Чому деолігархізація — це погано і чим ризикує Зеленський. Відповідає академік Ігор Юхновський

Чому деолігархізація — це погано і чим ризикує Зеленський. Відповідає академік Ігор Юхновський

Чому деолігархізація — це погано і чим ризикує Зеленський. Відповідає академік Ігор Юхновський
loda.gov.ua

Яким був шлях України до незалежності, що передбачає проєкт нової Конституції України і яке значення для держави має формування середнього класу – про це "Українське радіо" поспілкувалося з фізиком-теоретиком, академіком НАН України, народним депутатом кількох скликань, головою Народної Ради у парламенті першого скликання, першим керівником Українського інституту національної пам’яті, Героєм України Ігорем Юхновським.

Про зміни за 30 років незалежності України

"Насамперед ми ухвалили декларацію про незалежність України у Верховній Раді України. Ця декларація була підготовленою заздалегідь ЦК КПУ, ми внесли лише деякі правки, а саме: призначення генерального прокурора України мало відбуватися не генеральним прокурором Радянського Союзу, а Верховною Радою України. Проте я розумів, що сама декларація ще не є свідченням незалежності", — розповідає вчений.

За його словами, тоді він вирішив написати закон "Про економічну незалежність України", який вмістився в декілька речень: "Усе, що знаходиться в межах кордонів України є власністю народу України й ним розпоряджається Верховна Рада України". На той момент схожий закон "Про економічну самостійність України" готував Ігор ПодолєвЗ 1990 по 1991 був помічником голови Ради Міністрів УРСР, з 1991 по 1992 — помічником прем'єр-міністра України, з 1992 по 1994 — заступником керівника економічної служби Адміністрації президента України, радником президента з кредитно-фінансових питань..

"Я приєднався до нього і через кілька тижнів ми разом написали новий закон, який і був прийнятий Верховною Радою. Коли Верховна Рада схвалила декларацію про незалежність України, уряд постав перед потребою мати більш докладний закон. Адаптованою була Конституція Української Радянської Соціалістичної Республіки, з якої був виключеним розділ про керівну роль компартії. Ця Конституція за часів Радянського Союзу не виконувалася та носила чисто декларативний характер, а після прийняття декларації, правила нам за Конституцію", — розповів Юхновський.

Він також пригадав про прикру ситуацію під час його робочої поїздки до Канади з Віктором Пинзеником, який тоді обіймав посаду головного радника прем’єр-міністра фінансів України, та з урядовою делегацією, і яка підштовхнула до написання Конституції України.

"Віктор Пинзеник виступив на одному з зібрань у Канаді, розповідав про початок процесу приватизації в Україні після розпаду СРСР та інші процеси, що були запущені після декларування незалежності. Але після нього виступив один із канадських представників. Цей професор звернувся до присутніх зі словами про те, що слова української делегації не мають політичної ваги, оскільки Україна на той момент навіть не мала своєї власної Конституції, а послуговувалася Конституцією УРСР, переробленою під потреби часу. Мене важко зачепили ці слова, — згадує Юхновський. — Я керував тоді парламентською групою "Державність" і мав дружні стосунки з Леонідом Кучмою, який був тоді чи то президентом, чи прем’єр-міністром. Чітко тоді постановив собі, що маємо написати Конституцію України. За основу взяли уже наявну, УРСР. Авторитет академіка став тоді дуже в пригоді. До моєї думки дослухалося вчене товариство беззаперечно. Я зібрав найвидатніших професорів-конституціоналістів із юриспруденції й вони почали писати Конституцію.

Коли процес написання був завершеним, нам вдалося зібрати керівників парламентських фракцій, щоби обговорити проєкт Конституції та винести на засідання парламенту. Спершу зібрати керівників фракцій не вдавалося, але з часом до нас приєдналися навіть соціалісти з фракції Олександра Мороза, який тоді був головою Верховної Ради України. Коли він почув, що процес студіювання фактично завершений, фракція соціалістів прийшла до нас із чаєм та печивом, а ми сиділи на третьому поверсі у Верховній Раді. Так був написаний проєкт Конституції України, за який і було проголосовано у Верховній Раді України 28 червня 1996 року після 24 годин безперервної роботи. "За" проголосували 315 народних депутатів".

Про антиолігархічний закон

"Я є противником усіх законів про "де". Арістотель сказав Олександру Македонському: "Ти маєш звернути увагу на середній клас, інакше олігархи візьмуть верх і це буде недобре, або нижні маси народу розграбують олігархів і державу — і це буде теж недобре". Недоброю є демократія, і недоброю є олігархія. Доброю є гегемонія середнього класу", — вважає вчений.

На його думку, середній клас — "це особливий клас, клас спеціалістів, який виробляє продукцію і сам споживає її, тобто є самодостатнім".

"Уся наука, освіта, всі інженери, техніки, агрономи, господарі сільського господарства, комбайнери, водії є представниками середнього класу, які є фахівцями і які заробляють. Тобто фахівці і є середнім класом. Ця партія має бути самодостатньою, вона має жити на членські внески, позаяк вони заробляють, мають гроші, утворюють самодостатню партію, яка не залежатиме від олігархів, і яка не залежатиме від низів", — каже академік..

Втім він визнав, що створення партії "середнього класу" без українських олігархів є неможливим, адже необхідно мати стартовий капітал.

"І поміж олігархів є прихильники України. На жаль, у Верховній Раді порушуються найлегші питання — дуже важко розв’язати всі ті проблеми, наявні в державі, але дуже легко зробити з бідняка комуніста або ж прихильника народної влади, а з олігарха — злодія", — говорить Юхновський.

При цьому він зауважив, що як олігархи, так і "балакучі низи" є однаково шкідливими та непотрібними державі.

"Середньому класу ніколи просто розводити балачки. Він має працювати, має заробляти, має годувати родину", — каже академік.

Про створення середнього класу в Україні

Юхновський звернув увагу, що Україна є наймолодшою державою у світі й не має жодного досвіду державного будівництва.

"Нас стосується основна думка Арістотеля: що важливіше — свобода людини чи побудова держави? Арістотель стверджував, що важливішою є побудова держави. А потім у цій державі уже можна впроваджувати демократію. І цією демократією має бути середній клас. Коли за діло беруться кваліфіковані люди, то демократія встановлюється автоматично", — стверджує Герой України.

Він переконаний, що створювати середній клас мають саме ті, які найбільшою мірою є зацікавленими в ньому.

"А зацікавленими в ньому є саме ті, які є найбільше упосліджені. А найбільш упосліджені — працівники інтелектуальної сфери, вчені. Я кажу їм, — вам ніхто не підвищить зарплату, ви самі повинні собі її знайти. Маєте мати в бюджетному комітеті Верховної Ради свого представника, свого депутата. Тому я вважаю, що партія середнього класу має сформуватися з найбільш скривджених фахівців, науковців", — каже Юхновський.

При цьому він зауважив, що українські науковці отримують найнижчу заробітну плату з-поміж усіх країн світу.

Про проєкт нової Конституції України

За словами вченого, проєкт нової Конституції України писався роками. Над ним працювала кваліфікована група юристів, в якій він є редактором.

"І в ній (Конституції — ред.) ми пропонуємо двопалатний парламент. Якщо президент Володимир Зеленський все більше централізуватиме форму свого правління через свою адміністрацію, то він програє. Народ повинен бачити якусь зірку у своєму подальшому розвитку. Народові має бути дана нова Конституція", — вважає Юхновський.

Він зазначив, що новий документ може бути ухвалений лише за сприяння Зеленського та парламенту. Причому вони мають бути самі зацікавленими в тому, "щоб їхнє становище, згідно з новою Конституцією, було розумним та сприйнятливим для їхнього подальшого життя".

"Я не пропонував проєкт цієї нової Конституції чинному парламенту, оскільки знаю, що вона буде прочитаною та опущеною. До неї мають прийти, як до рятівної дошки", — каже народний депутат України кількох скликань.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок