Як українцям захиститися від пожеж. Поради експерта

Як українцям захиститися від пожеж. Поради експерта

Як українцям захиститися від пожеж. Поради експерта
З відкритих джерел

Як захистити будинок від пожежі і яких правил протипожежної безпеки необхідно дотримуватися — в ефірі "Українського радіо" розповів перший заступник голови Громадської ради при Держтехногенбезпеки України, президент Українського Союзу пожежної та техногенної безпеки Борис Платкевич.

Як перевіряють новобудови

За словами експерта, після зведення високоповерхівки експертна організація має перевірити її на відповідність протипожежним нормам та стандартам. Такі експертні організації мають різну форму власності та внесені у відкритий список в реєстрі Мінрегіону. Якщо проєктна документація не відповідає встановленим нормам, то проєктувальник повинен внести певні зміни.

"Якщо будинок споруджений за індивідуальним проєктом, в якому є якась невідповідність нормам — це відхилення від державних норм. Згідно з Законом України “Про відхилення від державних будівельних норм", це питання має вирішувати орган нормування, тобто Мінрегіон. Замовник чи власник звертається до Мінрегіону і там вже вирішують це питання так, щоб безпека залишалася на високому рівні. Коли питання узгоджено, дають експертний висновок. І згодом, згідно з цим проєктом, будівля монтується", — пояснив Платкевич.

Про псування систем протипожежного захисту власниками квартир

За словами голови Громадської ради при Держтехногенбезпеки України, на систему протипожежного захисту в будинку витрачаються дуже великі кошти.

"Але ми знаємо, що нові квартири здаються як чорновий варіант, аби кожен власник робив ремонт самостійно. Господарі заходять на ремонт і зрізають сповіщувачі, через незнання що це і для чого вони потрібні. А сповіщувачі — це джерела первинної інформації, і все починається з них. Якщо у квартирі задимлення, то сповіщувач реагує", — каже експерт.

Він зазначив, що такі сповіщувачі мають бути встановлені в кожній квартирі та загальних коридорах. Потім вся ця система зводиться на спеціальний контрольний прилад.

"А в нас ситуація така, що власник що хоче у своїй квартирі, те і робить, тим самим наражаючи на небезпеку і себе, і сусідів. Ні обслуговуючий персонал, ні пожежні інспектори не можуть зайти до квартири, щоб перевірити належний стан приладу, а контролювати протипожежну систему без цього дуже складно", — каже Платкевич.

Тому він вважає за необхідне вносити зміни до законів, де б чітко прописувалася відповідальність власників осель за пошкодження протипожежних систем. А якщо внаслідок таких дій власника житла буде пошкоджене чиєсь майно або втрачене життя, то, на думку експерта, він має нести кримінальну відповідальність.

"Громадські структури, ЖЕКи, ОСББ повинні проводити роз’яснювальну роботу з мешканцями будинків", — вважає він.

Про електрощитові у багатоповерхівках

На думку Платкевича, всі електрощитові повинні оснащуватися системою пожежогасіння на етапі будівництва. За його словами, ОСББ вже почали перейматися питаннями пожежної безпеки. Вони перевірили будинки на наявність та справність протипожежних систем. І, відповідно, до бюджету 2022 та 2023 роки, закладатимуться кошти на відновлення систем протипожежного захисту.

Що потрібно знати про пожежну безпеку

За словами президента Українського Союзу пожежної та техногенної безпеки, у кожній оселі має бути вогнегасник — порошковий, вуглекислотний, яким люди повинні вміти користуватися. Коли в холодний період йде велике навантаження на мережі, потрібно виміряти опір ізоляції мереж, але в оселях цього не роблять. Для будівництва новобудов власники намагаються використовувати матеріали за найнижчими цінами. Тобто проводяться тендери та виграють їх ті, хто пропонує найнижчу ціну.

"Всі високі будівлі забезпечуються системою димовидалення. А пожежі виникають через те, що вони не працюють через псування і не обслуговуються", — каже Платкевич.

Як вплинути на консьєржів, які блокують сходи

Експерт зауважує, що блокування сходів та евакуаційних виходів є порушенням. У такому разі можна викликати пожежників, які приїдуть і перевірять будинок на дотримання норм протипожежної безпеки. За словами Платкевича, ці питання обов’язково треба вирішувати з ОСББ або іншими контролюючими органами.

"Потрібно кардинально змінювати підходи до розв'язання цієї проблеми. За пожежну безпеку відповідає власник, який зобов'язаний у законодавчо визначений термін проходити пожежний аудит своєї власності", — підсумував він.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок