Субвенції: як та скільки грошей нардепи отримують на розвиток округів – розповів експерт

Субвенції: як та скільки грошей нардепи отримують на розвиток округів – розповів експерт

Субвенції: як та скільки грошей нардепи отримують на розвиток округів – розповів експерт
Фото: УНІАН

Про те, що таке субвенції з держбюджету для депутатів-мажоритарників та як їх розподіляють, в етері програми "Сьогодні. Головне" на Суспільному Запоріжжя розповів Олександр Саліженко, парламентський аналітик Руху ЧЕСНО.

Як наголошує Олександр Саліженко, субвенції – це не особисті кошти народного депутата. Це кошти, які народний депутат мажоритарник отримує з державного бюджету на соціально-економічний розвиток регіону, безпосередньо на власний округ, де він був обраний до Верховної Ради. Ці кошти – податки громадян, які Кабмін перерозподіляє в регіони.

Субвенції, які отримують депутати є цільовими чи можна змінювати їхнє призначення

– Як правило зараз принцип розподілу субвенції визначається. Тобто до народних депутатів надходять запити з його округу, від громад, на певні проєкти. Це можуть бути освітні, медичні, культурні заклади та народний депутат акумулює ці проєкти, подає запити до Кабміну. І своєю чергою Кабінет міністрів виділяє кошти з бюджету народному депутату, тобто на його округ. І вже потім вони освоюються на місцях.

Але з цим є низка проблем. В першу чергу немає чіткого і прозорого механізму розподілу грошей через те, що деякі округи народних депутатів отримують десятки мільйонів гривень, а деякі округи не отримують взагалі нічого. Приклад з Запорізької області: з 9 депутатів отримали субвенцію лише семеро, двоє депутатів не отримали взагалі нічого. Тобто є проблема з механізмом та прозорістю цих коштів.

Субвенції: як та скільки грошей нардепи отримують на розвиток округів – розповів експерт
Розподіл субвенцій серед нардепів Запорізької області. Колаж на основі інфографіки ГМ "ОПОРА"

Чому не всі депутати отримують субвенції

– Якщо подивитися на перелік депутатів, то ми бачимо, що отримали субвенції представники Слуги Народу, а не отримали депутати від інших партій. Зокрема, це Олександр Пономарьов від партії "Опозиційна платформа за життя" і Сергій Мінько від партії "За майбутнє". Але водночас депутати, які вже вийшли зі Слуги Народу і є позафракційними також отримали кошти. Це, наприклад, нардеп Шевченко, який став позафракційним і от нещодавній вихід Романи Сохи зі Слуги Народу, був таким гучним, але цей нардеп отримав кошти на свій округ.

Читайте також: У Запорізькому обласному осередку партії "Слуга народу" закликають нардепа Соху скласти мандат

Чи можна зробити механізм розподілу субвенцій прозорим

– Наразі це дискусійна тема через те, що є один підхід – визначення пропорційності до кількості населення на округах або загалом суми мають бути розподілені рівно між усіма депутатами.

Але варто сказати, що це останнє скликання Верховної Ради, яке було обрано за старою виборчою системою. Наступне скликання буде обиратися за новим Виборчим Кодексом і вже не буде депутатів мажоритарників, відповідно питання розподілу субвенцій та взагалі їхньої доцільності, будуть під питанням. Може бути, що субвенцій не буде.

Фото: Українська правда
Коли було обрано це скликання Парламенту, то йшла мова про те, щоб скасувати субвенції, тому що вони завжди мали великий ризик політичної корупції. І Кабмін мав цільово підтримувати регіони, а не через обраних депутатів мажоритарників.
Олександр Саліженкопарламентський аналітик Руху ЧЕСНО

Чи може громада впливати на отримання субвенцій та їхнє розподілення

– Звісно. Ініціатива виходить від громади та власне депутати-мажоритарники апелюють до своїх громад. Так би мовити, що до одних депутатів звертаються досить інтенсивно, вони накопичують велику кількість запитів, відповідно вимагають від Кабміну виділення цих коштів. А до інших депутатів громадяни начебто звертають менше.

Але це не зовсім чесний підхід, через те, що громадяни звертаються до всіх депутатів без різниці до партійної приналежності. Відповідно цей механізм має бути все ж таки або доопрацьований або взагалі кошти мають виділятися за іншим принципом, не через депутата мажоритарника.

Пріоритети у розподілі субвенцій

Чи можна вважати, що якщо депутати голосують за бюджет, то вони можуть розраховувати на державну субвенцію, а якщо не голосують, то відповідно – ні?

– Швидше за все є така тенденція. Аналізували субвенції не лише цього скликання, а й попереднього і пов’язаність з виділенням коштів на округи – голосування депутатів за державний бюджет корелюється. Тобто, якщо депутат підтримує бюджет, висловлює лояльну позицію до влади, то тоді начебто влада компенсує цю лояльність у вигляді коштів з бюджету на його округ. Тобто залежність така є, можемо про це сказати.

  • Прим. ред. такий механізм розподілу субвенцій підтвердив Суспільному нардеп від "Слуги народу" Геннадій Касай в етері програми "Сьогодні. Головне": "Механізм доволі простий. Ті хто голосують за бюджет в цілому, який приймає бюджет на 2021 рік ті й отримують цю субвенцію", – сказав він.

Чи впливає на отримання державної субвенції те, до складу якої партії входить народний депутат

– Швидше за все так, ми також можемо це підтвердити. Аналіз показує, що і в попередньому скликанні, і в теперішньому більшість цих коштів отримують саме провладні депутати. В попередньому скликанні це були депутати від "Народного фронту" та "Блоку Порошенка", зараз це "Слуги Народу".

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber

Читайте нас у Telegram

На початок