Як підвищити рівень цифрової грамотності українців. Відповідає Мінцифри

Як підвищити рівень цифрової грамотності українців. Відповідає Мінцифри

Ексклюзивно
Як підвищити рівень цифрової грамотності українців. Відповідає Мінцифри
Фото: УНІАН

На початку 2021 року в Україні було 26 млн користувачів інтернету. Останнє дослідження, яке провело Міністерство цифрової трансформації, свідчить про, те що цифрові навички населення України зросли на 5,2%, а серед людей старшого покоління цей показник зріс на 4%. Про те, як Мінцифри підвищує рівень цифрової грамотності українців в ефірі Українського радіо розповіла керівниця проєкту "Дія.Цифрова освіта" Руслана Коренчук.

За словами урядовиці, перше національне дослідження цифрових навичок українців було проведене у 2019 році.

"Рівень цифрової грамотності збільшився насамперед у з зв'язку з тим, що збільшилась кількість людей, які користуються інтернетом. У 2019-му році їх було 88%, а зараз вже 92 %. Тому теж є зростання загальної доступності інтернету для українців. Один із чотирьох стратегічних пунктів для Мінцифри — це навчити 6 мільйонів українців цифровій грамотності за три роки. У нас є і офлайн, і онлайн складова, зокрема на порталі "Дія.Цифрова освіта" є уже понад 70 освітніх серіалів. Два тижні тому у нас з'явилося оновлення на порталі, і тепер наші курси доступні на лише у відеоформаті, а й з'являються перші подкасти та текстові гайди", — розповіла Коренчук.

У Європі використовується так звана Рамка цифрових компетентностей, яка називається DigComp 2.1, що дає змогу оцінити цифрові компетентності населення.

Читайте також: Електронні паспорти та COVID-сертифікати: коли Україна повністю цифровізується

"Вже понад рік тому вона була адаптована і перекладена на українську мову нашими експертами, і замість п'яти сфер цифрової грамотності, як в Європі, у нас з'явилося шість і відповідно 30 цифрових компетентностей. Базова комп'ютерна грамотність — це про вміння користуватися гаджетами, комп'ютером, встановлювати додатки, базове програмне забезпечення тощо. Тобто це вміння взаємодіяти з гаджетами", — розповіла Руслана Коренчук.

За її словами, друга категорія і сфера — це інформаційна грамотність і вміння працювати з великими об'ємами даних, а третій момент — це створення цифрового контенту, зокрема текстовий формат, фото чи відео.

"Четвертий пункт — вміння комунікувати. Йдеться про соцмережі, професійні чи непрофесійні застосунки тощо, а також яким чином реалізується комунікація в цифровому світі. Важливим є пункт про нетикет — цифровий етикет, тому що тепер це теж певна норма взаємодії в мережі і відповідно вміння етично нею користуватися в епоху змін", — уточнила керівниця проєкту.

За її словами, найбільш болючою точкою для українців, залишається безпека в цифровому світі: "Ми бачимо, що збільшилась кількість загроз в цифровому світі, тобто з кібергігієною та кібербезпекою у нас, на жаль, наразі трошки складно. Тому що все більше й більше людей отримують нові вміння та навички користування, але разом з тим і шахраї не сплять. І не завжди наші громадяни вміють швидко розпізнати шахрайство. За минулий рік 37% українців мали дуже часто негативний досвід і з втратою коштів, і з втратою особистої інформації".

Яка динаміка у навчанні людей старшого покоління

"За останні два роки ми бачимо, що саме люди елегантного віку почали більше користуватися гаджетами для того, щоб сплачувати щось, купувати тощо. В останньому дослідженні цей показник зріс на 4%. Водночас зменшився прошарок людей, які в принципі не володіли цифровими навичками, і це саме люди елегантного покоління, які або отримали перший досвід користування, або отримали власні гаджети і ними потроху користуються", — додала Руслана Коренчук.

Де можна навчитися цифровій грамотності

У Мінцифри нагадали, що усі охочі можуть звернутися до міськради чи якогось відділу за місцем проживання, запитавши, чи є хаб цифрової освіти.

"Якщо є базовий інтернет та гаджет, у пошуку можна вбити "Дія.Цифрова освіта". На порталі ви зможете знайти найближчу точку по карті. Це відкритий простір, зокрема бібліотеки, де є як мінімум один гаджет і є людина, яка проходила наші навчання для тренерів і може показати, як встановити додаток чи отримати якусь послугу", — розповіла керівниця проєкту "Дія.Цифрова освіта".

Читайте також

Google представив топзапити 2021 року в Україні: Гру в кальмара та "Евро 2020" шукали найчастіше

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок