СБУ розсекретила архівні документи про репресії СРСР у Криму

СБУ розсекретила архівні документи про репресії СРСР у Криму

СБУ розсекретила архівні документи про репресії СРСР у Криму
Фото: УНІАН

Служба безпеки України спільно з Державною архівною службою 10 грудня презентували документи, в яких розповідається про репресивні дії радянських органів у Криму. Про це повідомляє пресцентр СБУ.

Розсекречені документи стосуються інформації про репресованих кримців і містять їхні фото. Зі 106 справ, які радянські репресивні органи вели в Криму, онлайн виклали 30. Вони доступні на сайті Укрдержархіву в розділі "Архів Криму".

Серед розсекречених документів є, зокрема, такі:

  • акти про виконання смертних вироків органів ВНКВсеросійська надзвичайна комісія з боротьби з контрреволюцією і саботажем — у 1917–1922 роках орган державної безпеки Російської Радянської Федеративної Соціалістичної РеспублікиОДПУОб'єднане державне політичне управління, ОДПУ — політична спецслужба при Раді народних комісарів СРСР, створена в 1923 році. Спеціалізувалась на боротьбі з контрреволюцією, шпигунством, забезпеченні державної безпеки та боротьбі із чужими радянській владі елементами. за 1920–1922 та 1928–1934 рр. та судових органів на території Криму за 1920–1941 рр;
  • протоколи засідань Кримських колегій Всеросійської надзвичайної комісії та президії Державного політичного управління у Сімферополі, Севастополі та Феодосії за 1921–1922 рр.;
  • частина протоколів засідань трійки УНКВСУправління Народного комісаріату внутрішніх справ. Кримської АРСРКримська Автономна Соціалістична Радянська Республіка — національно-територіальна автономія кримських татар, що існувала на території Криму з 1921 по 1945 роки. за 1937 р.

Представники СБУ під час презентації зауважили, що документи свідчать про ініційовані з Москви масштабні репресії, що чинилися комуністичним тоталітарним режимом на Кримському півострові. У 2022 році СБУ планує додати в архів цифрові копії протоколів засідань трійки УНКВС Кримської АРСР та акти про виконання смертних вироків за рішеннями цього позасудового органу в Кримській АРСР за 1937–1938 рр.

Що відомо

  • У вересні 2021 року в електронному архіві Українського визвольного руху було оприлюднено 3,5 тисячі документів Народного комісаріату внутрішніх справ СРСР про боротьбу з українською повстанською армією.
  • Понад 55% українців підтримують ідею висування Україною вимог до Росії за злочини комуністичного режиму періоду правління Йосипа Сталіна, ще понад 61% — підтримують претензії до Німеччини за злочини нацистів у роки Другої світової війни.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок