Відомі незнайомці: Микола Братан - херсонський поет, пісні якого співають у родинному колі

Відомі незнайомці: Микола Братан - херсонський поет, пісні якого співають у родинному колі

Відомі незнайомці: Микола Братан - херсонський поет, пісні якого співають у родинному колі
Суспільне Херсон

Діяльність і творчість письменника Миколи Братана відображена в більше ніж 100 поетичних збірках, понад 300 пісень, тисячі експромтів, збірках віршів для дітей, літературознавчих розвідках, а також понад 20 драматичних поемах. Історію його життя дослідили працівники Херсонського обласного архіву. Знайденими матеріалами поділились із Суспільним.

Народився Микола Братан 19 грудня 1934 року в селі Семенівці Каховського району Одеської, нині Херсонської області. Але його день народження записали 1 січня 1935 року.

"Новий 1935 рік моя мама Наталя Іванівна і тато Іван Гаврилович зустрічали в колі молодої родини, де наймолодшим сином первістком – був я. Паспортна дата мого народження дещо зменшена, хрестили мене близько дня ангела, тому й назвали Миколою. Я народився й виріс в «українському Техасі», як назвав таврійський степ Юрій Яновський", - згадує у своїй автобіографії письменник.

Восени 1943 року, після визволення від німецько-фашистської окупації, Микола пішов до школи-семирічки. У п’ятому класі написав перший вірш. У період навчання в Бериславському педагогічному училищі припадає першодрук у районній та обласній газетах. Під час служби в армії його "солдатські" спогади друкувалися в київській "Літературній газеті", в журналі "Вітчизна", та навіть у "Радянському воїні» (Москва). Після армії був газетярем у Бериславській районній газеті, де в 1961 році видав першу збірку "Смаглява Таврія".

У 1954 році Микола закінчив педагогічне училище у місті Бериславі Херсонської області, за фахом учитель початкових класів, алгебри та фізики. 1966 року закінчив Одеський державний університет, факультет української філології, за фахом учитель української мови та літератури. Працював у газетах, на радіо, телебаченні, викладачем у Херсонському державному педагогічному інституті.

У 1971-2006 роках Микола Братан очолював Херсонську обласну організацію Національної спілки письменників України. Тривалий час очолював місцеві осередки Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка та "Злагода". 1 квітня 2004 року письменнику було присвоєно звання "Заслужений діяч мистецтва України".

Микола Братан був із хліборобського роду, він добре знав життя селянства, тому в більшості його творів зображено життя села двадцятого та початку двадцять першого століття, свідком якого він був. Також поет займався перекладами. У 2004 році у видавництві "Айлант" була надрукована книжка перекладів "Гостина". Вона включала дев’яносто п’ять перекладів із двадцяти однієї мови.

"Переклади – моя давня пристрасть. Перекладав те, що найбільше подобалося в інших літературах, твори своїх іноземних друзів і побратимів, щасливий тим, що їх у мене багато", - так говорив про свою діяльність Микола.

Багато віршів поета покладено на музику відомими композиторами-краянами, майже всі ці твори містяться в його фонді: "У дорозі до Вас", "Це святиня моя", "Речитатив скіфа", "Голуби над батьківською хатою", "Зоря України", "Я без пісні і дня не прожив", "Рідна Херсонщина", "Згадайте, земляки", "Приснилася хата", "Добрий ранок, поле".

Микола Братан помер 13 березня 2010 року. Поховано його на міському кладовищі.

"Перший вірш він написав майже випадково, а сьогодні його пісні співають у родинному колі за столом. Микола Братан залишив цей світ, але його творчість продовжує жити", - так писала про письменника Анастасія Козак у газеті "Вгору".

Рішенням 12 сесії шостого скликання від 23 грудня 2011 року № 164 Каховської районної ради було присвоєно комунальній установі "Каховська районна об’єднана бібліотека" ім’я українського поета і прозаїка, уродженця села Семенівки Миколи Братана.

На початок