрачати резерви для підтримки курсу — це питання дискусійне. Я, наприклад, вважаю, що на сьогоднішній день валютний курс не сприяв експорту", — зазначив Владислав Зимовець.

На думку економіста, навіть якщо у травні Україна не отримає транш, це не буде підставою для дефолту.

"За графіком виплат ми зможемо виконати зобов’язання перед МВФ, але великі зобов’язання в нас висять відносно офшорів і щодо них ніхто не може проконтролювати й завадити виводу капіталу по цих каналах", — підсумував Зимовець.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди