На Сумщині щороку виявляють до 180 ВІЛ-позитивних людей

На Сумщині щороку виявляють до 180 ВІЛ-позитивних людей

На Сумщині щороку виявляють до 180 ВІЛ-позитивних людей
Суспільне Суми

Кожного року на Сумщини виявляють 160-180 людей з ВІЛ-інфекцією. Вже понад три роки протестуватись на ВІЛ можна у свого сімейного лікаря. Ця послуга входить в пакет за договором із Національною службою здоров’я і є безкоштовної для пацієнтів.

Тестування на ВІЛ

Тестування триває не довше 20 хвилин, розповідає медсестра Юлія Харченко. "Коли пацієнт приходить до мене, заповнивши згоду на обстеження добровільну, коли вже лікар проконсультував, провів дотестове консультування, підходить до мене", – каже медсестра.

Зробити безкоштовний швидко-тест за бажанням можна раз на рік. Так пройти тест вирішила Галина. Робить це у свого сімейного лікаря. Каже, просто хоче перевіритися.

На Сумщині щороку виявляють до 180 ВІЛ-позитивних людей
Суспільне Суми

"Дізналася я від знайомих, що є така можливість, і от вирішила. Всі ми ходимо і до лікарів, і до стоматологів, і всюди, мало що може бути", – говорить Галина.

За словами лікарки центру Наталії Солдаткіної, послуга безоплатна для пацієнта, а інформація – конфіденційна.

"Кожен має право раз на рік звернутися до свого сімейного лікаря за попереднім записом, або домовленістю і пройти обстеження абсолютно безкоштовно швидкий тест на ВІЛ, та отримати результат. Вся інформація абсолютно конфіденційна", – розповідає Наталія Солдаткіна.

Зі слів лікарки, є категорії людей, які мають це робити обов’язково:

  • ті, хто нещодавно звільнився з місць позбавлення волі;
  • чинні ін’єкційні наркомани й ті, в анамнезі яких, були такі епізоди;
  • люди, які вживають психотропні речовини, а також безхатьки та малозабезпечені.

З початку року у центрі протестували понад 2,5 тис. пацієнтів. В однієї людини виявили вірус імунодефіциту.

Ситуація з ВІЛ в області

В області виявляють до 160-180 інфікованих ВІЛ людей щороку, говорить заступниця медичного директора обласного центру соціально небезпечних захворювань Лариса Панасенко. З тих, які отримали позитивний результат, до лікарні приходять 80%.

"ВІЛ-інфекція небезпечна тим, що людина може бути ВІЛ-інфікованою, але протягом 6-8 років вона може бути абсолютно безсимптомна, тобто її клінічно нічого не турбує і вона почуває себе дуже добре. Хоча в організмі вірус є і за цей період, не знаючи про свій ВІЛ-статус, вона може інфікувати інших людей. Просто з тої причини, що вона про це не знає. Тому для нас дуже важливо, щоб кожна людина проходила тестування на ВІЛ", – пояснює Лариса Панасенко.

У лабораторії центру соціально небезпечних захворювань проводять такі дослідження. Мають і апарат за допомогою, якого визнають, як довго людина живе з вірусом.

На Сумщині щороку виявляють до 180 ВІЛ-позитивних людей
Суспільне Суми

За словами виконавчого директора громадського об’єднання "Клуб «Шанс" Андрія Букіна, перевірятися на вірус імунодефіциту треба так само часто, як рівень цукру.

"Це надзвичайно підступний вірус, який вбиває імунітет людини й доти поки вона виявляє у собі вірус імунодефіциту проходить багато часу. Попутно людина збирає різні захворювання на кшталт: гепатиту, туберкульозу, шкірних інфекцій. І супутньо вона починає лікувати ці захворювання, і тільки потім звертаються вже за тестом за ВІЛ. А насправді все трішки інакше. Треба поправляти імунітет", – говорить Андрій Букін.

Що відомо

  • За даними МОЗ, на 1 жовтня 2021 р. на Сумщині – 1,6 тис. ВІЛ-позитивних людей та 500 хворих на СНІД, які перебувають на обліку. В Україні 250 тис. людей з позитивним ВІЛ-статусом. Більш як 4 тисячі мають синдром набутого імунодефіциту (СНІД).

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди