Найнижчий рівень води за 17 років: чому обмілів черкаський Дніпро

Найнижчий рівень води за 17 років: чому обмілів черкаський Дніпро

Доповнено
Найнижчий рівень води за 17 років: чому обмілів черкаський Дніпро
Суспільне Черкаси

У черкаському Дніпрі фіксують найнижчий за останні 17 років рівень води. Про це Суспільному розповів керівник міського рибоохоронного патруля Віктор Іванько.

Рибалка Анатолій Панченко ловить рибу вздовж піщаних кіс. Там, де колись водилися коропи, нині ворони ходять вбрід, зауважив чоловік.

"Риба лишається в таких глухих місцях на всю зиму. Може пропасти. Шкода її. Занадто спускають воду", – додав він.

Найнижчий рівень води за 17 років: черкаський Дніпро обмілів
Суспільне Черкаси

Черкасець Олександр таке обміління річки теж бачить уперше:

"У минулі роки не було такого. Не спускали стільки. А це спустили. Яка причина?".

Нині рівень води в найбільшому дніпровському водосховищі в Україні – Кременчуцькому – нижчий на 40 сантиметрів, ніж торік, розповів Віктор Іванько. Серед причин назвав дві:

"Насамперед, змінюються кліматичні умови. Але головне те, що ці водосховища регулюються за рахунок гідроелектростанцій. Нині непроста ситуація в енергетиці. Гідроелектричні станції працюють у повну силу. Для того, щоб вони працювали треба вода. Тому рівень води знижується".

Найнижчий рівень води за 17 років: черкаський Дніпро обмілів
Суспільне Черкаси

Рівень води, додав він, обраховують за спеціальною системою – від середнього рівня Балтійського моря. Цифри записують до журналу з 2004 року. І відтоді це найнижчі показники:

"Нині цей показник 78,72 сантиметра по Балтійській системі. Це найнижчий рівень за 17 років".

Начальник регіонального офісу водних ресурсів Черкащини Микола Шведенко зауважив:, що рішення щодо рівня води в Дніпрі ухвалює Міжвідомча комісія. Це підтвердив і керівник Черкаського управління захисних масивів Дніпровських водосховищ Олександр Бовсуновський:

"Міжвідомча комісія встановлює рівні. От вони й прийняли таке рішення. Мабуть, якісь були обґрунтування, подавали якісь пропозиції", – зауважив він.

На сайті Держагентства водних ресурсів опублікували рішення Міжвідомчої комісії. Там зазначено, що "дефіцит потужностей в ОЕС компенсується гідроелектростанціями", тому "Кременчуцьке водосховище спрацьоване на 35 см".

Найнижчий рівень води за 17 років: черкаський Дніпро обмілів
Суспільне Черкаси

За словами еколога Олександра Спрягайла, такі коливання несуть шкоду: це може призвести до загибелі водних мешканців, що водяться на мілинах:

"Саме водосховище величезне, але площа мілин на ньому теж дуже значна, це близько 45 тисяч гектарів. Це території з глибинами менш ніж два метри. Там збирається риба та інші мешканці водойм".

Втім ситуацію може врятувати не морозна зима, додав еколог.

В. о. голови Держагентстві водних ресурсів Олексій Кузьменков розповів Суспільному, що станом на 1 грудня 2021 року рівень у Кременчуцькому водосховищі становить 78,65 см по Балтійській системі, що не суперечить Правилам експлуатації:

"Заповненим до нормального проєктного рівня (81,0 см по Балтійській системі) водосховище буває лише 1,5—2 місяці на рік у червні-липні", – зауважив посадовець.

За словами Олексія Кузьменкова, режими роботи водосховищ Дніпровського каскаду встановлюються Міжвідомчою комісією щомісячно з урахуванням прогнозу водності та водогосподарської ситуації. У разі погіршення водогосподарської або зміни гідрологічної ситуації, режими роботи водосховищ коригуються на позачерговому засіданні.

Спрацювання водосховищаПроцес зниження рівня води у водосховищі, коли витрати води перевищують її приток, називається спрацюванням водосховища. напередодні встановлення льодоставу є обов’язковою умовою рибогосподарської галузі. Це роблять аби запобігти придавлюванню на мілководдях риби льодом у зимовий період.

Що відомо

  • За інформацією Держагентства водних ресурсів, Кременчуцьке водосховище введене в експлуатацію у 1959 році та спостереження за рівневим режимом Укргідрометцентром ведуться з 1961 року.
  • За 60 років експлуатації водосховища спрацювання рівня наприкінці листопада було і нижче позначок цього року, але за останні 17 років у листопаді — це найнижчий рівень.
  • Станом на 1 грудня 2021 року рівень у Кременчуцькому водосховищі становить 78,65 см по Балтійській системі, що не суперечить Правилам експлуатації.

Повне відео:

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Читайте також

На початок