Заборона безоплатних одноразових пакетів: яку альтернативу пропонують у вінницьких магазинах

Заборона безоплатних одноразових пакетів: яку альтернативу пропонують у вінницьких магазинах

Заборона безоплатних одноразових пакетів: яку альтернативу пропонують у вінницьких магазинах
Овочевий відділ в одному з вінницьких супермаркетів. Фото: Руслана Ткачук. Суспільне Вінниця

З 10 грудня отримати безкоштовний пластиковий пакет у магазинах і супермаркетах не можна. Таке рішення ухвалив Уряд у червні цього року, аби обмежити обіг поліетиленових пакетів в країні. Пакети не зникнуть, але стануть платними.

Сьогодні в дію вступає перший етап заборони, каже співорганізаторка ГО "Екологічна платформа "Діли" Анна Оцвера. З 10 березня 2022 року тонкі пакети заборонять продавати під загрозою штрафу.

"Поступово ми доходимо до того, що поліетиленові пакети різної щільності будуть заборонені. Я вважаю, що тільки інструментом штрафів і покарань люди зможуть зрозуміти, що це погано впливає", — каже Анна Оцвера.

Президентка Всеукраїнського молодіжного руху "Letʼs go it Urkaine" Юлія Мерхель каже, що лише 1% пакетів в Україні потрапляє на переробку.

Ткачук пакети
Суспільне Вінниця

"Коли ми ним користуємося, ми не задумуємось, що йому треба розкладатися 100, а може, й 400 років. Пакети робляться з невідновлюваних ресурсів. І зазвичай — це нафта. Ці пакети потрапляють на сміттєзвалища, потім до ґрунту, ґрунтових вод, потім до звірів, в рибу. Це неймовірна шкода, потрібно відмовлятися", — каже Юлія Мерхель.

У магазинах, супермаркетах, аптеках та закладах харчування Вінниці заборонено безоплатно розповсюджувати поліетилен, розповідає заступниця керуючої одного з магазинів міста Анастасія Котлінська. Для упакування свіжої риби, м’яса, круп та решти сипучих продуктів закупили біорозкладні та надтонкі пакети. Вони можуть продаватися як первинна упаковка. У їхньому магазині, каже Анастасія Котлінська, на касах покупцям також пропонують паперові пакети та екосумки.

Ткачук пакети
Суспільне Вінниця

"Паперові можна використовувати. Також у нас є біорозкладні (вони краще розкладаються в навколишньому середовищі), багаторазові екосумки наші та сумки для овочів і фруктів для багаторазового використання. Екосумка коштує 35 гривень. Вона зручна і містка. Пакетик для овочів та фруктів теж 35 гривень. Якщо покупець хоче пакетик придбати, то він коштує у нас 20 копійок", — каже Анастасія Котлінська.

Екоторбинку для овочів та фруктів придбала вінничанка Марина Конопацька. Дівчина каже, що заплатила 35 гривень. Для неї це задорого, втім це краще ніж поліетилен.

"Як не як, навіть паперові пакети виробляють з дерева. Така торбинка зручна. Вдома попрати і використати повторно", — каже Марина Конопацька.

Зі своїм поліетиленовим пакетом до супермаркету прийшла вінничанка Віра Драчинська. Жінка говорить, що прихопила, бо не знала, чи будуть такі у магазині. Купуватиме, каже, і екоторбинку.

Ткачук пакети
Суспільне Вінниця

"Я згодна, що цих пакетів вдома стільки збирається, що не знаєш куди їх дівати", — каже Віра Драчинська.

Назар Коваленко до пункту прийому вторсировини приніс кольорове скло. Каже, вже кілька років удома сортує сміття. Щодо поліетилену, то його майже не використовує. А тими пакетами, які має, користується багаторазово. Вторсировину теж приніс у поліетилені, втім пакет забирає з собою. А ще, розповідає, ніколи не піде до магазину в якому не має альтернативи поліетилену.

Дотримання умов реалізації пластикових пакетів контролюватиме Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів. Штраф за реалізацію — від 1700 до 3400 грн.

Що відомо

Під заборону не потрапляють біорозкладні пакети, а також надтонкі пластикові пакети для первинної упаковки свіжої риби, м’яса і продуктів із них, а також сипучих продуктів і льоду.

Альтернативною звичайному пластиковому пакету є біорозкладний пакет. Він розкладається від 1 до 4 місяців і не шкодить довкіллю, пояснили у міністерстві. Наступним кроком для України має стати обмеження обігу та виробництва пластикової продукції одноразового використання.

Читайте також

  • Із 10 грудня безоплатні пластикові пакети в магазинах під забороною. Виняток — біорозкладні пакети
  • На 40% здорожчали ялинки та сосни на Вінниччині

Вибір редакції

На початок